Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 1363Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Naletěl na falešný web, burzu i digitální jüan a přišel o 130 000

Článek Lukáše Voženílka. Internetové podvody jsou stále propracovanější. Někteří podvodníci zneužívají jméno pražské burzy a vyrábějí falešné zprávy o financích, aby aby nalákali investory k převodu peněz. Pan Michal tak přišel o více než 100 tisíc korun. Pražská burza nedávno upozornila na rostoucí počet případů, kdy podvodníci jejím jménem lákali peníze od lidí na internetu. Instituce to v oficiálním stanovisku označila za jasný podvod. Burza zároveň apeluje, aby lidé byli opatrní a ověřovali si pravost nabídek. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236683] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

07:39

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1383Dnes 14:07

Analýza: Internetová tržiště útočí polskými cenami. Přihlížíme převratu v nakupování?

Analýza Filipa Horáčka. Polská cena a ohromující výběr nemusí být ještě zaručený recept na úspěch. Zákazníci českých e-shopů mají vysoké nároky. Přesto příchod velkých internetových tržišť na tuzemský trh pravděpodobně změní způsob nakupování. Český e-commerce trh je vyspělý, ale v jedné věci se zatím Západu nepřiblížil. Internetová tržiště hrají v nakupování vedlejší roli. To se může změnit. Tržiště jsou virtuální obdobou obchodních center, která umožňují nakoupit nepřeberné množství zboží na jednom místě. Tím nejznámějším ve světě je americký Amazon. Česko takového giganta nemá, ale od jara je tu „polský Amazon“, jak se někdy přezdívá Allegru. Další tržiště rozjel přibližně ve stejné době řetězec Kaufland. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237157] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Včera 09:19

Tandem Orbán–Fico? Migrace a „mír“ přebijí i výroky o Horních Uhrách

Článek Filipa Harzera. Evropa čeká, jak si Poláci a Slováci nově poskládají parlamenty. V Maďarsku vidí slovenské volby jako příležitost zamíchat visegrádskou čtyřkou. V kampani mají společnou rétoriku o „míru“, která v praxi znamená nucení Ukrajiny k bolestivé dohodě s agresorem. Společné mají i líčení nepřátel: LGBTQ+ lidí (leseb, gayů, bisexuálů, trans lidí a dalších queer osob), migrantů, neziskových organizací, amerického politického filantropa George Sorose, Bruselu, USA, novinářů a politických oponentů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237000] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1379Včera 07:54

Rodiny dusí splátky hypoték. „Nic vám nedají zadarmo,“ líčí jednání s bankou

Článek Petra Švihela. Každoměsíční splátky hypotéky se jim po refixaci změnily v rodinné drama. Seznam Zprávy v unikátním časosběrném projektu sledují osudy tří domácností. „Budeme muset bojovat,“ povzdechne si Petr, který s rodinou bydlí nedaleko Prahy. Naráží na situaci, do které se dostal poté, co jim skončila fixace úroku u hypotéky a splátky rázem dramaticky vyskočily. Jeho domácnost je jednou ze tří, jejichž boj s nástrahami financování vlastního bydlení Seznam Zprávy průběžně sledují. Zatímco v březnu se rodiny loučily například s plány na rekonstrukci, v červnu popisovaly vyjednávání s bankou či plány na prodej nemovitosti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237195] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1378Včera 09:48

Firma hrne na trh dluhopisy na výstavbu ekofarem, projekty ale poněkud drhnou

Článek Daniela Nováka. Farmy Future Farming kombinující chov ryb a pěstování zeleniny mají spolu s prodejem technologií zajistit příjmy pro splácení dluhopisů, jež firma vydává. Projekty se ale zpožďují, a firma o nich navíc poskytuje zavádějící údaje. Společnost Future Farming láká drobné investory na dluhopisy, které mají sloužit k budování aquaponických farem a technologií. Projekty firmy však nabírají zpoždění. Společnost navíc nezřídka poskytuje o stavu svého byznysu nepřesné a zavádějící informace. Drobným investorům přitom z dluhopisů dluží kolem jedné miliardy korun. Další miliardy plánuje ještě získat. Future Farming je stěžejní součástí brněnské skupiny GFF. Jak již redakce SZ Byznys upozornila, hospodaření řady firem v holdingu je podle posledních zveřejněných údajů ztrátové, [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-chteji-prinest-revoluci-v-zemedelstvi-ale-ziji-na-dluh-rizik-je-mnoho-237018] a společnosti jsou navíc vysoce zadlužené. GFF se hájí tím, že je to obrázek o skupině platný v roce 2021, ze kdy pochází většina účetních závěrek, které firmy z holdingu zveřejnily. GFF navíc zdůrazňuje, že samotná Future Farming je zisková. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237189] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1377Včera 10:46

