Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Restaurátoři vysušili nejstarší českou studnu. Světový unikát putuje do Pardubic

Pravěká studna, kterou archeologové objevili při záchranném výzkumu na trase komunikace D35 u Ostrova na Chrudimsku v roce 2018, je nejstarší datovaná dřevěná konstrukce na světě. Během ledna by z Litomyšle měla zamířit do Východočeského muzea v Pardubicích.

05:04

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Včera 04:16

Největší lednička východních Čech stojí v Dašicích. Kolik stupňů je uvnitř?

V roce 2017 akciová společnost MD logistika zprovoznila velkokapacitní mrazírenskou komoru. V lednu letošního roku ji rozšířila o novou halu. Své zboží v ní skladují výrobci, velkoobchody a obchodní řetězce.

Před týdnem 04:38

Předchůdce jízdního kola natřásal i kosti. Podle toho dostal jméno

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě má ve svých sbírkách vzácný exemplář. Historické jízdní kolo zvané kostitřas. A co víc, dokonce fotografii jeho výrobce.

3. prosinec 2021 05:08

Kam směřuje tato brána? Na tajemné a jedinečné místo

Hřbitov u obce Dřevíkov na Chrudimsku je jedním z mála vesnických židovských hřbitovů v našem kraji. Pod korunami stromů si stále střeží svá tajemství.

22. listopad 2021 04:56

Geologické a vodní muzeum nezavírá. Udělejte si výlet do přírody

Dlouhá nebo kratší procházka a hlavně spousta zajímavých informací. To vás čeká v muzeu v přírodě, které představuje unikátní lokality Orlicko-Třebovska.

12. listopad 2021 05:07

Shořela, ale nevzdala to. Teď má lípa v Čisté i svoji rozhlednu

V Česku už vznikla řada stezek v korunách stromů. Pravděpodobně ten nejkratší vyhlídkový chodník najdete v Čisté u Litomyšle. Jeho středobodem se stala Fajmonova lípa.

5. listopad 2021 04:30

K Litomyšli patří rytíři. Na náměstí dohlížejí už skoro půl tisíciletí

Je to jeden z nejvýznamnějších domů ve městě. Stojí přibližně v polovině litomyšlského náměstí a lidé jeho fasádu obdivují už od dob renesance.

29. říjen 2021 04:57

Stačilo 222 metrů. Drátěný anděl bude pomáhat

Drátěný anděl se zrodil pod rukama kastelánky Nového zámku u Lanškrouna Krasavy Šerkopové. Ta je držitelkou dvou českých rekordů v technice drátování. Největší z andělů je překonává.

22. říjen 2021 05:02

Hejhalova cukrárna ve Vysokém Mýtě zůstala v rodině. Zákusky dělá už pátá generace

Sourozenci Luděk a Kateřina Hejhalovi jsou pra pra vnoučata zakladatele slavné vysokomýtské cukrárny. A ta, jak sami říkají, už několikrát přepsala rodinné osudy.

15. říjen 2021 04:45

Nejmodernější dispečerské pracoviště funguje V Pardubicích. Reálná srážka vlaků nehrozí

Centrální dispečerské pracoviště Univerzity Pardubice je jediné svého druhu v Česku.. Slouží studentům Dopravní fakulty Jana Pernera, a to hlavně budoucím dispečerům na železnici.