Epizoda 4717. leden 2022

Poslechněte si podcast: Speciál: Tři kroky k udržitelnému divadlu

V novém podcastovém Speciálu se dramaturgyně Činohry Národního divadla Nina Jacques zamýšlí nad nezvratnými klimatickými změnami a zodpovědností každého z nás, tedy včetně divadla, vůči naší planetě. Vědci bijí na poplach, naštěstí se pomalu mění i klima ve společnosti a lidé začínají víc přemýšlet o udržitelnosti. Jak se k tomu postaví divadlo? A nemáme tím na mysli jen současné drama, které často naše ne příliš nadějné vyhlídky budoucnosti reflektuje. Co divadlo jako instituce? Může být běžný divadelní provoz víc ekologický? A nebude snaha o udržitelnost omezovat tvůrčí svobodu? Nina Jacques si přizvala konzultantku pro udržitelnost Národního divadla Michaelu Rýgrovou a nad palčivými otázkami se zamýšlí společně s uměleckým ředitelem sekce výroby Martinem Černým a také se scénografem Draganem Stojčevskim. Speciál nabídne tři kroky k udržitelnému divadlu. Národní divadlo chce jít příkladem – věděli jste například, že teplý vzduch z divadelních sálů ohřívá sprchy v šatnách herců?!   V podcastu zněla hudba Jiřího Hájka z inscenace Pýcha a předsudek a ukázky ze zpravodajství Deutsche Welle a BBC News.

33:58

Národní divadlo

Vydává: Národní divadlo

Podcast české první scény. Národ tobě! A přímo do uší. Činohra, Opera, Balet a Laterna magika. 4 soubory, 4 scény. Pohled na jeviště i do zákulisí.

Web

Epizoda 57Před 2 týdny 55:41

K jádru věci: LIBUŠE

Libuše! Taky si představujete onu silnou, mýtickou ženu, jak věští Praze věčnou slávu? Co dál si o kněžně Libuši vybavíte? A o Přemyslu Oráčovi? Kde se tahle nejslavnější česká pověst vlastně vzala?  Smetanova opera Libuše otevřela Národní divadlo! O Libuši s Přemyslem ale Smetana vypráví úplně jinak, než Alois Jirásek ve Starých pověstech českých. Operní dramaturg Ondřej Hučín se zamýšlí nad Smetanovou interpretací tohoto klíčového díla české opery. Měli autoři opery ušlechtilé úmysly? Jaké vlastnosti má mít podle Bedřicha Smetany ten, kdo stojí v čele národa – ať už je to muž nebo žena?    V podcastu jsou užity tyto nahrávky Smetanovy Libuše: Záznam České televize ze slavnostního představení Národního divadla z roku 2018. Účinkují: Iveta Jiříková (Libuše), Svatopluk Sem (Přemysl), Petra Alvarez Šimková (Krasava), Stanislava Jirků (Radmila), František Zahradníček (Chrudoš), Jaroslav Březina (Šťáhlav), Jiří Sulženko (Lutobor), Jiří Brückler (Radovan), Sbor Národního divadla a Orchestr Národního divadla pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Záznam Československého rozhlasu z roku 1949 (vydavatelství Radioservis). Účinkují: Marie Podvalová (Libuše) a Symfonický orchestr pražského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Aloise Klímy. Záznam vydavatelství Supraphon z roku 1983. Účinkují: Gabriela Beňačková (Libuše) a Orchestr Národního divadla pod taktovkou dirigenta Zdeňka Košlera. Záznam vydavatelství Supraphon z roku 1995. Účinkují: Eva Urbanová (Libuše) a Orchestr Národního divadla pod taktovkou dirigenta Olivera Dohnányiho.   Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

Epizoda 56Před 2 týdny 39:52

V roli: TEREZA VILIŠOVÁ jako Nastasja Filipovna

Když Tereza Vilišová nestojí na jevišti, přináší smích do nemocnic těžce nemocným dětem a seniorům. Tereza je herečka, zdravotní klaunka a v Dostojevského Idiotovi září jako neodolatelná Nastasja Filippovna. Idiot měl být inscenací, zkoušení bylo ale tak dlouho přerušováno sérií lockdownů a nemocí, až se z něj stal film. Režisérka Daniela Špinar se rozhodla vyprávět příběh nevinného knížete Myškina a rozervané Nastasji Filippovny ve filmových obrazech. Zatímco Tereza působí v životě téměř plaše, Nastasja Filippovna je k neutišení hlasitá! Osudová žena. Femme fatale. Ale co to vlastně znamená být „femme fatale“?! A jak se taková postava hraje? Nikoho nenechá chladným, muži po ní touží, ženy ji nenávidí... Co se ale skrývá pod maskou tvrdosti a žoviálnosti? Jaké trauma ukrývá? Tereza Vilišová se ptá, jestli nakonec není Nastasja zraněná malá holka? Kdo je Nastasja Filippovna a kdo je Tereza Vilišová?

