Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Nad proměnou budějovického Senovážného náměstí visí otazník. Město neví, zda bude mít dost peněz

Podzemní parkoviště, rozlehlá travnatá plocha a odkrytí Mlýnské stoky – tak by se mělo podle dřívějších plánů proměnit Senovážné náměstí v Českých Budějovicích. Počítal s tím vítězný projekt vzešlý z architektonické soutěže v loňském roce. Vedení města teď kvůli úpravám zahájí proces změny územního plánu. Momentálně ale není jisté, jestli k reálným změnám vůbec dojde. Radnice se obává, že na to nebude mít dost peněz.

02:37

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 02:26

Blíží se jarní prázdniny, žákům a studentům v prvních okresech začnou 6. února

Už za týden začínají žákům a studentům v prvních okresech jarní prázdniny. Míst v příměstských táborech, které pořádají různé organizace, rychle ubývá. Například v českobudějovickém Domě dětí a mládeže byly všechny čtyři úplně plné během dvou týdnů. Děti se tam během jarních prázdnin můžou věnovat zvířatům, technice i výtvarnému umění.

Před dvěma dny 01:16

Písek prodá domy s průchodem propojujícím Velké náměstí a Palackého sady

Písek prodá domy na Velkém náměstí a v Palackého sadech propojené průchodem, na čtvrtečním jednání to odsouhlasili zastupitelé. Prodej se uskuteční i přesto, že město koupilo domy zhruba před půl rokem, tedy za celkovou cenu třicet milionů korun.

Před třemi dny 02:24

Po 150 letech mizí mezi Soběslaví a Roudnou na Táborsku staré koleje

Na opuštěném železničním náspu vznikne cyklostezka. Její součástí má být i historický most v Klenovicích, který ale stavbu komplikuje.

Před čtyřmi dny 01:53

Špatné základy a bourání stropů brzdí a prodražují stavbu domova pro seniory

Výstavba domova pro seniory v Písku má zpoždění. Práce v Sovově ulici začaly už před půl rokem. V novém sociálním zařízení vzniknou pokoje pro téměř šedesát seniorů a také velkokapacitní kuchyň. Stavební firma doufá, že se zpoždění podaří dohnat po oteplení.

Před čtyřmi dny 03:00

Vedení vysokého napětí využijí energetici k testování unikátního umístění optických kabelů

Optické kabely ovinuté kolem vedení vysokého napětí, to je to jeden z kroků, jak připravit síť na připojování více fotovoltaických elektráren.

Před pěti dny 02:00

Polovina památkově chráněného Železného mostu v Týně bude zdvihací, jednání se konečně posunula

Po desítkách let je jasno v otázce přestavby Železného mostu v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Kvůli nízké výšce nad hladinou bude jedno pole mostu z konce 19. století zdvihací. Vedení města se na tom definitivně dohodlo s Ředitelstvím vodních cest. Náklady na celou akci přesáhnou 300 milionů korun a z velké části je zaplatí stát.

Před pěti dny 02:36

I lidé s handicapem můžou žít samostatně. Nové chráněné bydlení vzniklo v Kaplici

Lidé se zdravotním postižením z Českokrumlovska najdou nové zázemí v chráněném bydlení v Kaplici. Speciální pobytová služba vznikla přímo na náměstí. Provozovat ji bude místní domov pro seniory.

Před šesti dny 02:17

Mladý řidič v noci narazil do stromu. Přežil díky dvěma mužům, kteří se teď stali Gentlemany silnic

Díky pozornosti i odvaze zachránili otec se synem řidiče ve zdemolovaném autě. Ten mezi Vimperkem a Bukem na Prachaticku kvůli nepřiměřené rychlosti dostal smyk a narazil do stromu. Byla noc a nabouranému autu nesvítila světla. Zachráncům ale stačilo vidět koleje a trochu spadaného sněhu, aby nehodu odhalili. Za svůj čin obdrželi titul Gentleman silnic.

Před šesti dny 02:47

Nové technologie i poctivé zhasínání. Po zdražení energií zavádějí firmy úsporná opatření

Velké jihočeské podniky hledají nové způsoby, jak snížit spotřebu elektřiny a plynu. Nutí je k tomu postupné navyšování cen energií. Některé firmy kvůli tomu změnily také budoucí strategii. Týká se to například českobudějovické mlékárny Madeta nebo společnosti Viscofan, která se zaměřuje na výrobu umělých střívek.

Před týdnem 02:55

V bytě má zimu a ve svých 73 letech musí zase do práce. Klientů dluhových poraden přibývá

Utažený kohoutek topení, plíseň na zdech a věčně vlažná voda. To je realita seniorky Zdeňky z jižních Čech. Po pádu Bohemia Energy a přechodu k jinému dodavateli platí za energie mnohem víc než dřív. O pomoc musela požádat i dluhovou poradnu v Prachaticích. V podobné situaci je v současné době řada další lidí.