Analýza: Válka přetéká z Ukrajiny na Západ, nebezpečných incidentů přibývá

Analýza Milana Rokose a Filipa Harzera. Incidenty s padajícími drony nebo námořními minami, které připlouvají přes Černé moře, se v Rumunsku a Bulharsku množí. Polsko má už i zkušenost s úmrtím v důsledku spadlé rakety. Co na to Severoatlantická aliance? „Zachovejte klid! Ukryjte se ve sklepích nebo v krytech civilní ochrany. Pokud je nemáte k dispozici, zůstaňte uvnitř domu, daleko od oken a vnějších zdí.“ Takovýto vzkaz dostali před pár dny lidé na své mobilní telefony jako varování před „možností padajících předmětů z okolního vzdušného prostoru“. Řeč není o obyvatelích Ukrajiny nebo Ruska, ale členského státu Severoatlantické aliance, Rumunska. Na rumunské území sousedící s Ukrajinou už totiž třikrát dopadly trosky dronů, které zřejmě Rusové použili k útokům na ukrajinské přístavy na Dunaji. Rumunsko nejdřív přítomnost fragmentů ruských dronů odmítalo, později ale jejich dopad přiznalo. Nyní celou záležitost vyšetřují rumunské úřady. Na hranice Rumuni vyslali šest stovek vojáků a aktivovali protivzdušnou obranu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237133] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1376Včera 10:09

Skrytá hra Metrostavu. Jak jeho manažeři orchestrovali zakázku za 30 miliard

Článek Vojtěcha Blažka. Seznam Zprávy získaly e-maily a další dokumenty, které naznačují, že firmy z rodiny Metrostavu skrytě spolupracovaly na získání zakázky na druhou etapu pražského metra. A úspěšně. V zakázce na stavbu další části pražského metra za 30 miliard se objevuje podezření na skrytou spolupráci spřízněných stavebních firem. Seznam Zprávy získaly dokumenty a svědectví, že společnosti Metrostav DIZ a Subttera (obě ze skupiny Metrostav) se sice v zakázce na druhou etapu metra linky D tvářily navenek nezávisle, nebo dokonce jako konkurenti, ale ve skutečnosti postupovaly tak, aby si navzájem kryly záda. A aby tak jedna druhou podpořila při vítězství ve sledované a prestižní soutěži. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237125] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1375Včera 05:48

Stát zatím nedal na odškodnění po očkování proti covidu ani korunu

Článek Vojtěcha Gavriněva. Ministerstvo zdravotnictví přijalo 117 žádostí, požadovaná částka se pohybuje od 18 tisíc po 100 milionů korun. Petr Vondráček se nechal v červnu 2021 očkovat proti covidu-19 a čtyři dny poté ochrnul na všechny končetiny. Dnes už znovu chodí, dokonce bez berlí, takzvaný Guillain-Barrého syndrom ho ale na dlouhé měsíce upoutal na nemocniční lůžko, připravil o práci a bývalý aktivní sportovec se kvůli němu dodnes potýká se zdravotními následky. Už dva roky se navíc táhne jeho spor s Ministerstvem zdravotnictví, od něhož žádá náhradu újmy způsobené očkováním. Jenže ministerstvo do dnešního dne o jeho žádosti nerozhodlo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237230] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Před dvěma dny 08:33

Hledá se nový Prigožin. Putin má ale podmínky

Článek Natálie Sousy. Putin má rád lidi, co jsou mocní, ale ne tolik, aby ho vyzývali. Tak odborníci popisují vlastnosti, které by měl mít nový lídr vagnerovců. Ti se po smrti Prigožina protloukají v Rusku, kde po nich sáhla konkurence, nebo v Africe. Od neúspěšného tažení vagnerovců a jejich zakladatele Jevgenije Prigožina na Moskvu uplynuly tři měsíce. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237063] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Před dvěma dny 05:06

Přiznali se. Aktéři zakázky za 150 milionů mohou přesto skončit ve vězení

Článek Radka Nohla. Bývalá ředitelka Fakultní nemocnice Bulovka Andrea Vrbovská a její tehdejší náměstek František Novák uzavřeli za přiznání dohodu se žalobcem. V další části případu kolem zakázek na Bulovce to však už pro ně může skončit vězením. I když tento týden schválil soud podmíněný trest pro bývalou ředitelku Fakultní nemocnice Bulovka Andreu Vrbovskou a jejího tehdejšího náměstka Františka Nováka, kauza kolem nemocničních zakázek pro ně ještě nekončí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237247] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1372Před dvěma dny 05:36

Známého exekutora, který poslal do exekuce také Babiše, prověřuje policie

Článek Radka Nohla. Ministerstvo spravedlnosti podalo trestní oznámení na exekutora Igora Ivanka a policie prověřuje, co se děje s penězi, které jeho úřad vymohl, ale klientům je nevyplatil. Soudní exekutor Igor Ivanko, který se loni dostal do povědomí veřejnosti, když zahájil exekuci na bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, je nyní sám v problému. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237175] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.