4. květen 2022

Poslechněte si podcast: Nakreslit jeden vtip byla pro Jiřího Fleknu práce na týden. Kniha jeho tvorby vyšla jako vzpomínka

Jiří Flekna (1959–2021) z Bakova nad Jizerou v dětství a mládí hodně sportoval. Po těžkém úrazu páteře v roce 1980 zůstal upoutaný na lůžko, které opouštěl zřídka. Na speciálním vozíku navštěvoval přátele, lékaře, ale také svoje vernisáže výstav kresleného humoru. Bylo jich okolo dvacítky a vtipů Jiří nakreslil určitě 300.

03:03

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:14

Jakub Svoboda se snaží, aby jídlo bylo hezčí. Jeho bylinky zdobí jídlo ve vyhlášených restauracích

Jakub Svoboda pěstuje mikrobylinky, které dodává šéfkuchařům vyhlášených restaurací. Bylinkovou farmu si vybudoval v paneláku uprostřed Mělníka. Mladé výhonky zeleniny a bylinek pěstuje s minimální spotřebou vody a energií. Jsou krásné, jsou plné vitamínů a delikátně chutnají.

Včera 03:22

Zahradní železnice Zásmucka slaví 25 let

V obci Dolní Chvatliny u Zásmuk na Kolínsku funguje už 25 let Zahradní železnice Zásmucka. Svézt se tam můžete po železnici s rozchodem 300 mm. „Na našich zahradách je původní rozchod 300, který je podle podoby důlních a průmyslových železnic. I naše lokomotivy jsou napodobeniny důlních lokomotiv,“ říká šéf ZŽZ František Pašek, který železnici vybudoval na soukromých zahradách.

Před dvěma dny 02:54

David Venclík: Myslím, že historie je stále živá a otevřená neskutečnému množství objevů

David Venclík je historik, učitel dějepisu a jeho nadšený popularizátor. Nedávno vyšla kniha nazvaná Strážce historické paměti, která vypráví o proměnách vnímání Karlštejna v 19. a na počátku 20. století. David Venclík je jejím autorem. Pochází z Nučic a organizuje procházky nejen po zajímavých místech Berounska, třeba na Mořinu, nebo k bývalým lomům Velká a Malá Amerika.

Před pěti dny 03:29

Pro Rumena Sazdova je umělecká tvorba hrou

Miluje moře, ale pro svůj život si původem bulharský malíř Rumen Sazdov vybral Prahu, která se mu stala novým domovem. Právě z centra Evropy, z pražského Můstku, dokázal svá díla zařadit mezi nejvyhledávanější umělecká díla ve světě. Na začátku tvorby každého jeho díla je přitom skicák, tužka a především atmosféra pražských kaváren.

Před šesti dny 02:17

Magdalena Málková ze Základní školy z Nové Vsi vyhrála soutěž pro nejinspirativnějšího učitele

Magdalena Málková ze Základní školy Prosperity z Nové Vsi u Kolína se učitelkou stala až ve 40 letech poté, co skončila s prací v byznysu. Za svůj přístup k žákům si v Praze odnesla první cenu letošního ročníku Global Teacher Prize - ocenění pro nejinspirativnějšího učitele v Česku.

Před týdnem 03:19

Betlémář Ján Chvalník plánuje vyřezávat betlémy do 100 let. Každému vnoučeti by rád vytvořil betlém

Starosta spolku Příbramských betlémářů Ján Chvalník má na stole vánoční betlém po celý rok. Restauruje totiž staré betlémy a také vyřezává nové. Jeho tvorba je známá u nás i v zahraničí. Za udržování betlémářských tradic letos získal Cenu hejtmanky Středočeského kraje.

Před týdnem 03:36

David Veverka zachraňuje staré stroje. Sní o tom, že vybuduje muzeum historické elektrotechniky

David Veverka z Libušína na Kladensku už od dětství zachraňuje historické motory, dynama a mlýny. Místo do hračkářství chodil raději nakupovat náhradní díly. Plyšáky nahradila ozubená kola, šroubky a matičky. Lásku ke strojům nejspíš zdědil po babičce. Ještě mu není ani třicet a už má na kontě zhruba 500 zachráněných strojů a technických památek.

Před týdnem 03:26

Martin Hunčovský vycestuje s Máňou k Baltu, v cíli cesty se jí asi zbaví

Středoškolský učitel z obce Kly na Mělnicku Martin Hunčovský vyrazil vloni k Jadranu. Bývalý reprezentant v ultramaratonu, na zádech s batohem, kterému dal jméno Mirek, tehdy uběhl 830 kilometrů. V 56 letech si tak splnil jeden ze svých snů. Na začátek letošních prázdnin připravil další sportovní akci. S koloběžkou Máňou se chystá k Baltu.

Před týdnem 03:16

Lubomír Procházka nechal ve Skanzenu Vysoký Chlumec otisk své osobnosti

Vznik Muzea vesnických staveb středního Povltaví se sídlem ve Vysokém Chlumci je úzce spojený s významnou osobností oblasti etnologie - PhDr. Lubomírem Procházkou. V letech 2000 - 2020 do skanzenu vybral a zajistil přesun 24 objektů. Zúročil zde veškeré své zkušenosti i znalosti z oblasti etnologie i lidového stavitelství. V roce 2021 mu byla prezidentem republiky udělena medaile architekta Josifa Plečnika.

Před týdnem 01:59

Fotbalista Josef Jindřišek se v 41 letech chystá na svoji už 14. sezonu v dresu pražských Bohemians

Tradičními fyzickými testy na fakultě tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy zahájili fotbalisté Bohemians letní přípravu na novou sezonu. A nechyběl u toho ani Josef Jindřišek, který i v 41 letech bude pokračovat v první lize. Po konci uplynulého ročníku ale své rozhodnutí tajil a ještě několik dní napínal nejen fanoušky pražského klubu.