Epizoda 5511. duben 2022 24:04

Magazín: Národ tobě v sezoně 2022/2023

Lucie Juřičková s Davidem Matáskem netrpělivě otevírají obálku s nápisem TOP SECRET, aby vám odtajnili, jaké tituly nás v nové sezoně čekají!  Co připravuje Činohra pod novým uměleckým vedením režijního dua SKUTR? A David Matásek se ptá, jestli ho taky do něčeho obsadí? Obsadí? Opera má nového hudebního ředitele. Je jím dirigent Robert Jindra. Co chystá? A soubor Baletu? Dočkáme se nesmrtelné baletní pohádky? I současného tance? Soubor Laterny magiky čeká vzrušující sezona plná tělesnosti i štěbetání ptáků. Myslíte si, že se mezi sebou dorozumí česká sýkorka a tropický tukan? Ano, i to se dozvíte v našem Magazínu! Na závěr vám naši nejmenší diváci poví, jak se jim líbilo představení BatoLaterna. Ptali jsme se ročního Olivera a čtyřleté Mařenky. Tak schválně, jaké budou jejich recenze?!    V dubnovém Magazínu jsme vám doporučovali:  podcastový Speciál: Musica non grata – Nežádoucí hudba https://open.spotify.com/episode/6MxiWKfTz5bu57vEbygJy8?si=768a56b402d94a10 [https://open.spotify.com/episode/6MxiWKfTz5bu57vEbygJy8?si=768a56b402d94a10]

Epizoda 545. duben 2022 36:33

K jádru věci: STERNENHOCH

  Dá se vyprávět pokleslý hororový příběh a přitom vést vznešené filozofické úvahy? Může zpívat operní pěvkyně vzhůru nohama? Odpovědi na tyto i jiné otázky najdete v podcastu „K jádru věci“ věnovaném tentokrát svérázné opeře Sternenhoch, kterou pro Národní divadlo napsal a v roce 2018 na Nové scéně premiéroval pod taktovkou Petra Kofroně a v režii Michala Dočekala současný český skladatel Ivan Acher. Jeho Sternenhoch se stal vzápětí doslova operním hitem pro tradiční operní publikum i pro ty, kteří dosud do opery ani nevkročili, a dokonce získal v anketě Divadelních novin cenu Inscenace roku 2018. S operou, v níž se snoubí krása s ošklivostí, láska s nenávistí a smích s hrůzou, vás tentokrát kromě operního dramaturga Ondřeje Hučína seznámí i samotný autor Sternenhocha, Ivan Acher.   V podcastu je užita nahrávka opery Ivana Achera Sternenhoch, která vznikla v roce 2019 v Národním divadle. Účinkují: Sergej Kostov (Sternenhoch), Vanda Šípová (Helga), Tereza Marečková (Kuhmist, hra na housle a violu), Lukáš Svoboda (kontrafagot) a Michal Müller (citera a elektrická citera) pod taktovkou dirigenta Petra Kofroně. Zvukový design a mix nahrávky: Eva Hamouzová. Libreto podle románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha sepsal Ivan Acher, do esperanta přeložil Miroslav Malovec.   Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.    

Epizoda 5330. březen 2022 43:45

K jádru věci: OBĚD U WITTGENSTEINA

Čtyři stěny, tři sourozenci a talíř žloutkových věnečků. Dvě sestry, jeden bratr. Takové drobné soukromé peklo. Sevřenou hru jednoho z nejvýznamnějších rakouských dramatiků Thomase Bernharda uvádíme pod názvem Oběd u Wittgensteina. Hra se původně jmenovala Ritter, Dene, Voss podle tří protagonistů. U nás by to bylo Stivínová, Juřičková, Rašilov. „Hřiště pro tři herce“, jak říká režisérka inscenace Daniela Špinar. Přijďte na Oběd u Wittgensteina a přesvědčte se, že vaše rodina je vlastně úplně normální.    Podcastem vás provedla dramaturgyně inscenace Marta Ljubková a režisérka Daniela Špinar. Herečka Lucie Juřičková hovoří o své postavě, která chce, aby se oběd povedl. Za každou cenu. V ukázkách slyšíte hlasy herců: Zuzany Stivínové, Saši Rašilova a zmíněné Lucie Juřičkové. Na ďábelské bicí hraje Jan Hrovatitsch. Slyšíte také ukázku z Beethovenovy symfonie Eroica.    Použitá skladba: Symphony No. 3 In E Flat Major, Op. 55 “Eroica”, by Ludwig van Beethoven, Philharmonisches Staatsorecheter Hamburg, Joseph Keilberth    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

