Seriál Radiožurnálu Sport
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Naprostá dominance španělského tenisty a otázky typu: „Nebudeme měnit název na Nadal Garros?“

Nadal je absolutním fenoménem antukového grandslamu, což potvrdil v roce 2014. Tehdy získal svůj devátý titul v Paříži při desáté účasti. Řečí boxu - jeho zápasová bilance na Roland Garros se tehdy po vítězném finále dostala na skóre 66:1. Nebylo překvapením, že v pozápasových rozhovorech přišla otázka ve stylu: „Budeme měnit název Roland Garros na Nadal Garros, nebo kolikrát to tady musíte vyhrát, abychom se k tomu odhodlali?“ Nadal nad Djokovićem vyhrál 3:6, 7:5, 6:2 a 6:4.

02:24

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 02:35

Jaromír Jágr si finále NHL zahrál třikrát, dvakrát zvedl nad hlavu Stanley Cup

Jaromír Jágr v bojích o Stanley Cup došel až do závěrečného kola celkem třikrát. Poprvé hned při své premiérové sezoně za mořem, kdy se přitom v ročníku trochu trápil. V květnu 1991 přispěl Jágr k zisku Stanley Cupu pěti asistencemi v šesti finálových zápasech proti Minnesotě North Stars. I ve druhé sezoně Pittsburgh došel až do finále a v něm se český hokejista dočkal prvního finálového gólu. Poslechněte si, jak překonal legendárního brankáře Eda Belfoura.

Před dvěma dny 02:03

František Kaberle vstřelil vítěznou branku ve finále Stanley Cupu. Jako jediný Čech v historii

František Kaberle a rozhodující sedmý zápas v dresu Caroliny proti Edmontonu? Vítězná branka ve finále Stanley Cupu? To je něco, o čem můžou ostatní čeští hokejisté v historii NHL jenom snít. Právě Kaberleho přesná křižná rána do pravého horního rohu totiž zajistila Carolině vítěznou trofej. A tu pak společně se spoluhráčem Josefem Vašíčkem přivezli do Česka. V tu chvíli už byl František Kaberle pětinásobný mistr světa, prožil s národním týmem zlatý hattrick.

Před třemi dny 02:07

Rok 2022: Nadal dokráčel ke čtrnáctému triumfu na Roland Garros i přes bolavé chodidlo

Američan Pete Sampras byl jednou z hlavních postav 90. let, za svou kariéru vybojoval dohromady 14 grandslamů. Nadal jich má stejně pouze z jednoho grandslamového turnaje a to je téměř nepřekonatelný rekord. Nadal se k tomu číslu dostal i díky tomu, že hrál často pod prášky a injekcemi, které mírnily jeho bolesti v některých ročnících. Co ho trápilo v roce 2022? Zaposlouchejte se do posledního dílu seriálu o fenomenálním Nadalovi a užijte si letošní Roland Garros.

Před čtyřmi dny 02:43

Rok 2021: Při semifinále mezi Djokovićem a Nadalem putovali fanoušci mimo areál, pak se vrátili

Španělský tenista ovládl antukový turnaj čtrnáctkrát, letos na něm ale bude kvůli zranění chybět. Předposlední díl seriálu pojednává o jeho poslední porážce. Tu mu uštědřil Novak Djoković v semifinále v roce 2021, kdy mu částečně oplatil debakl z finále o rok dříve. Utkání se hrálo za přísných covidových podmínek a pořadatelé po konci třetího setu oznámili divákům, ať opustí areál. Následně vzali rozhodnutí zpět. Poslechněte si, co se ve Francii dělo.

Před pěti dny 02:11

Covidová sezona 2020 a Nadalův průlet turnajem bez ztráty jediného setu

Pandemie koronaviru v roce 2020 změnila mnohé, mimo jiné i situaci v tenisovém světě. Grandslamové Roland Garros, které se běžně hraje na přelomu května a června, bylo přeložené na rozmezí září a října. Chladné počasí, kterého se tenisté obávali, přišlo. Ale Rafaela Nadala to naopak dostalo do varu a turnajem prolétl ke svému třináctému vítězství. Vyhrát prestižní turnaj bez ztráty setu se Nadalovi povedlo celkem čtyřikrát, v roce 2020 to bylo naposledy.

Před šesti dny 02:10

Když zdravotní problémy vystaví stopku. V roce 2016 musel Nadal z Roland Garros odstoupit

Nejhorší roky tenisty Rafaela Nadala na Roland Garros byly 2015 a 2016. Po titulu v roce 2014 a finálové výhře nad Novakem Djokovičem mu Srb rok nato porážku vrátil, když ho zdolal ve třech setech ve čtvrtfinále. A v roce 2016 vyřadil Nadala soupeř, který se do jeho statistik na turnaji ani nepočítá. Španělský tenista totiž do třetího kola už nenastoupil, protože jeho tělo začalo protestovat tak moc, že se rozhodl jedinkrát v kariéře antukový grandslam vzdát.

Před týdnem 01:52

Roland Garros verze 2009: První porážka Nadala od nepříjemného Söderlinga

Nadal vyhrál antukový grandslam hned při svých úvodních čtyřech startech. Ale je jasné, že někdy musela přijít i první porážka. Tu mu uštědřil v roce 2009 jeden z nejméně oblíbených soupeřů, tehdy 26. hráč světa Robin Söderling. Ve 4. kole Švéd zvolil vůči Nadalovi jiný postup než do té doby a spoléhal se na silný forhand. Díky němu diktoval tempo zápasu a Söderling zahrál v životním zápase 61 vítězných úderů. Po setech 6:2, 6:7, 6:4 a 7:6 připravil první prohru Nadala na RG.

Před týdnem 01:58

V roce 2005 odstartoval Rafael Nadal sérii vítězství na Roland Garros

23. května, úvodní kolo. Proti sobě nastupují 96. hráč světa Lars Burgsmuller a v té době už čtvrtý nasazený Rafael Nadal. Španělský tenista byl na kurtu výrazně jiný, než teď. Nastupoval v tehdy módních tříčtvrtečních kalhotách a před svým podáním si ani neupravoval vlasy, ani se nedotýkal nosu, ani si nevytahoval spodní část svého oděvu. Jeho předservisová, často napodobovaná rutina ještě neexistovala. Nadal vyhrál 6:1, 7:6 a 6:1 a začal svou cestu za prvním trumfem na RG.

Před týdnem 02:43

Gabo Zelenay: Reportování je umění. Dar pro toto umění musí mít člověk v srdci, hlavě a v celém těle

Ke sto letům Českého rozhlasu neodmyslitelně patří i slovenští sportovní reportéři. Přes 30 let strávil u mikrofonu populární a osobitý Gabo Zelenay, který se v Československém rozhlase věnoval především fotbalu a hokeji. U posluchačů zaznamenaly velký úspěch jeho dramatické komentáře zápasů v šachu nebo šermu. „Reportování je umění. Dar pro toto umění musí mít člověk v srdci, hlavě, v celém těle,“ tvrdil oblíbený komentátor.