Epizoda 445. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Magazín: Národ tobě v prosinci 2021

V prosincovém Magazínu možná Lucie Juřičková přesvědčí Davida Matáska, aby zazpíval nějakou tu koledu. Nevěříte? Poslouchejte. A uslyšíte také, jak se sedm členů baletního souboru stalo na okamžik choreografy. Dvě tanečnice a pět tanečníků představilo své choreografie během dvou večerů s názvem Dance lab. Jak nad tvorbou přemýšleli? Rebecca Mabin, Frazer Roach a Matěj Šust nám řeknou, co je inspirovalo. Robot Radius naplnil své poslání a odjel do Dubaje na Expo reprezentovat českou účast. Jak se to povedlo a co říkali diváci? Tenorista Petr Nekoranec získal prestižní ocenění Vincero World Singing Competiton! Jsou pro něj ceny radost, nebo spíš závazek? A jak se vyrovnává se stresem? Petr Nekoranec si povídal v rozhovoru s Lucií Kryzovou. Činohra dělá inventuru. Večery s názvem ND Talks dostaly podtitul Inventura. Odcházející umělecké vedení se ohlíží zpátky a rekapituluje. Jak ND Talks probíhají? A co dalšího se děje v našich souborech v tomto předvánočním čase? A co ta koleda? Bude? V prosincovém Magazínu jsme vám doporučovali:  K jádru věci: ROBOT RADIUS - https://open.spotify.com/episode/2UdDMNbHRTHKCUSyHQUI3j?si=AHuh-huBRCipUrZ9fPYrYQ SOUTĚŽ: Své nahrávky posílejte na email podcast@narodni-divadlo.cz [podcast@narodni-divadlo.cz] do 16.12. Výsledky budou zveřejněny v dalším díle Magazínu. 

32:00

Národní divadlo

Vydává: Národní divadlo

Podcast české první scény. Národ tobě! A přímo do uší. Činohra, Opera, Balet a Laterna magika. 4 soubory, 4 scény. Pohled na jeviště i do zákulisí.

Web

Epizoda 47Před týdnem 33:58

Speciál: Tři kroky k udržitelnému divadlu

V novém podcastovém Speciálu se dramaturgyně Činohry Národního divadla Nina Jacques zamýšlí nad nezvratnými klimatickými změnami a zodpovědností každého z nás, tedy včetně divadla, vůči naší planetě. Vědci bijí na poplach, naštěstí se pomalu mění i klima ve společnosti a lidé začínají víc přemýšlet o udržitelnosti. Jak se k tomu postaví divadlo? A nemáme tím na mysli jen současné drama, které často naše ne příliš nadějné vyhlídky budoucnosti reflektuje. Co divadlo jako instituce? Může být běžný divadelní provoz víc ekologický? A nebude snaha o udržitelnost omezovat tvůrčí svobodu? Nina Jacques si přizvala konzultantku pro udržitelnost Národního divadla Michaelu Rýgrovou a nad palčivými otázkami se zamýšlí společně s uměleckým ředitelem sekce výroby Martinem Černým a také se scénografem Draganem Stojčevskim. Speciál nabídne tři kroky k udržitelnému divadlu. Národní divadlo chce jít příkladem – věděli jste například, že teplý vzduch z divadelních sálů ohřívá sprchy v šatnách herců?!   V podcastu zněla hudba Jiřího Hájka z inscenace Pýcha a předsudek a ukázky ze zpravodajství Deutsche Welle a BBC News.

Epizoda 46Před 2 týdny 29:14

Magazín: Národ tobě v lednu 2022

Lucie Juřičková a David Matásek vás vítají v roce 2022! A přicházejí s inspirací na čtyři novoroční předsevzetí! Soubor opery vám poradí, jak si v novém roce lépe organizovat čas. V lednu je totiž čekají hned tři premiéry - hořce komická opera Cosi van tutte, bouřlivý Bludný Holanďan a drásající Káťa Kabanová. Jak se to dá všechno stihnout?! Kdo vyrábí všechny ty dekorace, rekvizity, kostýmy, paruky? Umělecký ředitel výroby Martin Černý prozradí, jak se na operní premiéry chystají v ateliérech a dílnách Národního divadla. Pokud vaše předsevzetí souvisí s láskou, poslechněte si reportáž z baletu. První sólista Adam Zvonař se právě začal připravovat na roli Romea ve slavném Prokofjevově baletu. V činohře proběhla v prosinci první čtená zkouška hry Otec hlídá dceru - o tom, co znamená být mužem, otcem a také o táboření. Tři muži, tři otcové a tři inscenátoři - režisér Jan Frič, dramaturg Jan Tošovský a autor hry Ondřej Novotný - vám tak možná dají pár rodičovských rad. A taky si přejme do nového roku méně strachu. Jen na jevišti se to nepočítá. Soubor Laterny magiky totiž připravuje inscenaci ze života a tvorby samotného mistra hororu Edgara Allana Poea. Tak ať vám ta předsevzetí co nejdéle vydrží!  V lednovém magazínu jsme vám doporučovali:  K jádru věci: LOUSKÁČEK  Magazín: Národ tobě v listopadu - o přípravách inscenace Batolaterna  V Magazínu jste slyšeli tyto hudební ukázky:  Leoš Janáček: Káťa Kabanová - v podání Orchestru Národního divadla a Sboru Státní opery, dirigent Jaroslav Krombholc. Sergej Prokofjev: Romeo a Julie - v podání Filharmonie New York, dirigent Dimitri Mitropoulos. Ukázka ze zkoušky baletu - korepetice Giovanni Curelli. 