Epizoda 5213. březen 2022 26:07

Magazín: Národ tobě v březnu 2022 – NAŠE PODPORA UKRAJINĚ

Zdálo se, že covidová pandemie pomalu utichne. Místo ní začala hlasitá válka… Rusko napadlo Ukrajinu. Ani podcastový Magazín nemůže být zticha. Co dělá Národní divadlo pro Ukrajinu? Ve středu 2. 3. proběhl Emergency Briefing v rámci ND Talks s novinářem Ondřejem Soukupem a ukrajinistkou Lenkou Víchovou, která se nedávno vrátila z Kyjeva. Česko-ukrajinská básnířka Marie Iljašenko mluvila o ukrajinské próze a poezii, ale také o tom, že básnici dnes drží místo pera a tužky v rukou zbraně. V Magazínu uslyšíte ukázky ukrajinské poezie z úst herců Národního divadla. Jak pomáhají studenti AMU příchozím z Ukrajiny? Jak pomáhá ukrajinským tanečníkům, tanečnicím a dětem soubor Baletu? Proběhla také slavnostní premiéra filmu Daniely Špinar Idiot. Uvedení vyvolalo drobnou kontroverzi. Dramaturgyně Ilona Smejkalová vysvětluje, proč velikán ruské literatury F. M. Dostojevskij rozhodně nemůže za Putina. Na konci Magazínu volají David Matásek a Lucie Juřičková: „Ruská válečná lodi, jdi do p****e!“   Svou finanční pomoc Ukrajině, prosím, posílejte dál. Užitečné odkazy zde: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/aktuality/narodni-divadlo-se-pripojuje-k-vyzve-na-podporu-ukrajiny [https://www.narodni-divadlo.cz/cs/aktuality/narodni-divadlo-se-pripojuje-k-vyzve-na-podporu-ukrajiny]   V březnovém Magazínu jste slyšeli ukázky:  * zpravodajství The Telegraph  * zpravodajství The Economist * záznam Koncertu pro Ukrajinu z iVysílání České televize  * ukázky z filmu Daniely Špinar Idiot 

Epizoda 5127. únor 2022 36:34

K jádru věci: FORSYTHE | CLUG | MCGREGOR

Jeden večer, tři tváře současného tance, tři významní choreografové. Forsythe, Clug a McGregor. Co je spojuje? Čistá radost z pohybu, zkoumání možností lidského těla, objevování estetiky, cizelování výtvarného pojetí, přesahy od tance dál k výtvarnu, k hudbě, ale také k filozofii. A tohle všechno vede Kateřinu Hanáčkovou, PR Baletu Národního divadla, k otázce, zda lze bez umění vůbec žít?! Triptych baletů otevírá The Second Detail Williama Forsytha. Co udělá s přesnou strukturou příchod Cate, tanečnice v bílých šatech? Odpoví vám přímo sólistka Baletu ND Kristýna Němečková, která zažívá všechny tři pohybové rejstříky na vlastní tělo. Následuje hravý Handman Edwarda Cluga, „shooting star" světové choreografie. Nad tím, co v divácích vyvolává ikonický moment tanečníků v kruhu, se zamýšlí taneční teoretička Zuzana Rafajová. Večer uzavírá choreografie Eden | Eden Wayna McGregora. Už jste někdy viděli balet o klonování?    Možná při poslechu zjistíte, že abstraktních baletů není třeba se bát. A vyrazíte do Státní opery objevovat krásy současného tance a hledat v něm svoje vlastní příběhy…    Hudba podcastu je hudbou inscenace. The Second Detail: Thom Willems. Handman: Milko Lazar pro soubor NDT a skladby Justina Hurwitze z filmu Whiplash. Eden | Eden: opera Three tales Steva Reicha.    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

Epizoda 5020. únor 2022 26:53

V roli: MATĚJ PETRÁK jako Kluk

Matěj Petrák je akrobat, mim, herec a Kluk. Kluk s velkým K. Tak se totiž jmenuje postava, kterou ztvárnil v inscenaci Laterny magiky Zázrak (s)tvoření v režii Radima Vizváryho. Kluk se nudí a nechá se vtáhnout do světa z papíru. Co tam najde? Co se tam naučí? A co se skrze Kluka naučil Matěj? Kde bere křehkost? A jak do toho zapadá klub rváčů?! V podcastu V roli hledá Lucie Kryzová, kde se postava setkává se svým interpretem. Kdo je Kluk a kdo je Matěj Petrák?   V podcastu hraje hudba z inscenace Zázrak (s)tvoření skladatele Iva Sedláčka. 

