Seriál Radiožurnálu
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Navigace - dobrý sluha, ale zlý pán

Dobré je zadat si trasu a alespoň letmo si ji před cestou prohlédnout, doporučuje instruktor bezpečné jízdy z mosteckého Polygonu Marek Kohoutek. Upozorňuje taky na to, že navigace někdy zareaguje pozdě a řidič se pak o tom, že má odbočit, dozví na poslední chvíli. v takové situaci je bezpečnější pokračovat v původním směru jízdy, někde se v klidu otočit a vrátit se zpátky. Důležité je i správné nastavení a pravidelná aktualizace navigace.

01:52

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 02:35

Environmentální udržitelnost je v českém fotbalu v plenkách. Lídrem v zeleném trendu jsou Teplice

Vodou šetří v šatnách i na trávníku a elektřinu mají z obnovitelných zdrojů. České fotbalové kluby začínají řešit svůj podíl na zátěži životního prostředí a ochranu klimatu. Zatím se v tom nemůžou rovnat týmům v západní Evropě, ale třeba prvoligové Teplice už v této snaze dospěly relativně daleko. „Na stadionu využíváme pouze zelenou energii, tedy energii z obnovitelných zdrojů. Chystáme solární panely i nádrže na dešťovou vodu,“ prozrazuje další plány Martin Kovařík.

Před dvěma dny 02:59

„Všechen proud máme z obnovitelných zdrojů.“ Ve fotbalovém Wolfsburgu sází na ekologii

Německá fotbalová Bundesliga bude od příští sezóny dohlížet nejen na férovost hry, ale taky na její uhlíkovou stopu. Jeden klub s tím začal už před lety – Wolfsburg tahle chystaná pravidla dávno splnil. „Stadion je takový mikrovesmír, všechen proud máme z obnovitelných zdrojů, celý svaz využívá jen LES osvětlení, sázíme na recyklaci a plánujeme toho ještě spoustu,“ říká Nico Briskorn, který ve fotbalovém Wolfsburgu řídí oddíl pro společenskou odpovědnost firmy.

Před čtyřmi dny 01:57

Hraje na klavír a ráda se směje. A díky asistentce si Zoika může dovolit i výlety

Už od narození dvanáctiletá Zoika nevidí a trpí kvadruparézou, tedy částečným ochrnutím všech čtyř končetin. Kvůli svému kombinovanému zrakovému postižení nedokáže samostatně sedět, a potřebuje tak neustálou pomoc. Rodičům proto pomáhá několikrát týdně asistentka, která se Zoikou hraje i na hudební nástroje. „Je pro nás největší pomoc, psychicky i fyzicky, sama se Zoikou už nedávám větší výlety,“ pochvaluje si maminka Zuzana Koleníková.

Před pěti dny 02:52

Ze setkávání nevidomých s osamělými seniory mohou vznikat i přátelství. Jak vypadají Návštěvy POTMĚ?

Mít si ve stáří s kým popovídat na jedné straně a pomáhat druhým navzdory svému hendikepu na straně druhé – to je podstata projektu Návštěvy POTMĚ, kdy nevidomí lidé navštěvují osamělé seniory. Za 84letou paní Jarmilou dochází už 3 roky paní Jaroslava. „Z nás se za ty roky staly spíš kamarádky, než že by to byla klientka,“ říká. Společně byly dokonce i v lázních. „Bylo to super,“ přikyvují. Na otázku, jak probíhá návštěva nejčastěji, odpovídají svorně a se smíchem: „Drbeme!“

Před šesti dny 02:57

Speciální filtrové brýle zpříjemňují zrakově postiženým pobyt na ostrém slunci

Dnes už jedenáctiletá Viktorie a její osmiletý bratr František se narodili s vrozeným šedým zákalem. Lékaři jim ho několik měsíců po narození odstranili, děti ale mají i další potíže se zrakem. Jsou například velmi citlivé na slunce, které je téměř oslepuje. Potřebují proto speciální a velmi drahé filtrové brýle. „Mám barevná sklíčka a třináct dioptrií,“ popisuje Viktorka. Světluška na nákup přispívá až do plné výše, pokud nejsou příjmy rodiny dostatečné na jejich pořízení.

Před týdnem 02:50

Technici i jazykoví lektoři. Díky sociální firmě získávají zrakově handicapovaní zaměstnání

V Olomouci už více než 10 let funguje sociální firma Ergones. Ta zaměstnává celkem 16 pracovníků se zrakovým handicapem. Jsou mezi nimi jazykoví lektoři, technici nebo výtvarníci. V jedné z dílen například zaměstnanec konfiguruje mobilní telefony pro zdravotně postižené. „Pro řadu lidí je to v podstatě jediná možnost, jak se na trhu práce uplatnit. Jiné firmy nemohou splnit specifické potřeby těchto zaměstnanců,“ vysvětluje zástupkyně ředitelky Tyflocentra Iveta Klemešová.

Před týdnem 02:50

Designér dál tvoří i se třemi procenty zraku. Díky asistentce znovu pracuje se sklem i porcelánem

Před šesti lety se prestižní český designér Antonio Manto vážně zranil a postupně začal přicházet o zrak. Díky Světlušce už mu víc než rok pomáhá osobní asistentka. I díky ní může 62letý umělec opět pracovat s litinou, porcelánem nebo křišťálovým sklem. „Pro manžela je asistent důležitý v tvorbě. Připraví mu barvy, může s ním jet do sklárny, slévárny,“ popisuje Milada Manto. Jak se se třemi procenty zraku tvoří skleněná díla? Poslechněte si celý díl seriálu.

Před týdnem 01:58

Správná manipulace s postiženým dítětem je důležitá. Rodičům pomáhá speciální fyziopanenka

Fyziopanenka možná vypadá jako obyčejná látková hračka, pro rodiče předčasně narozených dětí je ale velikým pomocníkem. Využívají ji spolu s dalšími pomůckami poradkyně Rané péče přímo v rodinách. „Dítě nemusíme zatěžovat. Nemusíme přetěžovat jeho nervový systém zbytečnou, opakovanou manipulací. A rodičům to můžeme lépe vysvětlit,“ popisuje handl terapii, která učí rodiče správně manipulovat s dítětem, poradkyně Rané péče Martina Papoušková.

Před týdnem 02:51

Nejen horka. Sportovci se v Kataru musí vyrovnat také s klimatizací – teplotní rozdíl činí i 20 °C

Mistrovství světa ve fotbale je i přes pozdní termín zátěží pro organismus sportovců. Teploty v Kataru přesahují 30 °C ve stínu. Pokud se přidá vysoká vlhkost vzduchu, můžou podmínky dělat fotbalistům velké problémy – stejně jako před 3 lety atletům. „Neviděla jsem tolik odpadlých závodnic," vzpomíná lékařka Karolína Velebová. Při fotbalových zápasech by v Dauhá podobné problémy nastat neměly, stadiony jsou klimatizované. Změny teploty však mají také vliv na imunitní systém.

Před týdnem 03:45

„Ve jménu míru žádám pro všechny obviněné trest smrti!“ Po osmi dnech soud vynesl konečný verdikt

20. listopadu 1952 začal proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem. Vše se odehrávalo podle připraveného scénáře. „Bude to rozsudek nanejvýš spravedlivý za všechny ty strašné zločiny, které jsem spáchal,“ tak zněla Slánského slova během soudního líčení. „Proces nebyl spravedlivý ani zákonný. Byl to kriminální zločin,“ říká historik z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma. Rudolf Slánský byl popraven 3. prosince 1952. V roce 1963 ho soud rehabilitoval.