• Podcasty
  • Dobré odpoledne z Českých Budějovic
21. listopad 2020

Poslechněte si podcast: Nad Kaplicí se tyčí Hradišťský vrch. Podle archeologů na něm kdysi hradiště skutečně bývalo

Místo je ale dodnes opředené malou záhadou. Nejspíš nebylo vůbec osídlené a ani se úplně přesně neví, k čemu sloužilo. S největší pravděpodobností to bylo jakési strážní místo. Dnes ovšem na vrchu stojí unikátní konstrukce rozhledny.

03:15

Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Vydává: Český rozhlas

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

Web

Před týdnem 06:35

Životní pouť Jana Zelenky Hajského začala na jihu Čech, skončila před 80 lety v Praze

Pojďme se ponořit do archívních záznamů o člověku, jehož jméno není pro širokou veřejnost příliš známé. Jan Zelenka mladší, později známý hlavně v odboji jako Strejda, nebo jako Řehoř, Říha anebo Hajský, či spíše Hájský.

27. květen 2022 06:06

Až k Heydrichově autu se parašutisté dostali díky učiteli. Po atentátu si pro něj přišlo gestapo

Střelba, hluk a německé povely. To byly poslední zvuky, které ve svém životě slyšel Jan Zelenka Hajský. Když do bytu rodiny Zelenkových v Praze vniklo gestapo, rozkousl kapsli s kyanidem. Zemřel tak výrazný pomocník skupiny Anthropoid.

17. květen 2022 03:10

Přístroj, který pomůže zachránit život, je v každou denní dobu k dispozici na recepci rozhlasu

Automatický externí defibrilátor pořídil do své budovy Český rozhlas České Budějovice. Přístroj pro resuscitaci člověka se srdeční zástavou je nonstop k dispozici na recepci v ulici U Tří lvů. Jeho obsluhu zvládne každý, a může tak zachránit život.

7. květen 2022 03:27

Výroba keramiky a jihočeské město Bechyně patří odjakživa k sobě

První zmínky o hrnčířích v Bechyni pocházejí z dob renesance. A už víc jak sto let funguje ve městě střední průmyslová škola zaměřená na keramiku. V Bechyni se ve velkém vyrábí sanitární keramika a přes padesát let je možné v ní navštívit i Mezinárodní muzeum keramiky.

6. květen 2022 01:18

Krajinu a lidi pod Kletí přibližuje výstava v Českém rozhlase České Budějovice

Výstavní prostory Českého rozhlasu České Budějovice ožily novou výstavou. Během května je v nich k vidění průřez tvorbou chvalšinské malířky Anny Anderlové.

27. duben 2022 02:55

Studenti dvou zemí se ve workshopu vžijí do role původních obyvatel

V místech, kde kdysi žili společně Češi a Němci se setkali studenti z obou zemí. Konkrétně to bylo na šumavské Kvildě v rámci projektu Paměti národa s názvem Zaniklá Šumava očima studentů z Německa a jižních Čech.

5. duben 2022 03:06

V aktivní záloze armády chce sloužit čím dál víc Jihočechů

Za poslední dva měsíce výrazně vzrostl zájem mužů o to stát se takzvanými aktivními záložáky. V Jihočeském kraji se na rekrutační středisko armády hlásí desítky zájemců.

14. březen 2022 04:28

Patnáct soutěžících se zúčastnilo jihočeského kola hudebního festivalu Porta. Hostil ho opět rozhlas

Po dvouleté přestávce zaviněné pandemií koronaviru se do Českého rozhlasu České Budějovice vrátilo krajské kolo hudebního festivalu Porta. Prakticky až do poslední chvíle ale i letos visel nad pořádáním této akce otazník.

5. únor 2022 03:28

120 let starý technický unikát znovu ožívá. Spirův kanál se promění v sádky a cyklostezku

Možná jste si toho nikdy nevšimli, protože vedle silnice z Vyššího Brodu, od Čertovy stěny do Loučovic, se po pravé straně táhl jen zarostlý pás náletových dřevin. Pokud sem pojedete teď, už uvidíte dva kanály.

26. leden 2022 04:07

Přes šest tisíc případů překročení rychlosti zaznamenaly za dva měsíce radary v Českém Krumlově

Rychlost aut projíždějících Českým Krumlovem měří městská policie od začátku loňského listopadu nepřetržitě. Za první dva měsíce systém pořídil 6251 záznamů o překročení nejvyšší povolené rychlosti. Zhruba 70 procent případů bylo v Objížďkové ulici.