Leonardo Plus
6. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Naše tělo nepostřehlo, že už nejsme lovci a sběrači, říká biolog Petr

Naši předkové, a nejen ti lidští, žili celý svůj život v pohybu. „Dnes si říkáme, že bychom měli jíst pravidelně v malých porcích třeba pětkrát denně, ale takhle naši předci vůbec nežili. Když se dostali k mršině nebo něco ulovili, tak se nacpali k prasknutí, protože nevěděli, kdy se jim to zase povede,“ říká biolog a genetik Jaroslav Petr v pořadu Leonardo Plus.

49:21

Leonardo Plus

Vydává: Český rozhlas

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

Web

Před týdnem 48:55

Ochladí oxidy síry planetu? Nemyslím si, směje se vědec. Lepší je investovat do obnovitelných zdrojů

Vlny veder, požáry, které přišly dřív než obvykle, na některých místech planety naopak silné deště a záplavy. Červenec 2023 byl vůbec nejteplejším měsícem od začátku měření. Za horky ale nestojí jen spalování fosilních paliv a produkce oxidu uhličitého, ale paradoxně i hromadné odsiřování. „Malinké kapičky kyseliny sírové vytváří vzduch bělejší, a tak na zem dopadne méně slunce,“ vysvětluje Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.

Před 2 týdny 49:36

Konvalinka: Neškodná přírodní látka? Úplná pitomost. I odvar z třezalky může odbourávat účinky léků

Není léku, který by neměl vedlejších účinků. Vědci se je snaží popisovat stejně dobře jako účinky záměrné. Ty neočekávané ovšem nemusí být vždy negativní a třeba přírodní látky nemusí být vždy pozitivní. „Například třezalka zrychluje odbourávání některých látek v organismu, takže pokud třeba berete pravidelně některé léky, dáte si na ně odvar z této byliny, tak přestanou fungovat,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka.

23. červenec 2023 49:41

Co ukazují nové výzkumy biochemické podstaty života?

Proč by dnešní vědecké časopisy měly potíž uznat objev DNA?  Co přispělo k tomu, že se mezi badateli přestává mluvit o odpadní části naší dědičné informace? Hostem pořadu je Jan Konvalinka, biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Moderuje Martina Mašková.

16. červenec 2023 49:59

Psychoterapeut Jan Vojtko hovoří o vývoji partnerského vztahu od zamilovanosti až po období, ve kterém spolu dvojice začne tvořit plány do budoucna

Jak zásadní rozdíl je mezi tolerancí a respektem nebo kolik existuje teorií o tom, podle čeho si vybíráme životního partnera? Moderuje Šárka Fenyková.

25. červen 2023 49:37

Česko prochází bouřlivým obdobím, cestu z tohoto stavu hledá filosof a ekonom Tomáš Sedláček

Česká ekonomika na místě přešlapuje, dusí nás plno věcí, které jsme si neuklidili, hodnotí současné hospodářské výsledky ekonom a filozof Tomáš Sedláček v pořadu Leonardo Plus. Co bychom podle něj měli změnit, abychom se posunuli dál?

18. červen 2023 49:48

Vypravte se na pouť po pražských kavárnách, které ovlivnily historii

Historik architektury Zdeněk Lukeš v Leonardu Plus popisuje proměny významných pražských kaváren. Poslechněte si pouť po ikonických interiérech, kde se koncentrovalo české myšlení a ve kterých se odehrála řada událostí, které formovaly naši národní identitu a kulturu.

11. červen 2023 49:49

Proč nemáme u Vltavy české Silicon Valley? Legislativa hází vědě klacky pod nohy, tvrdí Konvalinka

Hlavní problém české vědy je, že tu sice máme excelentní vědu, skvělé ústavy a vynikající univerzitní pracoviště, ale pořád je jí málo a je obklopena průměrnými nebo podprůměrnými lidmi, soudí ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka.

4. červen 2023 49:05

Bioetik: Neexistuje důkaz, že by homeopatie fungovala. Účinná látka je tak naředěná, že tam ani není

Optimismus konce 19. století chtěl z vědy učinit nové náboženství. „Tehdy věda měla sesadit náboženství z piedestalu. Pokud by ale dnes věda měla být novým náboženstvím, tak tady je spousta heretických sekt,“ říká host Leonarda Plus bioetik a katolický kněz Marek Orko Vácha.

28. květen 2023 48:20

Mnoho z nás trpí samotou z množství. Jsme obklopeni lidmi, ale nemáme si s nimi co říct, míní Vojtko

Být sám nemusí nutně znamenat, že je člověk osamělý. A naopak, i někdo obklopený mnoha lidmi se může cítit sám. Rozdíl mezi dobrovolnou samotou a osamělostí objasňuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.