Dopolední host
23. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Napískal jsem si srnce v říji i kulíška nejmenšího, říká Lukáš Pich, kameraman přírody

Víte, jak vypadá hejkal? No jako Lukáš Pich ve svém speciálním oblečku, díky němuž se maskuje, když natáčí divoká zvířata. Kameraman přírody byl naším Dopoledním hostem.

27:35

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před dvěma dny 23:55

Velká změna se sečte z malých, myslí si mladá Jihočeška, která získala cenu za ekologické aktivity

Každý rok uděluje Nadace Partnerství Ceny Josefa Vavrouška osobnostem české ekologie. Předává je lidem, kteří nesou odkaz někdejšího ministra životního prostředí, ekologického vizionáře a průkopníka udržitelného života, který v devadesátých letech tragicky zahynul.

Před třemi dny 25:40

Nebourej, transformuj. To je motto Dne architektury, který otevře řadu jindy nepřístupných prostor

Studentka historie umění Tereza Štěpánová a architekt Filip Hermann jsou členy spolku Krumlovský baráky. Mimo to spolu vydali i tištěného průvodce po sedmadvaceti architektonicky zajímavých místech Českého Krumlova a další mapu s dvanácti zastaveními u moderních krumlovských domů právě chystají k vydání. Kromě toho vás o víkendu při Dni architektury osobně provedou reálným prostředím.

Před šesti dny 30:12

Dva architekti a jeden pilot. Jen málo Čechů žije v exotickém Bhútánu, jedním z nich je Matěj Vacek

Českobudějovický rodák Matěj Vacek vystudoval v Čechách architekturu, mimo jiné i stavební inženýrství v rozvojových zemích, a to ho přivedlo do Bhútánu. Tráví tam už druhý rok života, učí mladé lidi tesařině a motivuje je k budování dřevostaveb. Dva domy – v tamních tropech i ve vysokohorských podmínkách Himálaje – už postavil. Teď začíná pracovat přímo pro krále.

Před týdnem 25:42

S dědictvím po neznámé tetě z Ameriky se ještě nesetkala. Dědice za oceánem ale hledá notářka často

Okolnosti dědění – co se vůbec dědí, na koho připadá jaký podíl, jak je to se společnými účty nebo třeba s účtem na sociálních sítích. O tom ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mluvila Vladimíra Kotrlíková, táborská notářka a prezidentka Notářské komory v Českých Budějovicích. Došlo i na otázku, jak často se stává, že se nečekaně objeví pohádkové dědictví po zapomenutém předkovi z druhého konce světa.

Před týdnem 27:44

Mimořádná okamžitá pomoc, přídavky na dítě. Příspěvky od státu mohou pomoci lidem ve finanční tísni

Stále více lidí se kvůli zdražování ocitá ve finanční tísni. Ministerstvo práce a sociálních věcí pro ně připravilo speciální příspěvky. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice o nich mluvila ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek Kateřina Jirková.

Před týdnem 26:16

V areálu učiliště v Blatné se původně měla opravovat bojová technika, vypráví ředitel školy

Řemeslné školství patří už šedesát let k Blatné na Strakonicku. Tamní střední odborné učiliště zahájilo svou výuku oborem opravář zemědělských strojů. V současnosti ze školy vycházejí vyučení elektrikáři, autoelektrikáři, automechanici nebo včelaři. Vedení má na starosti Miroslav Čapek, který je sám absolventem blatenského učiliště.

Před týdnem 22:18

Mrazíme i topíme, hokej je velmi drahý sport, připomíná manažer Motoru Stanislav Bednařík

„Tak jsme první, no a co, no a co, no a cooo…“ Oslavným pokřikem ocenili fandové českobudějovického Motoru skvělý vstup do sezóny. Jediný jihočeský hokejový tým v extralize je po dvou úvodních zápasech na čele tabulky. Jsou to ale jen 2 z 52 utkání základní části soutěže, upozorňuje generální manažer týmu Stanislav Bednařík. A ví, že je potřeba se připravit nejenom na těžké zápasy, ale i na energeticky, a tím i ekonomicky náročné období.

Před týdnem 30:28

Vltava je cenná i tím, co je kolem ní, všímá si Václav Cílek, vědec, který dává věci do souvislostí

Víte, že Vltava kdysi tekla na druhou stranu? Opravdu! Geologové vědí, že se její tok původně sklápěl k Dunaji. Pak se vyvrásnila Šumava a on se převalil k nám. Nejdřív ale směrem k Třeboni a odtud zase na Dunaj. To ale mluvíme o historii velmi vzdálené. Naší milované Vltavě je totiž podle geologa, klimatologa a velkého propagátora vědy Václava Cílka asi 20 milionů let. Oproti tomu ve svém současném korytu je Vltava vlastně mladice.

Před 2 týdny 17:51

Jedním z nejtěžších manévrů je prachobyčejná zatáčka, popisuje letecký modelář Vladimír Ryneš

Vladimír Ryneš z Velešína studuje medicínu a k tomu závodně létá s modely letadel. Skloubit přípravu na povolání lékaře a velký koníček se mu podle jeho slov daří poměrně dobře. „Já říkám, že člověk to má takové, jaké si to udělá. Někdo si chodí odpočinout do lesa, já se zavřu v dílně, pustím si Toulky českou minulostí, u toho tvořím a zároveň relaxuji,“ popisuje.

Před 2 týdny 29:46

Kapkovitá nádrž a typická červená barva vždycky vzbudí pozornost. Jawa je vášeň, říká ředitel firmy

Jednou z nejznámějších průmyslových značek českého původu je bezesporu Jawa. Motocykly nesoucí toto jméno nacházely kupce po celém světě a patřily ke světové špičce. Společnost funguje dodnes, v jejím čele stojí jako výkonný ředitel Jiří Kraft.