Dopolední host
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Nastavte si stopky a uklízejte deset minut, to pro začátek k vytřídění věcí stačí, radí minimalistka

Co jste nevzali rok na sebe, vyhoďte, slýcháme někdy v pořadech pro ženy. Odpovídalo by to asi minimalismu v našich domácnostech, což je téma, o kterém učí a které praktikuje Marcela Janská. Jak ale sama přiznává, bezhlavé vyhazování věcí není cílem.

29:27

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 27:51

Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci je inspirativní místo, kterým kráčela historie

Nádherná barokní zahrada, prvorepublikové zahradnictví i otisk minulého režimu. Před dvěma lety se Krafferovy zahrady ujalo trio nadšenců, zahradních architektů, kteří z ní chtějí vytvořit příjemný veřejný prostor. Jednou z nich je Michaela Zudová, která zahradě dává kus svého srdce.

Před dvěma dny 23:59

Nastražte oči, uši a mobilní aplikaci

Stát se amatérským ornitologem můžete na pozorovatelně nad Vrbenskými rybníky. Jak na to prozradí Jana Píchová z Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Před třemi dny 28:11

Chci vaši páteř vzít a pomocí cviků a lan ji srovnat

Spirální stabilizaci, která zbavuje bolesti, zvyšuje efektivitu pohybu a navíc zkrášluje tělo, představuje terapeut Jakub Dvořák. Průměrný vek jeho klientů je 65 let.

Před pěti dny 24:44

Vznášet se na obláčku se nedoporučuje

Čeho se báli Keltové, když se strachovali, že jim nebe spadne na hlavu? Poezií odpovídá meteoroložka Eva Plášilová.

Před týdnem 36:11

Těžký to bylo a ještě bude. Ale šou lidem uděláme!

Začíná play off letošní volejbalové extraligy. Na čtvrtfinálové zápasy Jihostroje zve trenér Vojtěch Zach!

Před týdnem 27:31

Pokud nemáte velké uši jako naše babičky a dědové, nedělejte si kopřivové kůry, radí bylinkářka

Budoucí bylinkářce změnila život kniha Zdraví z boží lékárny od rakouské spisovatelky a bylinkářky Marii Treben. Bylinkám a zdraví pak Radmila Malinovská věnovala už celý život.

Před týdnem 31:06

Koupil srnínskou pekárnu a přišlo několik krizí. Jihočeský Podnikatel roku ale vzdoruje statečně

Jako kluk pomáhal rodičům v obchodě, jako dospělý obchoduje. A také vlastní a řídí Pekárnu Srnín. Za to, jak to dělá, získal nedávno titul Podnikatel roku 2022 za Jihočeský kraj. Josef Bukovský v pekárně nejdřív 14 let pracoval jako ekonom. Poté, co bývalé vedení odešlo na zasloužený odpočinek, provoz převzal a přikoupil k němu i mlýn ve Veselí nad Lužnicí. Protože jak říká, pekárna bez mlýna není nic.

Před týdnem 29:04

Montéři museli dokazovat, že jedou pracovat. Strakonické muzeum zvládlo rekonstrukci v době covidu

Strakonický hrad a v něm muzeum a knihovna zažily mezi lety 2018 a 2022 rozsáhlou rekonstrukci. Podařilo se zachránit poškozenou statiku, obnovit unikátní fresky, zrestaurovat sbírkové předměty a znovu vystavět a rozšířit expozice dud, textilní výroby, zbraní, motocyklů i loutek. A také otevřít zcela novou a v evropském měřítku jedinečnou expozici historie maltézských rytířů.

Před 2 týdny 31:33

Možná berete antikoncepci a ani o tom nevíte. Zbytkové látky z léků se mohou dostat do pitné vody

Mikropolutanty, tak vědci označují škodliviny, které v množství menším než malém, ale soustavně a neúnavně otravují naše vody. Jak říká vodní toxikolog a ředitel výzkumného centra CENAKVA při Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Vladimír Žlábek, každá látka může být pro životní prostředí jedovatá, záleží na tom, v jaké je koncentraci. A mikropolutantům stačí málo.