Zprávy z Vysočiny
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Náhradu za odškodnění pro bývalou učitelku žďárská škola od státu nedostane

Soud ve Žďáru nad Sázavou zamítl žalobu Základní školy Švermova na Ministerstvo spravedlnosti. Škola po státu požadovala náhradu zhruba čtyř milionů korun, které musela vyplatit bývalé učitelce.

02:53

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Dnes 02:22

Bylinky, jahody i keře vysadily na zahradu své mateřské školy děti v Třebíči

Děti z Mateřské školy Duha v Třebíči vyrazily na svou školní zahradu. Tentokrát ale nechaly uklizené plastové kyblíky a lopatičky a vyměnily je za opravdové nářadí. Čekaly na ně stovky sazenic, které mají z jejich hřiště udělat hmyzí ráj.

Dnes 02:10

Roste obliba obědů v krabičkách z domova. Lidé si je nosí, aby ušetřili čas i peníze

Zaměstnanců, kteří si do práce nosí své vlastní jídlo z domova, přibývá. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro stravenkovou společnost vzrostl počet strávníků domácího jídla meziročně ze 45% na 49%. Do práce si nosí jídlo v krabičkách i lidé na Vysočině.

Včera 02:16

Kralice nad Oslavou se bojí vracení stavebních pozemků, přišly by tak o dotace na jejich zasíťování

Na levné pozemky a klidnou lokalitu nalákaly Kralice nad Oslavou i lidi z okolních měst. Teď se bojí, že kvůli vysokým úrokům hypoték někteří nepostaví.

Před dvěma dny 02:30

Některá města na Vysočině kvůli inflaci a dražším stavebním pracím zvyšují nájemné

Řada měst na Vysočině zvyšuje nájemné ve svých bytech. K využití inflační doložky v nájemních smlouvách už přistoupili radní například v Jihlavě, Pelhřimově, Žďáře nad Sázavou nebo Havlíčkově Brodě. Tam se navýšení týká zhruba 600 bytů.

Před dvěma dny 02:25

Kino ve Ždírci nad Doubravou po 11 letech znovu promítá

Ve Ždírci nad Doubravou znovu promítá kino. Město provoz obnovilo po 11 letech, navíc investovalo půl milionu korun do digitalizace.

Před čtyřmi dny 02:21

Školství, zdravotnictví i životní prostředí řešil prezident Petr Pavel na Vysočině

Po čtyřech letech přivítala Vysočina prezidentskou oficiální návštěvu. Nová hlava státu Petr Pavel do regionu zamířil s jasnými prioritami. S představiteli měst a obcí řešil především školství, ale také zdraví a životní prostředí.

Před pěti dny 02:24

Nedožerky od zvířat i obyčejný hnůj - na to všechno začnou brzy jezdit autobusy jihlavské MHD

Autobusy jihlavské městské dopravy začnou už brzy jezdit na bio CNG. Plnohodnotnou náhražku zemního plynu tam nebude nutné dopravovat přes půl světa, ale jen z asi dvacet kilometrů vzdáleného Herálce. Vyrábět se bude z organických zbytků na tamní farmě.

Před týdnem 01:47

Ke kontrole do laboratoře hygienici nejčastěji posílají vanilkovou zmrzlinu

Jak na tom jsou stánky prodejců zmrzliny s hygienou? To právě v těchto dnech zjišťují kontroloři napříč krajem. Vzorky odebírají během května a června. A vyrazili i do jihlavských ulic.

Před týdnem 01:52

Nedostatek řemeslníků na trhu práce by mohly pomoct vyřešit rekvalifikace

V mládí vystudovaný pracovní obor nemusí být zdaleka úvazkem na celý život. Na trhu práce dlouhodobě chybí například řemeslníci, IT pracovníci a mnoho dalších. Právě takové díry mají pomoct zalepit mimo jiné rekvalifikační kurzy.

Před týdnem 02:24

Pro balíky a dopisy to budou mít lidé z Blatin, Milov a Podlesí na Žďársku na poštu blíž

Lidé z Blatin, Milov a Podlesí na Žďársku chtějí zkrátit cesty na poštu. Radnici mají v bližším Sněžném, poštu ale ve vzdálenější Svratce. Někteří kvůli tomu dostávají zásilky se zpožděním, další zažívají nepochopitelné situace při vyplňování dotazníků.