Návraty do minulosti
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Černá věž v Klatovech je nepřehlédnutelná. Zakázku na stavbu dostal v roce 1547 italský architekt

Klatovy mají nepřehlédnutelnou dominantu: Černou věž. Gotická věž sousedí s renesanční budovou radnice a jezuitskou kolejí, je vysoká přes 80 metrů a vede na ni 226 schodů.

01:58

Návraty do minulosti

Vydává: Český rozhlas

Vojta Kotek připomíná významné osobnosti, události, objevy, vynálezy, technické novinky a stavby, které se pojí s naší historií.

Web

Včera 02:08

Emil Hácha v roce 1938 pomýšlel na penzi. Po silném nátlaku se ujal prezidentského úřadu

Byl třetím prezidentem Československa, ovšem jeho role v našich dějinách bude mít už navždy hořkou pachuť spojenou se ztrátou státní suverenity.

Před dvěma dny 01:57

Hlavním motivem závodu Jizerská padesátka se stalo uctění památky horolezců, kteří zahynuli v Peru

Historie asi nejznámějšího běžkařského závodu v Česku sahá do zimy roku 1968. Tehdy se v Jizerských horách konal první závod, který byl současně přípravou tamních horolezců na nadcházející sezonu.

Před třemi dny 01:49

Postava golema, lidské bytosti stvořené z hlíny a oživené člověkem, má původ ve starověkém Egyptě

Kdo by neznal film Císařův pekař a Pekařův císař, ve kterém sehraje důležitou roli neforemný hliněný obr přepásaný železnými pláty – Golem.

Před čtyřmi dny 01:54

Jan Milíč z Kroměříže kritizoval hrabivost církevních hodnostářů. Byl obviněn z kacířství

První písemná zmínka o Milíčovi z Kroměříže pochází z roku 1358, kdy působil v kanceláři císaře Karla IV. Postupně získával stále významnější církevní posty, byl například kanovníkem pražské katedrály a strážcem tamního hrobu svatého Václava.

Před týdnem 01:49

Mezi pátečníky patřila vybraná společnost intelektuálů. Scházeli se u bratrů Čapkových

Na počátku 20. století bylo v Čechách zcela běžné, že spisovatelé, umělci i političtí diskutéři měli své oblíbené podniky, kde se scházeli a debatovali o všem možném. V Praze byly takovými místy například kavárny Slávie nebo Louvre.

Před týdnem 01:54

Patent o zrušení nevolnictví vydal Josef II. Zavádění změn se neobešlo bez komplikací

Reformní úsilí, započaté Marií Terezií, dostalo nový impuls s nástupem jejího syna Josefa II. Ten si dobře uvědomoval, že mnohá tradiční uspořádání jsou brzdou vývoje.

Před týdnem 01:57

Domek T. G. Masaryka nese od roku 1933 pamětní desku, později však stavba značně zchátrala

Se slováckými Čejkovicemi je spojen jeden ze zakladatelů Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Narodil se v roce 1850 v Hodoníně do smíšené rodiny, maminka sice byla z Hustopečí, ale mluvila spíš německy, otec byl Slovák.

Před týdnem 01:52

Kvality Saturnina prověřil čas. Dočkal se mnoha vydání, divadelních adaptací, seriálu i audioknihy

Legendární humoristická knížka vypráví o příhodách nevšedního sluhy Saturnina a odehrává se na přelomu 30. a 40. let.

Před týdnem 01:48

Broumovský klášter má řadu zajímavostí. Najdete tu kopii Turínského plátna či rozlehlá sklepení

V srdci východočeského Broumova se rozkládá velkolepý barokní komplex. Za jeho vznikem stojí břevnovští benediktini, kteří se do oblasti dostali v polovině 13. století, kdy jim území daroval Přemysl I. Otakar.

Před 2 týdny 01:45

Clevelandská dohoda vedla ke vzniku Československa. Myšlenka pocházela od T. G. Masaryka

Už před první světovou válkou odešlo z habsburské monarchie mnoho lidí do USA a zakládali tam spolky sdružující Čechy a Slováky. Obě skupiny se v říjnu 1915 dohodly na plánu utvořit společný stát.