- Podcasty
- Návraty do minulosti

Poslechněte si podcast: Anticharta jako reakce na Chartu 77. Mnozí umělci podepsali pod nátlakem
Charta 77 byla jednou z nejvýznamnějších opozičních aktivit v období normalizace a komunistický režim se obával, že by výzva chartistů k dodržování lidských práv mohla mít široký ohlas. Proto se rozhodl reagovat masovou diskreditační kampaní.
Návraty do minulosti
Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.
Sidonie Nádherná jako jedna z prvních žen u nás řídila automobil a byla femme fatale velkých umělců
Baronka Sidonie Nádherná, na svou dobu nebývale moderní žena, se narodila 1. prosince 1885. Jako jedna z prvních žen u nás řídila automobil, touha po cestování ji zavedla do dalekých krajin a byla také pravou „femme fatale“ významných umělců.
Nejvhodnějším místem pro vybudování Zoo Praha měl být vltavský ostrov Štvanice
Historie Zoo Praha sahá až do roku 1881, kdy v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka k zřízení zoologické zahrady, a to u příležitosti sňatku korunního prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky.
První elektricky osvětlené divadlo v Evropě bylo v Brně. Původní žárovka je tam k vidění dodnes
Ničivá pohroma bývá někdy prvním krůčkem k pokroku. Své o tom vědí brněnští divadelníci. Roku 1870 totiž plameny zpustošily tamní divadlo Reduta na Zelném rynku.
Bitva u Kresčaku: Český král z boje neutekl. Bojoval i slepý a strach měl jen o syna
Je těžké si představit, že válka může trvat sto let. Právě tak však bývá označován konflikt mezi Anglií a Francií, který trval dokonce 116 roků.
První přístroj na výrobu čoček Otto Wichterle sestavil z dílků dětské stavebnice Merkur
Zákruty životní cesty prostějovského rodáka Otto Wichterleho mnohokrát ovlivnila náhoda. Dřív než začal chodit do školy, spadl do močůvky a málem utonul. Dlouho se zmítal v horečkách a doktoři mu předpovídali rok života.
První dostihy se v Praze konaly v roce 1835. Závodiště v Chuchli se stalo jejich mekou až později
První moderní koňské dostihy na našem území se konaly 12. dubna roku 1835 v Praze. Uskutečnily se v Královské oboře a trať měřila jednu anglickou míli.
Česká bižuterie je žádaná po celém světě. Drobné korálky u nás vyráběli už Keltové
Drobné korálky, skleněné perličky a knoflíky vyráběli v českých zemích už Keltové, ale v 15. a 16. století začali do Jizerských hor přicházet skláři z německých zemí a zakládali tu své malé sklárny.
Mnoho českých měst Františku Křižíkovi vděčí za tramvaje a veřejné osvětlení
Muži, který se zasloužil o vědecko-technický pokrok v oblasti elektrotechniky, se také někdy říká český Edison a je to přirovnání zcela oprávněné.
Záminkou pro vypuknutí třicetileté války se stala druhá pražská defenestrace
Třicetiletá válka byla krvavým náboženským a mocenským konfliktem, který se rozhořel v Evropě v raném novověku.
Karel Čapek často reagoval na aktuální dění. Varoval před zneužitím technologií a nástupem fašismu
Jeden z největších českých spisovatelů dvacátého století, který se do naší historie zapsal nejen svou literární činností, ale také svými osobními postoji.