14. duben 2022

Poslechněte si podcast: Plameňáci při námluvách pochodují a u toho se hašteří

Podle básníka Karla Hynka Máchy je lásky čas měsíc květen. Ve zvířecí říši nastává ale daleko dřív. Některá zvířata už se páří v předcházejících měsících. V Zoo Hluboká k nim patří například jeřábi popelaví, želvy, medvědi, klokani, sovy a také plameňáci.

21:52

Máme rádi zvířata

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

Web

Před pěti dny 29:15

Akvarijní rybičky bojovnice a divocí holubi

Rozhovor s akvaristou o rybičkách s názvem betta splendens neboli bojovnice pestrá, dále povídání s myslivcem o divokých holubech a také příběh sportovního rybáře. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Martin Hlaváček.

Před týdnem 17:40

Velkochov kalifornských žížal mají partneři na farmě na Prachaticku

Kalifornská žížala je mistryně v kompostování a producentka žížalího čaje. Na farmě v Ostrově na Prachaticku se velkochovu těchto kroužkovců věnují David Kuchta a jeho partnerka Šárka Jakešová. Vypravila se tam autorka magazínu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, co vede králíky k vyškubávání srsti, a objasníme, proč se lidem s drobnou postavou říká střízlíci.

Před 2 týdny 30:25

Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Před 3 týdny 27:06

Jak se stěhuje roj včel

Květen a červen je obdobím rojení včel. Redaktorka Jitka Cibulová Vokatá bude stěhovat jeden z rojů se včelařem Václavem Krištůfkem v zahradě Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

26. květen 2022 31:21

Umělý výtěr kaprů, vyprávění o tchořích i příběh sportovního rybáře

V rybí líhni společnosti Rybářství Třeboň na konci května vrcholí umělý výtěr kapra. Co všechno to obnáší, prozradí vedoucí technik chovu ryb Zdeněk Eisert. Dále magazín Máme rádi zvířata přináší rozhovor s myslivcem o tchořích a na závěr příběh sportovního rybáře. K poslechu zve Martin Hlaváček.

19. květen 2022 31:00

Včely mají v úlu čerpací stanice, říká se jim studánky

Květen je pro včely měsícem, kdy mají opravdu napilno. Kvete nejvíc stromů, květin a také řepka. A tak se tito pozoruhodní tvorové jen tak nezastaví.

12. květen 2022 33:33

Klíšťata přenášejí onemocnění i na zvířata. Pomoci mohou obojky nebo tablety

Také u zvířat se vyskytují onemocnění, která přenášejí klíšťata. Kromě lymeské boreliózy to může být například anaplazmóza vyvolaná bakterií. Napadá červené krvinky a způsobuje zánět.

5. květen 2022 18:02

Na sklonku svého života si vosy dopřávají už jen to, co jim chutná. Pochoutkou je pro ně med

Určitě jste už někdy slyšeli rčení: „Slézají se jako vosy na med.“ Je tím míněno houfování lidí, které přilákalo něco zajímavého. Na rozdíl od lidí, u vos to ale platí jen v určitém období roku, dodává zoolog Jiří Bureš z Agentury ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích.

28. duben 2022 26:55

Začala nová rybářská sezóna na pstruhových revírech

Připomeňme si některá důležitá pravidla, například: Rybář se musí řídit minimální lovnou mírou, což ovšem neplatí u takzvaných nežádoucích druhů, jako jsou například štika, okoun, candát či tloušť.

21. duben 2022 26:10

Včely dokáží omládnout, zjistili vědci. Když je to potřeba, jejich život se až trojnásobně prodlouží

Věk, a tudíž ani stárnutí nezastavíme. Pro lidi to platí stoprocentně. U včel se ale stárnutí dá pozastavit. Prokázal to výzkum, kterému se věnuje entomoložka Radmila Čapková Frydrychová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.