Máme rádi zvířata
6. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Návštěva u rodiny, která jako domácí mazlíčky chová potkany

V magazínu Máme rádi zvířata navštívíme rodinu, která miluje potkany. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, jak je pro prasata nebezpečný kašel, a zoolog Jiří Bureš bude vyprávět o chocholouši, kterému lidé říkali trpilka. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

18:27

Máme rádi zvířata

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

Web

Dnes 25:39

Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Před týdnem 33:56

V jihočeských vodách žije i záhadná Lota Lota

Lota Lota je latinský název mníka jednovousého. Jediné treskovité ryby u nás. A pochopitelně tato až záhadná ryba žije i v jihočeských vodách.

Před 2 týdny 29:26

Mravenci jsou možná nenápadní, ale pro přírodu a lidstvo důležití

Mravenci jsou pracovití a pilní. V domácnostech je sice nevidíme rádi, planetě ale prospívají. O jejich důležitosti v přírodě i pro lidstvo bude řeč v pořadu Máme rádi zvířata v pravidelném cyklu Mravenci a jejich pozoruhodný svět. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.

Před 3 týdny 26:26

Něco mezi přiškrcenou čivavou a papouškem. Nutností jsou chápaví sousedi, říká chovatelka puštíků

Puštík obecný je nejrozšířenější sovou v naší přírodě. Kdo viděl pohádku Tři oříšky pro Popelku, ví, jak vypadá. Jde o menší sovu s mohutnou kulatou hlavou, okrouhlým obličejem se závojem a hnědočernýma očima. Zbarvení peří má širší spektrum – od šedé přes různé odstíny hnědé až po rezavou, s tmavým žíháním.

2. březen 2023 39:19

Přestal váš pes štěkat? Může to souviset se zánětem hlasivek, ale také neurologickým problémem

„Máme sedmiletou fenku border kolie a přestala nám štěkat. Štěkala, když chtěla jít ven, a najednou přestala,“ popsala ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata problém svého psího kamaráda posluchačka z Českého Krumlova.

23. únor 2023 33:10

Predátoři ovlivňují rybářské sportovní revíry a ryby v nádrži Římov rostou pomaleji

Co způsobují různí predátoři ve sportovních rybářských revírech? Na to se zeptal autor magazínu Máme rádi zvířata Martin Hlaváček. Dále bude řeč o zjištění vědců, že důsledkem globálního oteplování je zpomalení růstu ryb ve vodárenské nádrži Římov. Připomeneme, jak zvěř zvládá zimu a proč jí nevadí ani krátkodobé mrazy a více sněhu. Na řadu přijde také dopis posluchačky, která se svěřila s tím, jak velkou roli hrál v jejím životě pes.

16. únor 2023 32:45

Mravenci si od mšic berou sladkou šťávu, za to se o ně starají. Jsou také ochrankou motýlů modrásků

Mravenci ovlivňují život mnoha organismů. Jsou hostiteli řady příživníků a parazitů, se mšicemi dokáží žít ve vzájemně prospěšném vztahu, členovcům nabízí pro změnu bydlení.

9. únor 2023 28:09

Zápach z kočičí tlamy může být projevem specifického onemocnění. Pak je nutné vytrhat všechny zuby

Zápach z úst u koček může být příznakem onemocnění. Když se k tomu přidá ještě slinění a nepřijímání potravy, je z toho diagnóza. Za zápachem z kočičí tlamy být hodně příčin, například zánět dásní, zubní kámen nebo onemocnění ledvin.

2. únor 2023 22:38

Na fyzioterapii chodí i psi a kočky, pomáhá jim po úrazech nebo ve stáří

Historie veterinární fyzioterapie v Česku není dlouhá. První zmínky pocházejí z roku 2008. Dlouho neexistovala ani škola s tímto zaměřením, ale v současnosti už je možné obor studovat. Fyzioterapeuti pomáhají zvířatům, hlavně psům, ale třeba také kočkám, s mnoha zdravotními problémy.

26. leden 2023 36:32

Čím se živí mravenci a jaká je jejich potravní strategie

Do mravenčí říše znovu míříme v cyklu magazínu Máme rádi zvířata. Zoolog Roman Kössl ze Zoo Hluboká připomene, čím se živí mravenci, a vysvětlí, v čem spočívá jejich potravní strategie. K poslechu zve Jitka Cibulová Vokatá.