Epizoda 4519. prosinec 2021 27:19

K jádru věci: LOUSKÁČEK – VÁNOČNÍ PŘÍBĚH

Balet P.I.Čajkovského Louskáček je nerozlučně spjat s vánočními svátky. Pro mnohé diváky se z každoroční návštěvy Louskáčka stal rituál, ostatně všechna vánoční představení bývají okamžitě vyprodána. Soubor Národního divadla uvádí slavný balet v choreografii Youriho Vàmose, jehož nastudování je inspirováno Vánoční koledou Charlese Dickense. Poslechněte si příběh předvánočního Londýna 19.století, kde Klárka hledá vysněného prince. Klidné svátky jsou ale v ohrožení, ne všechny postavy mají dobré úmysly. Ale nebojte se, kouzlo Vánoc je natolik mocné, že dokáže proměnit i lidské povahy. Podcastem vás provede PR baletu Kateřina Hanáčková. O magii a kouzlech Vánoc mluví také baletní mistr Alexej Afanasijev a demisólista Marek Svobodník.    K poslechu našeho podcastu doporučujeme: nalijte si vaječný koňak (nebo sklenici mléka, pakliže nejste plnoletí), zapalte si svíčku, zachumlejte se do měkké deky, zmáčkněte play… A pak už jen zavřete oči a poslouchejte. Slyšíte? To jsou Vánoce…    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

Epizoda 4321. listopad 2021 33:23

V hlavní roli: IVAN KUSNJER

Sólista Opery Národního divadla, barytonista Ivan Kusnjer, oslavil 10. listopadu 70. narozeniny. A jak říká postava Žalářníka Beneše ve Smetanově Daliborovi: „Čtyřicet let již tomu bude, co věrně konám službu svou.“, tak i Ivan Kusnjer působí v Národním divadle bezmála čtyřicet let. Za tři ze svých mnoha nezapomenutelných rolí získal tři prestižní ceny Thálie. První ocenění získal za ztvárnění role Tonia v Leoncavallových Komediantech v roce 1994, druhou za roli Krále Jiřího v Osmi písních pro šíleného krále Petera Maxwella Daviese v roce 1997 a třetí za Voka Vítkovice ve Smetanově Čertově stěně v roce 2001. Skrze tyto tři role se Ivan Kusnjer ohlédne za svou pěveckou dráhou. Aktuálně jej můžete vidět na našich jevištích v inscenacích Její pastorkyňa, Prodaná nevěsta a Rusalka. Podcastem o nezaměnitelném barytonu Ivana Kusnjera vás provede Beno Blachut ml., dramaturg opery.    Hudební ukázky pocházejí ze tří zmíněných inscenací Národního divadla:    Ruggero Leoncavallo: Komedianti, Prolog - role Tonia, 1994/95  Peter Maxwell Davies: Osm písní pro šíleného krále (v rámci inscenace Šílenství a vášeň) - role Krále Jiřího, 1996/97  Bedřich Smetana: Čertova stěna, role Voka Vítkovice, 2001/02 

