Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nadávky, plivání, výhružky. Partičky teenagerů v Táboře obtěžují kolemjdoucí a vyvolávají konflikty

Lidé se necítí bezpečně na autobusovém nádraží v Táboře. Osamělí chodci jsou často terčem nadávek a výhružek. Partičky teenagerů jim třeba vstoupí do cesty nebo narušují osobní prostor tím, že hledí zblízka upřeně do očí. Kvůli útokům mladistvých se rodiče bojí pouštět své děti na kroužky a členové rodin doprovází své blízké na autobus.

02:27

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 01:53

Dva břehy řeky Nežárky u Jemčiny na Jindřichohradecku spojuje nový most z modřínového dřeva

Most z kvalitního modřínového dřeva dokončili dělníci poblíž Jemčiny na Jindřichohradecku. Sloužit bude lesníkům, ale také rekreantům a turistům, kteří do jemčinských lesů vyrážejí pěšky i na kole.

Včera 02:42

Stromečky ozdobené nábojnicemi a doutníky. Vánoce počátku 20. století připomínají v Nových Hradech

Vánoční atmosféru počátku 20. století v domácnosti správce šlechtického panství v Nových Hradech zprostředkují speciální adventní prohlídky na hradě. Průvodci seznámí návštěvníky s tradicemi v této době. Zajímavostí jsou různě ozdobené stromečky, a to nejenom správce, ale třeba také lesníka, služebné nebo vojáků z první světové války.

Před dvěma dny 01:40

Šumavské lyžařské areály hlásí ideální podmínky, připraveno je už také mnoho tras pro běžkaře

Šumavské skiareály mají už od začátku letošní sezóny podmínky, jaké dlouho nepamatují. K technickému sněhu přibyla bohatá přírodní nadílka, a tak na lyže, snowboard nebo běžky vyráží lidé z různých koutů republiky. Na Kvildě jedou hlavní i dětský vlek a v provozu je také půjčovna vybavení. Zahájení sezóny už má za sebou také skiareál Zadov, kde na sjezdovkách leží kolem 70 centimetrů sněhu.

Před dvěma dny 02:07

Nápor sněhu nevydrželo několik voliér v Zoo Hluboká. Obnova potrvá zřejmě několik měsíců

Bezmála týden pracovníci Zoo Hluboká odstraňovali škody po sněhové kalamitě. Teď se největší zoologická zahrada na jihu Čech znovu otevřela pro veřejnost. Nenávratně poškozené voliéry zůstávají uzavřené. Škody se předběžně odhadují na nižší desítky milionů korun. Jejich přesný rozsah vyjde najevo až poté, co sníh roztaje.

Před třemi dny 02:37

Vánoční perníčky žáků Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích pomůžou dobré věci

Zdobení perníčků může zabavit a zároveň pomoci dobré věci. Důkaz zajistili žáci Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích. Nazdobili desítky perníčků, které přímo ve škole je prodají. Výtěžek darují na charitativní účely.

Před třemi dny 02:41

S bolavým zubem už v českobudějovické nemocnici nepomohou, pohotovost bude nově na Lidické třídě

Jihočeský kraj od 1. ledna 2024 přesouvá českobudějovickou zubní pohotovost. Již nebude v areálu nemocnice, ale nově ji lidé najdou na Lidické třídě v budově České spořitelny. Měla by nabídnout kvalitnější zázemí a každodenní provoz.

Před čtyřmi dny 02:04

Na nedostatečný úklid sněhu si stěžují někteří obyvatelé Budějovic. Podle města už víc dělat nejde

Technické služby v Českých Budějovicích pět dní po kalamitě stále odklízejí sníh z chodníků. Někteří lidé si přitom stěžují na neupravené ulice. Vedení města i technických služeb ale naráží na limitující počet techniky a personálu. Podle nich se dělá maximum možného.

Před čtyřmi dny 02:27

Ponorem do ledové řeky Malše podpořili otužilci v Českých Budějovicích Společnost pro ranou péči

Když se rodičům narodí dítě s postižením, je to jako pád do ledové vody. A právě symbolickým ponorem do řeky Malše podpořili otužilci u Malého jezu v Českých Budějovicích Společnost pro ranou péči, která takovým rodinám pomáhá. Na akci s názvem Nebuď srab, namoč se pro ranou péči dorazili studenti zdravotně-sociální fakulty Jihočeské univerzity, ale i další dobrovolníci.

Před čtyřmi dny 02:29

Nárůst dopravy a narušení přírody. Obyvatelé Borovan na Budějovicku se obávají chystané těžby živce

Zhruba milion a šest set tisíc tun živce podle průzkumů skrývá bývalý lom v lese nedaleko Dvorce u Třebče na Českobudějovicku. V území na katastru Borovan chce teď těžbu obnovit firma LB Minerals, která ve městě provozuje závod na výrobu dlažby a keramických obkladů. Záměr představila zastupitelům i obyvatelům. Lidé z nejbližšího okolí se obávají hlavně nárůstu dopravy a narušení cenné přírody.

Před pěti dny 01:49

Velká zásoba rukavic a záchodová prkýnka, která nestudí. To pomáhá zvládat zimu v lesní školce

Venku za každého počasí. To je motto lesních mateřských škol. Jedna taková funguje například ve Větrovech u Tábora. I v teplotách pod bodem mrazu si šestnáct dětí z lesní školky hraje na zahradě a vyráží na výpravy do okolí.