Host Lucie Výborné
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Navigace v Nepálu? Běžte tři dny podél řeky a pak zahněte vpravo, směje se cestovatelka

Cestovatelka Pavlína Adam prošla Bulharsko, přešla přes tropickou Tanzanii do polárního Švédska, potom vyrazila na Pacifickou hřebenovku a celé to vyvrcholilo v Nepálu na Great Himalaya Trailu, který má 1700 km. Prošla ho společně s kamarádkou Sárou. „Baví mě ta neskutečná svoboda. Člověk nemusí řešit standardní věci – co si vezme ráno na sebe, jaký má program... Je sám se sebou v přírodě, přemýšlí, jde si a vnímá přítomnost,“ popisuje s úsměvem Pavlína Adam.

28:01

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Dnes 28:48

Stále je šance někoho vyprostit, zdůrazňuje kynoložka. Jak záchranářští psi pomáhají v Turecku?

Turecko a Sýrii postihlo rozsáhlé zemětřesení a záchranáři hledají osoby uvězněné pod troskami. Pomáhají jim při tom záchranářští psi, kteří lezou třeba po třicetimetrových hromadách suti. A k tomu je potřeba speciální výcvik, který začíná už u dvouměsíčního štěněte. „Trvá dva až pět let, než si pes utvrdí chuť najít člověka v jakýchkoliv podmínkách,“ potvrzuje kynoložka Judita Vyskočilová, která přišla do studia Radiožurnálu s francouzským ovčákem Jarinkem.

Včera 28:47

Na jevišti se cítím svobodně, vše dělám naplno, říká herec Kokorský ze seriálu Dobré ráno, Brno!

Představitele moderátora Cyrila v seriálu Jana Prušinovského z prostředí brněnské televize lze vidět i v představeních divadel Feste nebo Husa na provázku. S režisérem nespolupracoval poprvé, objevil se také v jeho dramatu Chyby. V jakých situacích seriál odkazuje k parodii? A co Ondřeje Kokorského baví na herectví? Poslechněte si celý rozhovor.

Před dvěma dny 30:18

Závislost na sociálních sítích nebo alkoholu či drogách? Projevy jsou totožné, tvrdí adiktolog

Právě probíhá Suchej únor – kampaň podporující alkoholovou abstinenci. V poslední době je však jasně vidět, že mezi závislými nejsou jen určité kategorie. „Za poslední tři roky je opravdu enormní zájem a nárůst počtu uchazečů o léčbu. Máme plné kapacity,“ říká Ondřej Sklenář, adiktolog a ředitel obecně prospěšné organizace Magdaléna, která léčí lidi ze závislostí. Co za závislostmi stojí? A jak může pomoci okolí závislého? Poslechněte si celý rozhovor.

Před pěti dny 25:06

V každém těle probíhá boj s nádorovými buňkami, říká imunoložka. Co ovlivňuje náš imunitní systém?

Sobota 4. února bude Světovým dnem boje proti rakovině. Co je smyslem těchto dnů? „Poukázat na to, že ten boj vedeme všichni spolu. Vědci v laboratořích se snaží zlepšit naše poznání a vyvinout nové technologie. Lékaři každý den léčí pacienty. Je to systém, který se snaží to, co vnímáme jako fatální onemocnění, dovést do stavu, kdy budeme o nádorových onemocněních hovořit jako o nemocích, které dokážeme léčit,“ říká imunoložka Jitka Palich Fučíková. Co je to imunoterapie?

Před šesti dny 24:24

Dcery klaunů v jednom představení. Pantomima mě fascinuje, říká Vanda Hybnerová o hře Slávy dcery

Inscenace Slávy dcery v pražském divadle La Fabrika otevírá témata otcovství, slávy i geniality. „Žít ve stínu slavného otce? Když člověk opustí pubertu a zjistí, že ten jeho rodič je opravdu dobrý, je to velká škola,“ komentuje ústřední motiv hry režisérka a herečka Vanda Hybnerová. Jak představení vzniklo a proč je jeho název dvojsmyslný? Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 26:43

Mirai Navrátil: Čím víc člověk tlačí, aby složil hit, tím míň se to daří

Miraovi Navrátilovi se za poměrně krátkou dobu povedlo něco, co se některým muzikantům nepovede třeba nikdy. Za pět let od vydání debutového alba se svou kapelou dvakrát vyprodal O2 arenu. „Vyletět jednorázově, to se daří spoustě lidem. Úspěch je spíše dlouhodobější věc, zásadnější bude, když napíšeme 15 dobrých hitů, pět dobrých desek. Aby si děti našich dětí tu kapelu pamavotaly,“ konstatuje Mirai Navrátil.

Před týdnem 30:33

Zarezonovalo to, že jsme nechtíc trefili dobu, hodnotí režisér hry 1984 Dodo Gombár

Systém, nebo láska? Láska k systému! Ve Švandově divadle měla premiéru adaptace antiutopického románu George Orwella 1984. „Klíčovou otázkou románu je podle mě naděje. Naděje je už v tom uvědomění, že ji máme,“ říká režisér inscenace a pedagog Dodo Gombár. Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 30:55

Dakar se zrychlil, je to maratonský sprint, vypráví pilot Macík. V kategorii kamionů skončil druhý

Pilot kamionů Martin Macík se z Really Dakar v Saudské Arábii vrátil se soškou beduína, ale také o čtyři kila lehčí. „Je to čistě z náročnosti, stravy, a také koncentrovanosti,“ popisuje pilot, který se závodu zúčastnil už po jedenácté. Jak se Dakar za tu dobu změnil? Jak se dá v poušti udržovat za volantem pitný režim? A jak se připravuje na příští rok?

Před týdnem 31:17

Režisérka filmu Moje slunce Mad: V animaci se lépe mluví o sexu, násilí i dalších tabu

Animovaný celovečerní film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad z roku 2021 získal nominaci na prestižní cenu francouzské akademie César. „Francouzská distribuce filmu proběhla loni, proto je to v Césarech až letos, ale sama jsem tím byla překvapená,“ říká s úsměvem oceňovaná výtvarnice a režisérka. Příběh se odehrává v Afghánistánu, hlavní jsou však podle autorky vztahy. „Není to film o Afghánistánu, ale o tom, co prožívá holka, když se rozhodne jít za chlapem svého života.“

Před týdnem 30:52

Pracovat na Gottwaldovi mi dělalo problém. Dělat Palacha bylo naopak silné, říká medailér Dostál

V Jablonci nad Nisou založil obor Ražená medaile a mince. Přišel s nápadem vzniku České mincovny, která letos oslaví třicáté výročí. Je vášnivým motorkářem a ještě vášnivějším cyklistou. „Prožívání jízdy do kopce je pro mě výtvarný zážitek,“ říká přední český medailér, akademický sochař a designér Jiří Dostál. Proč se mu lépe pracovalo na soše Emila Háchy než Klementa Gottwalda? Poslechněte si rozhovor.