Návraty do minulosti
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Václav III. byl v pořadí sedmým českým králem a současně posledním Přemyslovcem na našem trůnu

Život Václava III. skončil předčasně, když ho 4. srpna roku 1306 zavraždili v Olomouci. Proč tam vlastně jel?

01:56

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Včera 02:12

Protektorát Čechy a Morava: Hácha vzdoroval, dokonce prodělal srdeční záchvat, nakonec podepsal

Po ztrátě území Sudet, které podle Mnichovské dohody připadly Německu, si mnoho lidí myslelo, že sousední nacistická říše už nechá Československo na pokoji.

Před dvěma dny 02:10

Franský kupec Sámo je považován za prvního historicky doloženého vládce českého národa

Franský kupec Sámo je považován za prvního historicky doloženého vládce českého národa. V první polovině 7. století už byli Slované trvale usídleni na území dnešních Čech a Moravy. Čelili však častým nájezdům Avarů z východu.

Před třemi dny 01:46

První porodnice v Praze v Soukenické ulici existovala jen 10 let

První porodnice na našem území vznikla v polovině 18. století v Praze. Hlavní zásluhu na jejím založení měla tehdejší panovnice Marie Terezie, která tehdy iniciovala vybudování ústavu pro svobodné matky a sirotky.

Před šesti dny 02:07

Cestoval Emil Holub jako první zpracoval detailní mapu celé oblasti Afriky od východu na západ

Co myslíte, doletěl by holub z Čech až do jižní Afriky? Minimálně jednomu Holubovi se to povedlo. Byl to doktor Emil Holub, nejznámější český cestovatel.

Před týdnem 02:01

Díky chebskému rodákovi se Františkovy Lázně staly prvními slatinnými lázněmi na světě

Františkovy Lázně jsou žlutobílé malebné městečko, kde se prolíná monarchistický duch Rakouska-Uherska s lehkou příměsí Bavorska a umožňuje návrat do zlatých časů 19. století. Jsou nejmenší ze západočeského lázeňského trojúhelníku a jmenují se po habsburském císaři Františku I.

Před týdnem 01:53

Hladová zeď z dob Karla IV. byla původně široká dva metry. Dnes měří kilometr a půl

Při pohledu z vltavského nábřeží v centru Prahy směrem k Petřínu upoutá naši pozornost nejen rozhledna, ale také gotická zeď, která stoupá od Újezdu až na vrchol kopce.

Před týdnem 01:53

Bohuslav Martinů se pro svou tvorbu inspiroval různými událostmi. Složil celkem 15 oper

Hudebního skladatele Bohuslava Martinů si dobře pamatujeme díky místu, kde se v roce 1890 narodil. Přímo na věži kostela svatého Jakuba ve východočeské Poličce, kde celá jeho rodina žila.

Před týdnem 02:08

Moháč byl dějištěm bitvy, která rozhodla o osudu českého národa na dlouhých 400 let

Víte, kde je Moháč? Navštívit ho můžete cestou na Jadran, leží totiž na jihu Maďarska, blízko hranic s Chorvatskem a Srbskem.

Před týdnem 02:10

Dodnes se neví, kde se Jan Amos Komenský narodil, ale v Polsku ho postihla tragédie

Přezdívá se mu učitel národů, protože se věnoval teorii výchovy a vytvořil speciální metodiku výuky cizích jazyků. Jeho tvorba byla ale mnohem širší a stal se tak jedním z největších myslitelů, filozofů a spisovatelů, jaké v naší historii najdeme.

Před 2 týdny 02:03

Masopustní masky se dělí na červené a černé. Víte, co znamenají?

Masopust byl v dávných dobách časem veselí a zabijaček a těsně před zahájením předvelikonočního půstu vrcholil obchůzkami masek. Ty nejstarší se u nás dochovaly kolem Hlinska v Čechách, v obcích Studnice, Vortová, Hamry a Blatno.