Právní lexikon
Sezóna 1Epizoda 216. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Natvrdo aneb jak to chodí ve vězení

Dnes o tom, jak probíhá výkon trestu odnětí svobody. Může si odsouzený vybrat, do kterého vězení půjde? Co si tam může vzít s sebou? A ve které věznici chovají včely a daňky? Odpovíme na všechno a mnohem víc!

21:17

Právní lexikon

Vydává: Právní lexikon

Právní lexikon je podcast o právu pro neprávníky. Podcast pro všechny, kteří si myslí, že právníci mluví jinou řečí a žijí na jiné planetě. Nové díly každý druhý čtvrtek. Labyrintem právnických pastí provázejí Petra Schützová a Vendula Krumpholcová. Kontaktovat nás můžete i na emailu pravni.lexikon@ak-safrankova.cz

Web

Sezóna 2Epizoda 4Před třemi dny 15:35

Obhajoba není součástí obžaloby

Co dělá obhájce? A proč ho potřebujete? V této epizodě si povíme i o tom, proč se obhájci nebaví s novináři a proč je dobré svému obhájci říct pravdu.

Sezóna 2Epizoda 3Před 2 týdny 17:54

Když je lítost opravdu účinná

Po nějaké době se vracíme k vyživovací povinnosti, tentokrát k situacím, kdy nefunguje tak, jak má. Co je to trestný čin zanedbání povinné výživy a jak lze uplatnit takzvanou účinnou lítost? Jako bonus doporučíme skvělou "sociální síť", kterou určitě nepoužíváte.

Sezóna 2Epizoda 29. listopad 2023 16:09

Když se dovolená nevydaří

Slyšeli jste někdy o ztrátě radosti z dovolené? Slíbili Vám v cestovní kanceláři výhled na moře, dostali jste výhled na parkoviště? Tentokrát si povíme, co dělat, když potřebujete dovolenou, abyste se vzpamatovali z dovolené.

Sezóna 2Epizoda 126. říjen 2023 18:44

Jak se z dohod stala pracovní smlouva

První epizoda nové řady bude trochu o tom, jestli švarcsystém souvisí s černou barvou a hodně o novele zákoníku práce.

Sezóna 1Epizoda 2826. říjen 2023 06:12

Muž (trestného) činu

Tentokrát si zblízka rozebereme jeden rozsudek a zjistíme, kolik trestných činů se také dá najednou spáchat.

Sezóna 1Epizoda 2728. září 2023 28:00

Znásilnění, nebo nesouhlasný pohlavní styk?

Co je vlastně znásilnění a jak jej posuzují soudy? A jak by to mohla změnit plánovaná změna definice tohoto trestného činu? To všechno probereme v dnešní epizodě a podíváme se i na některé skutečné případy.

Sezóna 1Epizoda 2614. září 2023 19:50

Do Brna k Ústavnímu soudu

Čím se liší Ústavní soud od ostatních soudů? Podíváme se zblízka nejen na fungování Ústavního soudu, ale i na některá jeho rozhodnutí a disenty. Pozn.: Tentokrát se nám do podcastu vloudila chybička. Když mluvíme o Ústavním soudu USA, myslíme tím Nejvyšší.

Sezóna 1Epizoda 2531. srpen 2023 06:32

Vražda na přehradě aneb právo v médiích

Titulek, který inspiroval tuto epizodu zní: "Muž, který je obviněn z vraždy Roma v Brně je na svobodě." Povídat si budeme o vazbě, o tom, jak se o ní rozhoduje, nebo čím se dá vazba nahradit.

Sezóna 1Epizoda 2417. srpen 2023 24:55

Závěť

Jak napsat závěť tak, abyste se nestali vedlejší postavou detektivky.

Sezóna 1Epizoda 233. srpen 2023 24:11

Dědictví, aneb...?

Dnes o tom, jak se popasovat s dědickým řízením po zesnulém. Koho v dědické matematice nelze opominout a kdo naopak ostrouhá? Jak vydědit nezvedeného potomka? A jak nepřijít omylem k hromadě zděděných dluhů?