Epizoda 497. únor 2022 34:01

Magazín: Národ tobě v únoru 2022

David Matásek má dnes nezvykle nevrlou náladu. Co se mu přihodilo? A proč si připadá jako Josef K. z Procesu Franze Kafky? Podaří se ho Lucii Juřičkové rozveselit? A co se dozvíte v únorovém Magazínu? Soubor Laterny magiky pilně zkouší inscenaci Batolaterna pro ty úplně nejmenší diváky. Jak si poradí tři herci se záplavou batolat?! V Opeře se slavily Mozartovy narozeniny! Večerem provázel věčný elegán Ondřej Havelka, co si asi vzal na sebe? Příležitost dostala nejmladší generace pěvců pod vedením dechberoucí sopranistky Kateřiny Kněžíkové. Se souborem Baletu se vydáme po stopách Franze Kafky. A po procházce nám představitel Josefa K., demisólista Baletu Národního divadla Jakub Rašek, prozradí, jak se tančí emoce frustrace. A na závěr bude mít Lucie Juřičková Proslov k národu!    V únorovém Magazínu jsme vám doporučovali:  Ondřej Havelka zve k poslechu epizody: K jádru věcu: PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY - https://open.spotify.com/episode/6pst9ssSUs05yMTt5AwbLD?si=36d399cf40464277 [https://open.spotify.com/episode/6pst9ssSUs05yMTt5AwbLD?si=36d399cf40464277]  O prvních přípravách inscenace Batolaterna: Magazín: Národ tobě v listopadu 2021 - https://open.spotify.com/episode/6VZRfPE0S1Yr0aw8G1YcR8?si=276d58ef0d9743e7 [https://open.spotify.com/episode/6VZRfPE0S1Yr0aw8G1YcR8?si=276d58ef0d9743e7] O opeře oper z pera W.A.Mozarta - K jádru věci: DON GIOVANNI -  https://open.spotify.com/episode/26AEoQ7TPSDUU5LFw3aIz6?si=47b19bab74084ae8 [https://open.spotify.com/episode/26AEoQ7TPSDUU5LFw3aIz6?si=47b19bab74084ae8] K jádru věci: PROSLOV K NÁRODU - https://open.spotify.com/episode/18Zso2PXTD3am7uwws5o3j?si=b37d905dae824041 [https://open.spotify.com/episode/18Zso2PXTD3am7uwws5o3j?si=b37d905dae824041]   A můžete se těšit na nový formát V ROLI na podcastovém kanálu ND už příští pondělí!    V Magazínu jste slyšeli tyto hudební ukázky:  ukázky z večera Mozartovy narozeniny v podání Orchestru Národního divadla pod taktovkou dirigenta Zdeňka Klaudy - konkrétně ukázky z opery W.A.Mozarta La finta giardiniera hudební ukázku z baletu Kafka: Proces ukázka z hudby inscenace Proslov k národu 

Epizoda 4830. leden 2022 36:59

K jádru věci: PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY

Spisovatel Milan Kundera popsal operní Příhody lišky Bystroušky jako drásavou idylu. Sám Leoš Janáček v korespondenci píše, že je to veselá věc se smutným koncem. Je jedna z nejproslulejších českých oper pohádka, bajka, groteska, nebo snad existenciální podobenství o cyklu života? Janáček ve svém plnokrevném díle na motivy ilustrované novinové série Rudolfa Těsnohlídka konfrontuje svět lidí se světem zvířat. A titulní hrdinka, Liška Bystrouška, si posteskne:  „Hrozná zvířata, ti lidé.”. Má svět zvířat svůj řád, zatímco ten lidský je jeden velký chaos? A víte, jak probíhají liščí námluvy? A proč má liška prvorepublikové šaty charlestonky? Podcastem o hravé, poetické, ale i mírně erotické inscenaci vás provede dramaturg Opery Ondřej Hučín. A uslyšíte také režiséra inscenace Ondřeje Havelku.      V podcastu je užita nahrávka z premiéry Janáčkových Příhod lišky Bystroušky v Národním divadle v roce 2014. Účinkují: Lenka Máčiková (Bystrouška), Michaela Zajmi (Lišák Zlatohřbítek), Svatopluk Sem (Revírník), Jaroslav Březina (Rechtor), Jiří Sulženko (Farář), Daniel Matoušek (Pepík), Martin Kalivoda (Frantík), Sbor Národního divadla, Kühnův dětský sbor a Orchestr Národního divadla pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry.