30. květen 2022

Poslechněte si podcast: Náklady na topení stoupnou v řádech desítek tisíc, říká k novým ceníkům elektřiny analytik Gavor

ČEZ, který je největším výrobcem elektřiny v Česku přišel s novým ceníkem pro část svých zákazníků, kterým cena elektřiny stoupne až dvojnásobně. „Pro ty, kteří topí elektřinou, bude zvýšení v řádech desítek tisíc korun. Účet za topení se bude pohybovat kolem 100 tisíc korun ročně, v závislosti na výši spotřeby,“ konstatuje ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

21:48

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Před třemi dny 22:02

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek jedná o nastavení úrokových sazeb

Podle odhadů ekonomů, které oslovila ČTK, bankovní rada zřejmě úrokové sazby ponechá na sedmi procentech. Důvodem má být podle nich nové složení bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Úroková sazba by tak nadále zůstala nejvýše od roku 1999. Rozhodnutí je ale podle ekonomů neznámou, někteří z nich totiž nevylučují ani mírné zvýšení sazeb.

Před pěti dny 21:34

Je vyplutí první lodi s obilím z ukrajinské Oděsy nadějí, že istanbulská smlouva funguje a zamezí obávanému nedostatku potravin, zvláště v chudších částech světa?

 Jak to ovlivní světový trh s obilím? A jak je možné, že bývalé obilnice Blízkého Východu Libanon a Egypt dnes obilí dovážejí?

Před šesti dny 22:24

Jakš: Pelosiová zřejmě navštíví Tchaj-wan. Podle chování Číny by to mohlo spustit vojenský konflikt

Tchaj-wan zvýšil vojenskou pohotovost svých jednotek. Média, která se odvolávají na zdroje z americké administrativy píší, že Tchaj-wan nejspíš navštíví předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína začala vojenskou technikou kontrolovat průliv mezi ostrovem a pevninou. Jaké důsledky může mít taková cesta? Vyostří se kvůli ní obchodní válka mezi Pekingem a Washingtonem?

Před týdnem 22:05

Obnova Českého Švýcarska nebude plošná. Příroda si sama určí, kde co má růst, míní ředitel správy NP

Už devět dní se hasiči snaží zastavit požár v Českém Švýcarsku. O víkendu se jim podařilo zmenšit plochu zásahů zhruba o pětinu. Hašení jim komplikují těžce přístupná místa. „Pomocí lanové lezecké techniky se vyvazujeme na svazích a pomocí motorových pil si klestíme cestu, abychom aspoň tu nejlehčí mobilní techniku mohli dostat na místo,“ říká mluvčí ústeckých hasičů Milan Rudolf.

Před týdnem 23:22

Niedermayer: Jako by si Orbán ani neuvědomoval, že válka znamená ohrožení evropské bezpečnosti

Maďarský premiér Viktor Orbán se včera vrátil z jednání ve Vídni. Tématem byla evropská politika vůči Rusku a zejména plány na omezení spotřeby plynu. Jednání byla ohrožena jeho předchozí cestou do Sedmihradska, kde v kontextu s migrací mluvil o nepřípustnosti míšení ras. Projev odsoudily židovské obce a politici napříč Evropou, ale i dlouholetá Orbánova poradkyně. Rakouský kancléř Karl Nehammer tak ještě před jeho příjezdem musel odrážet výzvy, aby Orbána vůbec přijímal.

Před týdnem 22:31

Poslanec SPD: Vláda rezignovala na jakoukoli snahu šetřit. Měla by přistoupit k regulaci cen energií

Vláda schválila novelu rozpočtu na letošek. Schodek se má podle ní zvýšit o 50 miliard na 330 miliard korun. Výdaje státu by ale měly být mnohonásobně vyšší. Ministerstvo financí však předpokládá, že nadpoloviční většinu z toho pokryjí vyšší příjmy státu způsobené inflací. Vyšší výdaje vláda odůvodňuje přímými i nepřímými dopady války na Ukrajině.

Před týdnem 22:59

Ruská plynárenská společnost Gazprom ode dneška opět snížila dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1. Průtok je na 20 procentech údajně kvůli opravě další turbíny

Podle Evropské unie je to ale jasně politicky motivovaný krok a je třeba se připravit na nadcházející zimu. Také proto včera ministři zodpovědní v sedmadvacítce za oblast energetiky podpořili návrh nouzových opatření, který vyjednalo české předsednictví. Co bude dohoda znamenat?

Před týdnem 14:41

Požáry a sucho v Evropě, světě a České republice

Moderuje Martina Mašková a Renata Kropáčková.

Před 2 týdny 23:27

Rusko, Ukrajina a Turecko se mají sejít v Istanbulu, aby podepsaly dohodu navrženou OSN, která má umožnit vývoz ukrajinského obilí z obležených černomořských přístavů

Jaké to bude mít dopady na světové potravinářství? Moderuje Martina Mašková.

Před 2 týdny 22:41

Česko chce koupit americké bojové letouny F-35 Lightning

O jednání s USA rozhodla vláda. Nové letouny by měly nahradit stávající gripeny. Proč se vláda rozhodla stroje změnit? Koho stát osloví na dodávku bojových vozidel pěchoty? A kolik bude radikální zmněna obrany země stát peněz? Moderuje Jan Burda.