Epizoda 4214. listopad 2021 51:19

K jádru věci: KOSMOS

„Dá se vyprávět příběh pravdivě? Ex post?“ Vesmír myšlenek. Výprava do vlastní mysli. Má svět smysl? Je skutečný, nebo jsou skutečné jenom moje myšlenky? Hlavní hrdina Witold prchá z dusné Varšavy do Zakopaného, někde pod Tatrami. Potká kamaráda Fuchse a ubytují se v penzionu. Je nesnesitelné vedro, v noci nelze spát, tělo je zpocené a mysl přehřátá. A všude se objevují jakási znamení. Oběšený vrabec. Šipka na stropě. Znetvořený ret hospodyně. Opravdu někam ukazují, nebo je to všechno jen výplod Witoldovy hořečnaté mysli? Autor předlohy Witold Gombrowicz, jeden z nejvýznamnějších polských spisovatelů 20. století, je často považován za předchůdce existencialismu. Byl třikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Potřetí mu unikla jen o jediný hlas. Pak zemřel. A Nobelova cena se uděluje pouze žijícím autorům. Jeho román Kosmos je „filozofický thriller“. Inscenací vás provede její dramaturg Jan Tošovský, režisér Ivan Buraj a herec Matyáš Řezníček. Upozornění: podcast Kosmos může způsobovat závrať. Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.  

Epizoda 4131. říjen 2021 26:48

Magazín: Národ tobě v listopadu 2021

Lucie Juřičková a David Matásek ze studia volají: „Kultura je bezpečná! Tak pojďte do divadla.“ Listopadové vydání podcastového Magazínu je plné silných ženských hrdinek. Na jevišti Stavovského divadla měla minulý týden premiéru nekompromisní Vassa Železnovová v podání Zuzany Stivínové. Kdo je Vassa a proč stojí na okraji změny? - na to odpoví režisér inscenace Jan Frič a dramaturgyně Marta Ljubková. Soubor opery se chystá na premiéru dvou oper v jednom večeru, jejichž společným jmenovatelem je také Žena a svět. Satirickou operní miniaturu Kurta Weilla a dramatika Bertolda Brechta Sedm smrtelných hříchů zkouší Dagmar Pecková, která se tak vrací na naše jeviště. A na náročnou roli Ženy v Schönbergově studii ženské duše s názvem Očekávání se připravuje Petra Alvarez Šimková. Soubor Laterny magiky chystá unikátní projekt - pro ty nejmenší diváky! Inscenace s názvem BatoLaterna bude mít premiéru na jaře, ale už teď se připravuje scéna tak, aby šla prolézt i ožužlat. A balet má za sebou premiéru komponované inscenace z děl tří současných choreografů Forsythe | Clug | McGregor - a zvládli to bravurně! Tohle všechno a mnohem víc se dozvíte v našem Magazínu!    V listopadovém Magazínu jsme vám doporučovali tyto epizody našich podcastů:  O hudbě v době, kdy Evropu zachvátil temný stín nacismu: Speciál: Musica non grata - Nežádoucí hudba  - https://open.spotify.com/episode/6MxiWKfTz5bu57vEbygJy8?si=pqQ9z1iORXay106_mSAN6Q [https://open.spotify.com/episode/6MxiWKfTz5bu57vEbygJy8?si=pqQ9z1iORXay106_mSAN6Q] O přípravách baletu Forsythe | Clug | McGregor jsme hovořili už v květnovém Magazínu: Magazín: Národ tobě v květnu 2021 - https://open.spotify.com/episode/7zB7CI8muAKHP53AgL0EN0?si=a2Qiq-t8SIS_YnHnB3ypxg [https://open.spotify.com/episode/7zB7CI8muAKHP53AgL0EN0?si=a2Qiq-t8SIS_YnHnB3ypxg] O rezidenci běloruských dramatiček a jejich cestě za svobodou: Speciál: Cesta za svobodou (běloruské dramatičky) - https://open.spotify.com/episode/7zB7CI8muAKHP53AgL0EN0?si=a2Qiq-t8SIS_YnHnB3ypxg [https://open.spotify.com/episode/7zB7CI8muAKHP53AgL0EN0?si=a2Qiq-t8SIS_YnHnB3ypxg]   V podcastu byla užita tato hudební nahrávka jako ukázka Schönbergova Očekávání:  Arnold Schönberg: Erwartung Žena – Jessye Norman Metropolitan Opera Orchestra Dirigent – James Levine Vydavatelství – Philips Digital Classics

Epizoda 4024. říjen 2021 35:16

K jádru věci: ROBOT RADIUS

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, být posledním člověkem na zemi?! Performer a umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry se v inscenaci Robot Radius ocitne právě v této situaci. Je na jevišti skoro sám, jediným partnerem je mu muzikant Michal Pavlíček. A oba jsou lapeni moderní technologií. Režisérka Miřenka Čechová vypráví dystopickou vizi budoucnosti, kde svět zcela ovládla umělá inteligence. A náš poslední člověk se musí rozhodnout - dokončí systém a stane se sám jeho součástí, nebo se vzepře?! Inscenace Robot Radius vznikla na popud Kanceláře české účasti na výstavě Expo 2020 v Dubaji a je inspirována hrou Karla Čapka R.U.R., která vloni oslavila 100 let od premiéry. Podcastem vás provede režisérka inscenace Miřenka Čechová, poslední člověk na zemi Radim Vizváry a muzikant Michal Pavlíček. Digitální technologie v inscenaci ovládá Jan Hladil a František Pecháček a o light design se stará Karel Šimek. Hudba inscenace i podcastu je autorskou hudbou Michala Pavlíčka. Můžeme? Nastavení. Kalibrace. Systém je připraven. Stačí zmáčknout "play".    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

