22. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Geologické a vodní muzeum nezavírá. Udělejte si výlet do přírody

Dlouhá nebo kratší procházka a hlavně spousta zajímavých informací. To vás čeká v muzeu v přírodě, které představuje unikátní lokality Orlicko-Třebovska.

04:56

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Dnes 04:04

Expozice mincí na pardubickém zámku je unikátní. Teď získala prestižní ocenění

Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších numismatických sbírek v Česku. V roce 2021 otevřelo ve sklepení zámku novou expozici mincí s názvem Peníze si do hrobu nevezmeš.

Před týdnem 04:27

Císař Rudolf II. zavítal na Svojanov. Virtuálně a se svou sbírkou

Na hradě Svojanově u Poličky dlel před staletími král Přemysl Otakar II. nebo císař Karel IV. O tom, že by Svojanov navštívil císař Rudolf II., nevíme nic. Na hradě se ale teď o tomto vládci a milovníku umění dozvíte všechno.

Před 2 týdny 04:54

Byl to svatební dar. Teď je unikátní váza součástí muzejních sbírek

Východočeské muzeum v Pardubicích opatruje monumentální vázu se zajímavým příběhem. Knížecí rodina Auerspergů ji před více než 100 lety darovala novomanželům ze Slatiňan.

22. duben 2022 04:47

Bůh všechno vidí i slyší. Hlavně v Bystrém

Dominantou městečka Bystré u Poličky je kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské. Každý svatostánek je unikátní, ale v bysterském kostele najdete skutečnou raritu. Boží ucho.

15. duben 2022 04:52

Hvězdárna i domov. Astronom z Jedlové si splnil sen

V Jedlové u Poličky uvidíte velmi netradiční rodinný dům. Postavil si ho amatérský astronom Jaroslav Jašek. Vadil mu totiž světelný smog na okraji Brna, kde dříve bydlel.

8. duben 2022 05:02

Vyberte si stroj, usedněte do kokpitu a proleťte se třeba nad Alpami

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara v Pardubicích nabízí nejen cestu do historie letectví, ale i nevšední zážitky. Můžete se stát pilotem nebo leteckým konstruktérem.

1. duben 2022 04:41

Před padesáti lety byla na Měsíci. Litomyšl opatruje výjimečnou vlajku

Ve státním archivu v Litomyšli je uložena vlajka Spojených států amerických, která byla součástí mise Apollo 16. Kosmická posádka ji v roce 1972 dopravila na Měsíc a zpátky na Zemi.

25. březen 2022 04:35

Zpívající lípa a v Telecím je kouzelná. Líbí se desítkám tisíc Evropanů

Je to jeden z nejmohutnějších stromů Česka. A symbol českého venkova. Zpívající nebo také Lukásova lípa v Telecím u Poličky propojuje příběhy i lidi.

18. březen 2022 05:00

Filipíny, Panama a teď Koclířov. Místa, kde budou unikátní kaple

V areálu Českomoravské Fatimy v Koclířově roste kaple Zjevení. Jde o repliku slavné portugalské Capelinhy. Bude první ve střední a východní Evropě.

11. březen 2022 05:07

Na valech pardubického zámku stojí děla. Naštěstí jen historická

Zámecké valy v Pardubicích patří mezi nejzachovalejší opevnění svého druhu v Česku. Na naučné stezce si můžete prohlédnout unikátní pernštejnská děla. Kam kdysi mířila?