Východočeské výlety
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Název Červená Voda? Podle legendy potoky v Malých Herolticích zbarvila krev husitských odpůrců

Červená Voda je horská obec na historické hranici Čech a Moravy. Malebná krajina tam láká nejen turisty, ale také vlky. Hned po zavedení železnice se do místní části Šanov prodávaly jízdenky až z Vídně. Lidé tam jezdili do vzdušných lázní. Dnes jsou velkým lákadlem běžkařské tratě.

23:25

Východočeské výlety

Vydává: Český rozhlas

Navštěvujeme známá i zapomenutá místa východních Čech.

Web

Před pěti dny 22:27

Africké muzeum Emila Holuba i dva pomníky T. G. Masaryka vedle sebe, to jsou Holice

Holice jsou městem se zhruba 6500 obyvateli. Stopa tamního nejslavnějšího rodáka Emila Holuba je tam cítit na řadě míst, ale zároveň se mohou chlubit dalšími architektonicky významnými stavbami. Jednou z nich je například Základní umělecká škola Karla Malicha.

Před 2 týdny 25:02

Po stopách pověstí z Králík: O tajemných světýlkách i duchu zlého hraběte

Zvlněná, zádumčivá krajina z jedné strany Orlických hor a z druhé Králického Sněžníku. Králíky jsou místem jako stvořeným pro příběhy vyprávěné za dlouhých zimních večerů v tamních chalupách.

Před 3 týdny 24:33

Unikátní památka i tajemný kout přírody. Projděte se po zámeckých valech

Zámecké valy v Pardubicích patří mezi nejzachovalejší opevnění svého druhu v Česku. Zároveň je to ostrov přírody uprostřed města, kde žije 70 druhů obratlovců, několik tisíc bezobratlých druhů živočichů a přes 200 druhů rostlin.

25. prosinec 2022 24:06

Ukrajinci v Pardubicích přesunuli oslavy Vánoc. I tím se chtějí odstřihnout od Ruska

Vánoce na východě Čech jsou pochopitelně převážně tradiční. Společně s námi tu ale žije řada cizinců. Někteří přijali české tradice, někteří vnáší do našich zvyků část těch svých a jiní slaví zcela po svém.

18. prosinec 2022 25:28

Jak se žilo v před staletími? Na Hlinecku uvidíte chaloupky po řemeslnících

Na Hlinecku jsou hned dvě expozice Muzea v přírodě Vysočina. První z nich, Betlém, najdete uprostřed Hlinska. Nyní tam až do 8. ledna můžete navštívit výstavu Betlém vánoční. Druhá expozice na Veselém Kopci je přes zimu uzavřená. Sezóna začne 4. února masopustem.

11. prosinec 2022 25:02

Tajemné postavy na kostele a další záhady Klášterce nad Orlicí

Jméno získal díky středověkému klášteru a řece, která jím protéká. Klášterec nad Orlicí má historii plnou záhad a tajemství, která souvisí jak s bývalým klášterem, tak jeho polohou přímo u hranic.

27. listopad 2022 23:59

Předvánoční Slatiňany, Chrudim i Pardubice stojí za návštěvu

Po dvouleté covidové pauze jsme se dočkali adventu bez hygienických restrikcí. Není omezený počet lidí na jednom místě, stánkový prodej, jídlo a pití na veřejnosti, a tak se i předvánoční akce konají ve stejné míře, jako dřív. Navštívit můžete trhy, kavárny, koncerty, zámecké prohlídky nebo půlnoční mše.

20. listopad 2022 25:26

Příběhy pardubických vil: Ulrych žil v „krematoriu“, Messany léčil chudé

Nejvíc vil v Pardubicích stojí na Bílém Předměstí. Už v roce 1882 to tak v regulačním plánu navrhl Antonín Barborka. První stavby byly spíše venkovské domy s rozsáhlými zahradami. Postupně se ale zahrady zastavěly dalšími, modernějšími vilami.

12. listopad 2022 27:29

Tajemství kostelů našeho kraje. Znáte jejich poklady?

Jsou to místa plná lidské energie a jedinečných artefaktů. S Východočeskými výlety jsme zamířili do některých kostelů Pardubického kraje, ve kterých najdete díla velkých mistrů a další zajímavosti.