Stříbrný vítr
5. únor 2022

Poslechněte si podcast: Nachází se čeština ve stavu vážného ohrožení? Odpovídá herečka a režisérka Lída Engelová

O tom, že režírování a trénování basketbalu mají leccos společného, ví své režisérka, herečka a scenáristka Lída Engelová. Jak vzpomíná na milovanou pedagožku Vlastu Fabianovou, jejího muže Bohuše Záhorského nebo třeba Rudolfa Hrušínského? Proč ji herci zlobí tím, že neumějí vyprávět vtipy? Nachází se současná čeština ve stavu vážného ohrožení? A co je tak kouzelného na Divadle Viola?

44:50

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Před čtyřmi dny 55:01

Michal Prokop. Když vstoupí na pódium, jeho nasazení vás strhne

Umí kultivovaně diskutovat o věcech veřejných, osvědčil se jako státní úředník, ovšem když vstoupí na pódium, jeho nasazení vás strhne. Tím spíš, že Michal Prokop už není z nejmladších. Jak se dopracoval přes období anglicky zpívajícího interpreta do své současné tvůrčí polohy? Kdy si připadal společensky prospěšný? A které situace miloval jako moderátor?

Před týdnem 42:39

Bez čeho se neobejde poutavé vyobrazení dějin? Odpovídá výtvarnice a spisovatelka Renáta Fučíková

Výtvarnice a spisovatelka Renáta Fučíková od malička kreslí a vášnivě ráda poslouchá příběhy. Dnes je skrze své ilustrace a texty předává dál. Bez jakých ingrediencí se neobejde poutavé vyobrazení dějin? Od kdy Renáta ví, že „Hora je velká jenom z dálky“? A čím ji obohacuje pohled jejích studentů na naši současnost?

Před 2 týdny 38:21

Operní pěvec Roman Janál. Jak vzpomíná na dobu pandemie, která ho přivedla k práci v supermarketu?

Operní pěvec Roman Janál v dětství otevíral okna, zpíval z plných sil a vychutnával si ohlas ulice. Jak držitel Ceny Thálie vzpomíná na čas pandemie, která ho přivedla k práci v supermarketu? Co všechno pochopil díky působení v Domově seniorů? Nakolik významnou oporou je mu křesťanská víra? A věří, že ještě někdy bude zpívat šansony?

Před 3 týdny 41:49

Kateřina Macháčková. V tátově pozůstalosti hledala, jak o ní přemýšlel

Je herečka i spisovatelka. Začalo to nad tátovou pozůstalostí, ve které hledala, jak o ní vlastně přemýšlel. Proč se Kateřina Macháčková domnívá, že svůj život tak trochu přechodila? Kdy ona a její příbuzní pochopili, že obavy ze spolupráce s blízkými vůbec nejsou na místě? A ozývá se v Kateřině často hlas herecké a režisérské legendy Miroslava Macháčka?

3. září 2022 38:33

Čím ho fascinují rýmy, prozradil textař Michal Horáček

Po otci zdědil přesvědčení, že pokud nepracuje, dopouští se hříchu. Zásadní vzkaz jeho maminky zněl: „Naše jedinečnost je posvátná“. Ke jménu Michala Horáčka skutečně řadíme jedinečné počiny. Čím ho celoživotně fascinují rýmy? Proměnily se jeho básně pod vlivem kunsthistorického studia? A jaké místo má v jeho úvahách Bible kralická?

20. srpen 2022 43:39

Kdy a proč hledá Emma Srncová útočiště ve svých obrázcích?

Výtvarnice a někdejší herečka Emma Srncová říká, že maluje svůj vysněný svět. Kdy, proč a jak hledá útočiště ve svých vlastních obrázcích? Proč nesnáší opery či houslové koncerty a naopak zbožňuje spirituály? A co se o sobě a svých blízkých z lidského i zvířecího světa dozvěděla v době, kdy se potýkala s vážnou nemocí?

13. srpen 2022 44:19

Proč vede se svými zesnulými přáteli imaginární rozhovory, prozradí spisovatelka Eva Kantůrková

Spisovatelka a scénáristka Eva Kantůrková vytvořila rozsáhlé, úctyhodné dílo. Dokáže nám přiblížit stav tvůrčího rozpoložení, ve kterém se prý cítí být médiem? Je smířená se svou vzdorovitou a neposlušnou povahou? Jak ji formovala komunistická strana? Jak prostředí disentu? A proč se rozhodla vést se svými zesnulými přáteli imaginární rozhovory přes bránu smrti?

6. srpen 2022 43:26

Rozdávat svým slovem pohodu i pomáhat. Zvládne to Jan Kovařík až do důchodu? Anebo má plán B?

Padesátník, otec čtyř dětí, moderátor a zároveň milovník rozhlasu. Svým slovem umí nejen rozdávat pohodu, ale i pomáhat. Zvládne to s plným nasazením až do důchodu nebo má plán B? Podělí se s námi o dramatický příběh svých blízkých? A co by rád předal dalším generacím rozhlasáků?

30. červenec 2022 44:39

Jak být potvorou? Napsala jsem návod, protože jsem pracovala sama na sobě, přiznává Laura Janáčková

„Věci, které říkám ženám a píšu ve svých knížkách, mě stály kus života,“ prozrazuje v pořadu Stříbrný vítr docentka klinické psychologie a autorka knih o lidských vztazích a komunikaci.

23. červenec 2022 40:22

Vidí hudbu barevně? Odpovídá vystudovaný kameraman, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín

Je nezkrotný, neposedný, osobitý a hravý. Jak to má se vztahem k notám? Proč si přál, aby všichni jeho potomci vystudovali konzervatoř? A jak to dělá, že se v nitru stále cítí jako desetiletý kluk?