Seriál Radiožurnálu
19. duben 2023

Poslechněte si podcast: Navaří obědy, ale porce zbydou. Nevydané obědy v restauraci pomáhají lidem v azylovém domě

Navaří obědy, strávníků ale přijde míň, a tak porce zbydou. Školní a závodní jídelny a některé restaurace pak řeší, co s nevydanými porcemi dál. Nezisková organizace Zachraň jídlo v Praze už testuje, jak nevyužité jídlo dostat třeba k rodinám v azylových domech. Od července by navíc mělo být darování nesnědených obědů snazší. Ministerstvo zemědělství dokončuje vyhlášku, podle které by se darované jídlo nemuselo vydávat jen teplé, ale bylo by ho možné zchladit nebo zmrazit.

03:47

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:33

Kytarové krabičky vyrábí v dílně na kraji města. Vývojář Salva pracuje i pro Hammetta z Metallicy

Jeho jméno je ve světě pojmem. Minimálně v tom muzikantském. Vývojář Antonín Salva z Českých Budějovic vyrábí kytarové pedály a takzvané efekty pro nejslavnější rockové kapely. Na jeho krabičky hraje třeba kytarista Kirk Hammett ze skupiny Metallica.

Před čtyřmi dny 03:41

Nepředávat sety informací – ať děti zjišťují, tápou! Mým cílem je, aby byly lepší lidi, říká učitel

Celý týden jsme vám v tomto čase nabízeli příběhy inspirativních učitelů. Natolik výjimečných, že se dostali do české nominace ceny Global Teacher Prize. V posledním díle seriálu představujeme jejího vítěze. Stal se jím Roman Göttlicher, který učí dějepis a občanskou výchovu na Střední průmyslové škole, Obchodní akademii a Jazykové škole ve Frýdku-Místku. Ocenění převzal z rukou ministra školství Mikuláše Beka z hnutí STAN.

Před pěti dny 03:58

Na projektu se děti učí pracovat samostatně i v kolektivu, důležité je umět ho prodat, říká učitel

Na slavnostním večeru bude ve čtvrtek 1. 6. vyhlášen nejinspirativnější učitel roku. Dalším finalistou, který se snaží přistupovat k výuce jinak, je Stanislav Zajíček. Na brněnském gymnáziu Matyáše Lercha učí latinu, český jazyk a literaturu. Jeho přístup vede studenty k tomu, jak pracovat samostatně i v kolektivu a jak svou práci umět představit veřejnosti. K tomu vymýšlí každoroční projekty, letos studenti točí krátké filmy.

Před šesti dny 03:21

Škola je pro mě koníček, raduje se bývalý šéfkuchař. Žákům ukazuje principy moderní gastronomie

Odmalička chtěl být kuchařem. A to se mu povedlo. Šéfkuchař Michal Koch vařil třeba pro prezidenta Miloše Zemana. Teď si ale, jak sám říká, žije svůj sen. Předává svou lásku k vaření a dobrému jídlu žákům na Střední odborné škole Znojmo Dvořákova.

Před týdnem 03:22

Příroda je nejlepší učebna. Učitelka Kačka bere žáky do přírody co nejčastěji

Brát děti co nejvíce do přírody a učit se podle ní, tím se řídí učitelka Kateřina Čiháková, která se dostala mezi letošní finalisty ceny pro inspirativní pedagogy. Žáky základní školy Světice ve Středočeském kraji hodiny s Kačkou, jak své učitelce říkají, baví. Poslechněte si, co se naučili na cyklovýletě.

Před týdnem 03:09

„Žádné obyčejné sezení v hodině.“ Učitelka na Mendelově gymnáziu spojuje teorii s praxí

Barbora Bitomská učí biologii a chemii na Mendelově gymnáziu v Opavě. S žáky například v tělocvičně názorně zkouší, jak funguje lidské tělo. A studenty už šest let motivuje i k darování krve.

Před týdnem 03:37

„Když zdražím, tak to neprodám,“ zoufá si vinař. Jak vládní balíček dopadá na vinaře a pivovary?

Čepované pivo v příštím roce pravděpodobně znovu zdraží. Odhaduje to Českomoravský svaz minipivovarů v reakci na úsporný balíček vlády. Z desetiprocentní sazby DPH se má podle návrhu přesunout do té jednadvacetiprocentní. Hospodští tak počítají se zvýšením cen piva i s odlivem svých zákazníků. Opatření se ale dotkne i vinařů – spotřební daň na tichá vína sice nakonec zavedena nebude, firmy ale zřejmě přestanou objednávat vína jako dárky pro své zaměstnance a partnery.

Před týdnem 03:51

Buď zdražíme, nebo to tu zavřeme a půjdeme pracovat do Německa, svěřují se kadeřnice

Kvůli stabilizaci státních financí připravuje vláda konsolidační balíček, podle kterého by se měly zvýšit daně a odvody na sociální pojištění. Zaznamenají to především živnostníci. Pro některé může být zvyšování daní a pojištění likvidační. V dnešním díle se na pracovní situaci zeptáme kadeřnic z Mostecka, které zvažují i odchod do sousedního Německa.

Před týdnem 03:22

„Doma se uskrovníme, najdu si brigádu.“ Jak se rodiny vyrovnají se zrušením daňových slev?

Rodiče, kteří mají dítě ve školce, si teď můžou ze základu daně odečítat takzvané školkovné. Ročně tak na dani z příjmu můžou ušetřit až 17 300 korun. S tím ale má být konec. Zrušení této daňové slevy je součástí konsolidačního balíčku, kterým chce vláda Petra Fialy z ODS stabilizovat státní rozpočet. Co to pro rodiny může znamenat?

Před 2 týdny 03:05

Nulová daň cenu knih nesníží, spíš pomůže malým nakladatelstvím dál existovat, míní ředitel

V rámci úsporného balíčku vláda navrhuje nulovou daň z přidané hodnoty na knihy. Odrazí se to na jejich ceně? Touto otázkou se zabývá další díl seriálu o dopadech chystaných vládních opatření, tentokrát se redaktor vydal do nejstaršího českého nakladatelství a knihkupectví Kalich, který vydává především náboženskou, filozofickou a humanisticky zaměřenou literaturu.