Zdravíčko
19. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Námaha ve vedru může být spouštěčem srdečních příhod, víc ohroženi jsou muži

I tragicky někdy končí letní cyklistický výšlap na vrcholky Šumavy. Příčinou dvou na sobě nezávislých úmrtí mužů nad padesát let bylo srdeční selhání. Jaký vliv má nelidské horko na lidské tělo? V magazínu Zdravíčko o tom mluvil kardiolog Štěpán Havránek ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

24:44

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před dvěma dny 34:09

Žluté oční bělmo, žilky na hrudníku, třes rukou značí nemoc jater. Těm škodí alkohol i tučná strava

Leží vpravo pod žebry, vypadají skoro stejně jako zvířecí, jen jich máme asi jeden a půl kila. Lidská játra. Naše vnitřní továrna a čistička v jednom. Zpracovávají živiny z krve a přeměňují je na energii. Detoxikují organismus od škodlivin, které vznikají v těle, ale i těch, které mu dodáváme. Ukládají vitaminy, produkují žluč, kterou potřebujeme k trávení tuků, vyrábějí stavební prvky ke srážení krve.

Před týdnem 33:03

Zánět močového měchýře odráží vztahové problémy, velká zátěž se ozývá v zádech, popisuje koučka

Vztahová a psychologická koučka Petra Podzimková vede lidi k tomu, aby znovunabývali ztracený klid. Aby si vážili sami sebe a dokázali si udržet odstup od věcí, které by je mohly trápit. V magazínu Zdravíčko mluví mimo jiné o tom, jak důležitá je jistota v partnerském vztahu a jak se mohou psychické problémy odrazit v našem zdraví.

Před týdnem 32:02

V 21. století by lidé neměli trpět při ošetřování ran. Bez bolesti je lepší hojení, říká odborník

Jestliže se rána nehojí déle než čtyři až šest týdnů, jde podle zdravotnické definice o ránu chronickou. A ta potřebuje speciální přístup. Je nutné odstraňovat kůži, která odumřela, a také udržovat ránu v čistotě a převazovat ji, ideálně odbornýma rukama. Moderní medicína má navíc k dispozici řadu podpůrných prostředků – krycí materiály, gely, masti a roztoky mohou obsahovat například koloidní stříbro, aktivní uhlí nebo i hemoglobin.

Před 3 týdny 22:23

Budu tě mít rád, když… Podmíněná láska v dětství vede k depresím v dospělosti, varuje psycholog

Jednou z forem lásky je láska rodinná, mezi rodiči a jejich dětmi. I o té je dobré něco vědět, jinak můžeme na svých potomcích napáchat velké škody. Klinický psycholog českobudějovické nemocnice Václav Šnorek připomíná, že zpočátku je rodinná láska jednostranná, malé dítě je pouze příjemcem, nedokáže cit v pravém slova smyslu opětovat.

3. květen 2023 25:43

Zapomeňte na Popelku a Pretty Woman. Kdo nedospěje k realistické představě o lásce, bude mít potíže

Příběh lásky – to zní jako titul bestselleru pro ženy, že? Ve skutečnosti jde o jednu z vědeckých teorií, jimiž se odborníci na lidskou psychiku snaží popsat lásku a její formy a také vysvětlit, proč někdy vztahy nefungují. V magazínu Zdravíčko o tom mluví klinický psycholog českobudějovické nemocnice Václav Šnorek.

24. duben 2023 23:31

Únava, bolest zad, slabost. Potíže, které starší lidé považují za běžné, mohou značit zákeřnou nemoc

Kampaň „Mám to v krvi“ upozorňuje na krevní nádory a na to, co o nich nevíme. Například takzvaný mnohočetný myelom si prý pleteme s melanomem, tedy rakovinou kůže. Jenže myelom je onemocnění hemato-onkologické, postihuje krev. A jak potvrzuje Jana Vondráková, primářka oddělení klinické hematologie v Nemocnici České Budějovice, je nebezpečné, zákeřné a četné.

17. duben 2023 25:38

Božena Němcová zřejmě zemřela na rakovinu děložního čípku, říká lékař a připomíná význam prevence

Děložní čípek na rozdíl od většiny jiných částí těla dává o své blížící se rakovině vědět dlouho dopředu. Díky tomu je možné onemocnění při pravidelné prevenci zachytit už v počátku a úspěšně léčit, připomíná Michal Turek, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek. Právě zde vzniklo i specializované centrum onkologické prevence.

11. duben 2023 26:33

Původně se krev předávala přímo z ruky do ruky, popisuje lékař historicky první krevní transfuze

Životadárná tekutina. To je krev, která roznáší po našem těle kyslík a živiny a odebírá škodliviny. O transport kyslíku se konkrétně starají červené krvinky, bílé zajišťují imunitu, krevní destičky zacelují rány. A plazma je základní vodnatá složka, která to všechno nese.

3. duben 2023 22:54

Dlouhodobé půsty odbornice nedoporučuje. Kdo hladoví tři týdny, zahrává si se zdravím, varuje

Půst je s námi od nepaměti. Velikonocům dokonce podle křesťanské tradice předchází postní období, které trvá čtyřicet dní. V současnosti je běžnou součástí života řady lidí například přerušovaný půst. Někdo nejí dvanáct hodin denně, někdo hned šestnáct. Všechno ale začíná otázkou: Kolikrát denně jíst?

27. březen 2023 34:05

Kvůli rakovině tlustého střeva řada lidí umírá zbytečně. Stačí včas přijít na koloskopii, říká lékař

Kdo překročil padesátku a nejde na koloskopii, je kaskadér. To říká lékař Ivo Horný, primář strakonické interny a čestný člen České gastroenterologické společnosti. O důležitosti vyšetření mluví v magazínu Zdravíčko. Vysvětlí také, který pojem je správný – kolonoskopie, jak zákroku říká většina lidí, nebo koloskopie, jak ho označuje on sám.