Výlety
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Národní technické muzeum dokumentuje vývoj mnoha technických oborů. Dopravní expozici vévodí Hrboun

Národní technické muzeum v Praze na Letné bylo založeno v roce 1908. Od té doby tam shromáždili rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd a průmyslu na našem území. Dějiny technického důvtipu si můžete prohlédnout ve 14 expozicích, od architektury, přes astronomii, techniku v domácnosti, měření času, hornictví a hutnictví, až třeba po televizní studio.

03:28

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:10

Perninské rašeliniště málem zdevastovala těžba. Dnes je chráněnou přírodní památkou

Pernink je malá obec v Krušných horách v Karlovarském kraji. Vznikla v 16. století jako hornické město, protože okolí bylo bohaté na naleziště stříbra, cínu i železa. Z nedalekých vřesovišť se zase těžila rašelina. V roce 2015 bylo rašeliniště u Perninku prohlášeno za evropsky významnou lokalitu. Dnes je možné přírodní památku, kde se znovu tvoří rašelina, navštívit.

Před dvěma dny 03:00

Granátové šperky své milované Ulrice ve skutečnosti Goethe nedal. Darem z lásky přesto byly

Legenda praví, že skvostnou soupravu šperků z českých granátů daroval Ulrice von Levetzow dvaasedmdesátiletý věhlasný básník Johann Wolfgang Goethe, okouzlený půvabem tehdy sedmnáctileté dívky. Skutečnost je ale poněkud jiná. I když i v tomto případě šlo o dar z lásky.

Před třemi dny 02:47

Zadumaná místa u Zátluckých rybníků inspirovala Erbena. Najdete tu klid, romantiku i dávné příběhy

Přibližně čtyři kilometry západně od Dvora Králové nad Labem se v lese nachází soustava Zátluckých rybníků. Sice nejsou tak rozsáhlé jako ty jihočeské, ale nabízejí zadumanou krásu a dávné příběhy. U Zátluckých rybníků není těžké si představit vodníka ze sbírky Kytice. Právě tam se totiž Karel Jaromír Erben inspiroval při psaní svých balad.

Před čtyřmi dny 03:19

Buchlov patří mezi nejstarší a nejzachovalejší královské hrady. Nikdy nebyl zcela dobyt

Hrad Buchlov stojí na stejnojmenném kopci nad Buchlovicemi v pohoří Chřiby ve Zlínském kraji. Cenný je především svou zachovalou architekturou. Byl vystavěn v první polovině 13. století a patří tak mezi nejstarší královské hrady v Česku. Buchlov odolával obléhání a nikdy nebyl zcela dobyt. Do podoby, jakou má nyní, byl přestavěn v renesanci.

Před pěti dny 03:12

Kompletní vybavení vojenského pěchotního srubu uvidíte v Areálu československého opevnění v Šatově

Vojenských bunkrů a opevnění lze v naší republice spatřit mnoho. Jeden výjimečný se nachází v Šatově u Znojma nedaleko rakouských hranic. Jde o pěchotní srub MJ-S3 Zahrada ve správě Technického muzea v Brně, který je kompletně vybaven zbraněmi i příslušenstvím tak, jak v 80. letech sloužil armádě. Návštěvníci tak mají příležitost poznat veškeré detaily, které byly nezbytné pro fungování této vojenské stavby.

Před pěti dny 02:30

Zámecký statek v Újezdě nade Mží nabízí výstavy i procházku mezi domácími i exotickými zvířaty

Jan a Jarmila Slepičkovi skupovali zámek v Újezdě nade Mží v okrese Plzeň-sever postupně od roku 1993 až do roku 2015. V současnosti zde turisté mohou absolvovat prohlídku interiéru zámku s různými výstavami a především pak prohlídku zámeckého statku, kde jistě zaplesá srdce jak malých, tak i velkých návštěvníků.

Před šesti dny 03:31

V Muzeu meteoritů ve Frýdku-Místku vás nechají některé vesmírné kameny dokonce i osahat

Co je tektit? Proč má vltavín zelenkavou barvu? A proč vůbec z vesmíru padají na Zemi meteority? To všechno se dozvíte v nově vzniklém Muzeu meteoritů ve Frýdku-Místku v Moravskoslezském kraji. Najdete ho na místeckém náměstí Svobody a na kosmické „kameny“ si v něm můžete i sáhnout.

Před týdnem 03:23

Vojanovy sady na Malé Straně patří k nejhezčím a také nejstarším pražským zahradám

Vojanovy sady na Malé Straně se řadí mezi rozlohou nejmenší, ale zároveň nejhezčí pražské zahrady. Přestože se nacházejí v úplném centru historické Prahy, vysoká zástavba domů a zdí sem hluk velkoměsta nepustí. Návštěvníky čeká ticho a klid, pávi, ovoce na stromech a zajímavá architektura.

Před týdnem 03:20

V Komni bývalo svého času až dvě stě zvěrokleštičů. Zaniklé řemeslo představuje tamní expozice

Pokud jste někdy zaslechli o Komni na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji, bylo to možná proto, že se uvádí jako jedno z možných rodišť Jana Amose Komenského. Vesnice roku 2011, která leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, je zajímavá i pro něco jiného. V Komni bylo velké množství zvěrokleštičů. Na přelomu 19. a 20. století, kdy v obci žilo asi 1 200 obyvatel, z nich bylo 200 zvěrokleštičů.

Před týdnem 03:28

Francouzský park zámku Dobříš oživují jezírka a fontány. Zurčící voda se mísí s lyrickou hudbou

Francouzský park středočeského zámku Dobříš prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Díky opravenému vodnímu systému si při jeho návštěvě nově vychutnáte i zámecká jezírka a fontány.