Radioporadna
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Nachlazení v horkém létě? Klimatizace a teplotní přechody náš krk, ale ani uši a nos nemají rádi

Do radioporadny jsme pozvali MUDr. Jakuba Dršatu z oddělení ORL Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Jako téma jsme zvolili nejčastější ORL onemocnění, která nás mohou potkat v létě, když je velké horko a pak si pustíme v autě nebo v práci klimatizaci, případně jdeme do obchodu, kde to bývá hodně vychlazené.

15:27

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Včera 18:16

Novinky v léčbě šedého zákalu, kterým trpí až půl milionu Čechů. Rady oftalmologa Vladimíra Kordy

Oční radioporadna. A soustředíme se na novinky v operacích šedého zákalu, který patří k nejrozšířenějším očním nemocem u nás. Trpí jím až půl milionů Čechů. A u pacientů starších 60 let ohrožuje dokonce každého druhého.

Před dvěma dny 22:18

Systém třídění odpadů stojí na tom, jak se chová ten, kdo odpad vyprodukuje. Začít musí každý u sebe

Odpad, to není zrovna voňavé téma, ale zabývat se jím je nutné, abychom se nezalkli ve špíně. Jak to udělat, abychom odpadu vyprodukovali méně a platili za něj také méně, a přitom si neničili prostředí kolem sebe? Zálohovat nebo nezálohovat PET láhve? Umíme vůbec v domácnostech správně třídit odpad. A co se děje s nevyužitým odpadem?

Před třemi dny 19:02

Současný důchodový systém je postavený tak, že je víc pracujících než důchodců. To se ale brzy změní

Vláda Schválila důchodovou reformu. Už je jasné, komu se vyplatí předčasný důchod, kolik budou senioři brát a také jaké jsou změny v penzijním spoření. Na to konkrétně se dnes zaměříme v naší radioporadně, kde jsme přivítali finančního poradce Petra Koštejna. Poradí vám, kolik spořit, kdy začít, na co si dát pozor, pro koho mají investice na stáří nesmysl.

Před čtyřmi dny 17:28

V září sklízím oranžová rajčata. Prospěje to jim i rostlině, říká zahradní rádce František Hlubocký

Hostem naší radioporadny je zkušený zahradní rádce František Hlubocký. A připraven je i odpovídat na vaše dotazy, které se týkají údržby zahrádky v tomto období v mnoha různých směrech.

Před týdnem 17:37

Brýle si vybírejte pečlivě! Protože oči jsou smysl k nezaplacení, který zanedbáváme, radí odborník

Radioporadna o brýlích. Naším hostem je Ing. Vladimír Štreit z firmy Catherine Life a.s., což je výrobce brýlí. A budeme radit, jak vůbec vybrat správné obroučky, protože tam možná všechno začíná, aby nám brýle dobře seděly a aby se nám dobře koukalo. Budeme mluvit i o sportovních a slunečních brýlích, zkrátka o všem, co vás na brýlích zajímá.

Před týdnem 15:39

Víte, co je to systémová sklerodermie? Autoimunitní onemocnění, kdy tělo bojuje samo proti sobě

Hostem naší radioporadny je doc. MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D., vedoucí lékař II. interní gastroenterologické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Pro dnešek jsme zvolili zajímavé téma, které bude možná pro některé z vás poněkud tajemné. A to je systémová sklerodermie.

Před týdnem 19:15

RS virus, covid nebo chřipka. Ochrana a očkování proti nim. Radioporadna s prof. MUDr. Jiřím Beranem

Radioporadna věnovaná očkování. Do Česka dorazila vůbec první vakcína proti RS virům. Co tyto viry způsobují, pro koho jsou nebezpečné? Kdo by měl o očkování uvažovat? Může se očkování kombinovat s vakcínami proti covidu a chřipce? A jaká je účinnost vakcíny?

Před týdnem 13:30

DPP a DPČ. Dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce. Jaké v sobě skrývají rozdíly?

V Radioporadně vítáme Tomáše Smolíka z D.A.S. pojišťovny právní ochrany, protože tématem jsou pracovněprávní vztahy. Tedy konkrétní věci, jako třeba dohoda o pracovní činnosti. Zrovna dnes se poslanci mají vracet k novele zákoníku práce, takže se některé věci ještě budou měnit. Pojďme tedy říct o jakých změnách se uvažuje?

Před týdnem 19:51

Lidé netuší, že mají nemocné ledviny. Přitom stačí občas zajít k lékaři na preventivní prohlídku

Až 15 procent světové populace trpí určitou formou onemocnění ledvin. Odhady hovoří o tom, že zasažen je každý desátý Čech, přičemž většina ani neví, že se u nich choroba rozvíjí. Jak ledviny chránit a jaké jsou možnosti léčby, když už nám selhávají?

Před týdnem 19:06

Jóga člověka otvírá a uvolňuje. Zlepšuje fyzické i duševní zdraví a prohlubuje také prožitek sexu

Radioporadna věnována józe začíná. Je jóga jen pro ženy? Nebo ji může praktikovat každý bez omezení pohlaví a věku? Je pravda, že zlepšuje sexualitu, jak moc pomáhá s fyzickým a jak s duševním zdravím? Může být jóga náhradou za psychoterapii?