Epizoda 3917. říjen 2021 35:20

Speciál: Hudební archiv – Dějiny psané do not

Národní divadlo, to je nejen živým divadelním centrem současnosti, ale také součástí naší národní paměti. Vypravte se s námi v dnešním Speciálu do historie. Dramaturg opery Ondřej Hučín vás vezme na Anenské náměstí do útrob tajemného hudebního archivu Národního divadla. Nevěřili byste, jaké poklady se zde ukrývají - rukopisy těch největších mistrů nedozírné hodnoty, kterých se pomalu bojíte dotknout. Ale také třeba kresbičky a zápisky hráčů a pěvců, kteří se nudili na zkoušce, a na okraj not si zapsali, kolik právě stojí třeba buřt. Uslyšíte také vedoucího archivu Matěje Dočekala a herce činohry Národního divadla Jindřišku Dudziakovou a Petra Vančuru.   V podcastu jsou užity hudební ukázky z těchto nahrávek:   W. A. Mozart: Così fan tutte (TELDEC) Ferrando – Deon van der Walt, Guglielmo – Gilles Cachemaille, Don Alfonso – Thomas Hampson, Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, dirigent – Nikolaus Harnoncourt L. van Beethoven: Fidelio (Deutsche Grammophon) Berliner Philharmoniker, dirigent – Herbert von Karajan L. Janáček: Její pastorkyňa (Supraphon) Jenůfa – Gabriela Beňačková, Števa – Vladimír Krejčík, Sbor a Orchestr Janáčkovy opery v Brně, sbormistr – Josef Pančík, dirigent – František Jílek A. Dvořák: Rusalka (Supraphon) Hajný – Jindřich Jindrák, Kuchtík – Jiřina Marková, České filharmonie, dirigent – Václav Neumann B. Martinů: Juliette - (Supraphon) Michel – Ivo Žídek, Orchestr Národního divadla, dirigent – Jaroslav Krombholc B. Smetana: Slavnostní předehra C dur (Supraphon) Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent – Vladimír Válek B. Martinů: Hry o Marii (Supraphon) Pěvecký sbor Čs. rozhlasu, sbormistr – Milan Malý, Symfonický orchestr hl. m. Prahy, dirigent – Jiří Bělohlávek R. Wagner: Parsifal (Deutsche Grammophon) Berliner Philharmoniker, dirigent – Herbert von Karajan R. Strauss: Elektra (Deutsche Grammophon) Sólistky – Annette Jahns, Gabriele Sima, Elisabeth Wilke, Anne Schwanewilms, Katerina Beranova, Helga Termer, Wiener Philharmoniker, dirigent - Giuseppe Sinopoli L. Janáček: Výlety páně Broučkovy (Supraphon) Würfl – Karel Berman, Sbor a Orchestr Národního divadla, sbormistr – Vladivoj Jankovský, dirigent – Václav Neumann  A. Dvořák: Stabat mater (Supraphon) Pražský filharmonický sbor, Česká filharmonie, dirigent – Wolfgang Sawallisch 

Epizoda 3810. říjen 2021 44:19

K jádru věci: PROSLOV K NÁRODU

Dobrý den, vítejte v mé zemi! Venku prší a do hlediště divadla teče. Posaďte se tedy na jeviště. A poslouchejte. Ze šesti herců se stanou vypravěči. A vypráví malé temné bajky Ascania Celestiniho. Celestini je představitelem italského „vyprávěného divadla“. Je to divadlo slova, hry s jazykem a s přísnou logikou, jak to popsala režisérka inscenace Petra Tejnorová. A tak se dozvíte například to, že jsou na světě dva druhy lidí - ti s deštníkem a ti bez deštníku. Ti bez deštníku lidem s deštníkem pochopitelně závidí. Co se mezi nimi stane?! Trefné metafory světa, ve kterém žijeme, plné ironie, humoru a provokace. Vypravěčem podcastu o inscenaci Proslov k národu je dramaturg Jan Tošovský, dále uslyšíte režisérku Petru Tejnorovou a hudebního skladatele Ian Mikisku.     Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.