- Podcasty
- Návraty do minulosti
Poslechněte si podcast: Černá věž v Klatovech je nepřehlédnutelná. Zakázku na stavbu dostal v roce 1547 italský architekt
Klatovy mají nepřehlédnutelnou dominantu: Černou věž. Gotická věž sousedí s renesanční budovou radnice a jezuitskou kolejí, je vysoká přes 80 metrů a vede na ni 226 schodů.
Návraty do minulosti
Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.
Emil Hácha v roce 1938 pomýšlel na penzi. Po silném nátlaku se ujal prezidentského úřadu
Byl třetím prezidentem Československa, ovšem jeho role v našich dějinách bude mít už navždy hořkou pachuť spojenou se ztrátou státní suverenity.
Hlavním motivem závodu Jizerská padesátka se stalo uctění památky horolezců, kteří zahynuli v Peru
Historie asi nejznámějšího běžkařského závodu v Česku sahá do zimy roku 1968. Tehdy se v Jizerských horách konal první závod, který byl současně přípravou tamních horolezců na nadcházející sezonu.
Postava golema, lidské bytosti stvořené z hlíny a oživené člověkem, má původ ve starověkém Egyptě
Kdo by neznal film Císařův pekař a Pekařův císař, ve kterém sehraje důležitou roli neforemný hliněný obr přepásaný železnými pláty – Golem.
Jan Milíč z Kroměříže kritizoval hrabivost církevních hodnostářů. Byl obviněn z kacířství
První písemná zmínka o Milíčovi z Kroměříže pochází z roku 1358, kdy působil v kanceláři císaře Karla IV. Postupně získával stále významnější církevní posty, byl například kanovníkem pražské katedrály a strážcem tamního hrobu svatého Václava.
Mezi pátečníky patřila vybraná společnost intelektuálů. Scházeli se u bratrů Čapkových
Na počátku 20. století bylo v Čechách zcela běžné, že spisovatelé, umělci i političtí diskutéři měli své oblíbené podniky, kde se scházeli a debatovali o všem možném. V Praze byly takovými místy například kavárny Slávie nebo Louvre.
Patent o zrušení nevolnictví vydal Josef II. Zavádění změn se neobešlo bez komplikací
Reformní úsilí, započaté Marií Terezií, dostalo nový impuls s nástupem jejího syna Josefa II. Ten si dobře uvědomoval, že mnohá tradiční uspořádání jsou brzdou vývoje.
Domek T. G. Masaryka nese od roku 1933 pamětní desku, později však stavba značně zchátrala
Se slováckými Čejkovicemi je spojen jeden ze zakladatelů Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Narodil se v roce 1850 v Hodoníně do smíšené rodiny, maminka sice byla z Hustopečí, ale mluvila spíš německy, otec byl Slovák.
Kvality Saturnina prověřil čas. Dočkal se mnoha vydání, divadelních adaptací, seriálu i audioknihy
Legendární humoristická knížka vypráví o příhodách nevšedního sluhy Saturnina a odehrává se na přelomu 30. a 40. let.
Broumovský klášter má řadu zajímavostí. Najdete tu kopii Turínského plátna či rozlehlá sklepení
V srdci východočeského Broumova se rozkládá velkolepý barokní komplex. Za jeho vznikem stojí břevnovští benediktini, kteří se do oblasti dostali v polovině 13. století, kdy jim území daroval Přemysl I. Otakar.
Clevelandská dohoda vedla ke vzniku Československa. Myšlenka pocházela od T. G. Masaryka
Už před první světovou válkou odešlo z habsburské monarchie mnoho lidí do USA a zakládali tam spolky sdružující Čechy a Slováky. Obě skupiny se v říjnu 1915 dohodly na plánu utvořit společný stát.