Hovory
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Navenek byl vtipný, drama měl v duši, popisuje Tomáš Kraus svého tátu

„Táta byl navenek nesmírně zábavný, ale uvnitř to muselo být veliké drama. Jeho terapie spočívala v tom, že se měl ze všeho vypsat,“ říká o významném protinacistickém odbojáři a literátovi Františku Robertu Krausovi jeho syn, ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus. Jaké je pečovat o literární odkaz přeživších holocaustu popisuje už ve třetí knize povídek svého otce.

23:40

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:58

Klienti chtějí nejčastěji něco, co ještě nikdo nemá, nejlíp s wow efektem, říká designérka

„Když jsem nastoupila do designové a sklářské společnosti, trochu jsem doufala, že budu nejdřív navrhovat malé objekty: světla na stůl, něco pro soukromé rezidence. Ale můj úplně první projekt bylo kasino v Koreji, kde měli 30metrovou kopuli, kam věšeli mandalu. Tehdy jsem ho nakonec nezískala, ale byla jsem hozena do vody,“ popisuje designérka firmy Lasvit Kateřina Handlová.

Před dvěma dny 23:59

U nás jsou všichni diváci na stejné vlně, říká vedoucí kina Ponrepo

Vedoucí kina Národního filmového archivu a šéf Pražského audiovizuálního fondu David Havas řeší dnes a denně dramaturgii malého kina Ponrepo, aby se diváci nenudili. „Hlavně za covidu jsme se báli, jestli se k nám vůbec někdy někdo ještě vrátí. Protože na internetu dnes najdete všechno. Je to boj pro všechna kina, takže jsme přijali ,partyzánskou guerillovou‘ strategii,“ naznačuje.

Před třemi dny 23:54

Označení „soudobá vážná hudba“ zní strašně. Pro sebe tomu říkám písničky, popisuje skladatelka

„Mé skladby jsou barevné. Mám hrůzu z toho, že se posluchač bude nudit. Jakmile něco napíšu, musím mít vidinu, že to půjde ,ven‘," říká skladatelka současné vážné hudby Jana Vöröšová v pořadu Hovory. Označení soudobá vážná hudba zrovna v lásce nemá. „Vlastně to zní strašně,“ dodává.

Před čtyřmi dny 22:01

Měli bychom víc opravovat, ne stále stavět něco nového, nabádá architekt Lešek

Udržitelnost se dá – a měla by se – používat i v architektuře a výstavbě jako takové, tvrdí známý architekt a urbanista Petr Lešek. „Tématem dnešní doby by tak měly být rekonstrukce. Staveb už totiž máme poměrně dost, lidí nějak závratně také nepřibývá, tak se tato debata obrací spíš k tomu, že je potřeba zlepšit a upravit to, co už máme. Protože věčné prorůstání staveb do krajiny není udržitelné,“ myslí si.

Před pěti dny 23:50

Vzbuzujete u někoho strach? Měli byste se léčit, nabádá Petr z Ligy otevřených mužů

Násilí má různé podoby. „Už jen pojmenovat, co to to násilí je, je složité. Mám na to pomůcku, a to je to zeptat se sám sebe, jestli ze mne druhý člověk cítí strach. Protože ve chvíli, kdy ano – a i kdyby šlo jen o v uvozovkách obyčejné řvaní –, tak je to potřeba řešit,“ říká donedávna ředitel dnes garant kampaně Zastav násilí v organizaci Liga otevřených mužů Josef Petr.

Před týdnem 23:09

Naše nekomerční rádio dokáže mentálně postiženým vrátit sebedůvěru, popisuje ředitel Lipský

„Muzika člověku dává sílu a energii jít dál,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Tloskov u Neveklova, muzikoterapeut a hudebník Matěj Lipský. Zároveň tvrdí, že absolutní ticho je pouze ve vakuu, kde se zvuk nešíří. Každý člověk potřebuje k životu alespoň minimální ruch, jinak zešílí. „Můj nejoblíbenější zvuk je cvrlikání cikád. Mám hrozně rád moře, a když začnou, je to pro mne terapie,“ doplňuje v pořadu Hovory.

Před týdnem 24:01

Rakovina je jako slon uprostřed obýváku. Všichni ho vidí, ale nemluví o něm, říká psychoonkolog

„Občas si s kolegy a s nadsázkou říkáme, že onkologické onemocnění je jako pomyslný slon uprostřed obývacího pokoje: Všichni vědí, že tam je, ale nikdo ho nepojmenuje a všichni ho obcházíme,“ popisuje psychoonkolog Martin Pospíchal běžnou reakci rodiny, která se dozví, že někdo z nich má rakovinu.

Před týdnem 23:29

Virtuální realita je pro seniory silný zážitek, myslí si sociální pracovnice

„Senioři mají z virtuální reality radost a silný zážitek. Mohou se třeba na chvíli vrátit na místa, která dřív sami navštívili. Když vidím, že ten člověk má zájem, funguje to dobře,“ popisuje sociální pracovnice z Diakonie Českobratrské církve evangelické Tereza Hakl Pleskotová. „Netrváme na tom, že technologie je vždy správná a vždy zafunguje, ale v tuto chvíli má velké možnosti,“ popisuje v pořadu Hovory tzv. asistivní technologie.

Před týdnem 23:16

Projevy xenofobie proti ukrajinským migrantům jsou marginální, myslí si vědec

„Každá společnost řeší krize a tou je i válka na Ukrajině, která zasáhla i nás. Naše společnost se klidně mohla pod přílivem uprchlíků třeba i zhroutit, a je velmi pozoruhodné, že se to nestalo. Naopak jsme projevili vysoký stupeň odolnosti, a to včetně toho, jak Ukrajinu dál podporujeme v její sebeobraně,“ domnívá se vědec Martin Nitsche z Filozofického ústavu Akademie věd ČR.

Před týdnem 22:01

Ozzy Osbourne byl můj pacient. Má koktejl léků, který dostával před koncertem, říká anesteziolog

„My anesteziologové s nadsázkou říkáme, že uspat pacienta umí cvičená opice, ale vzbudit ho, to už chce trochu fištrónu,“ říká anesteziolog Milan Hrobský. „Ale neberte to nějak vážně, obě tyto fáze jsou extrémně náročné, průběh anestezie a probuzení je malinko náročnější,“ zdůrazňuje v pořadu Hovory.