Zprávy z jižních Čech
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Nabízí byty, práci pro partnera, miliony. Města z venkovských oblastí se přetahují o lékaře

Do Jemnice nedaleko Slavonic na Jindřichohradecku přijde nový zubař. Ještě ani nestačil otevřít praxi a už má plno. Objednávkový telefon zvonil tři dny bez přestávky. Ve venkovských oblastech je nedostatek jak stomatologů, tak praktiků a pediatrů. Města se proto předhánějí, kdo nabídne nově příchozím lékařům víc.

02:22

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:24

Sbírka obyvatel Jindřichova Hradce se snaží podpořit třeboňský Hospic sv. Kleofáše

Jindřichův Hradec o víc než 40% zkrátil dotaci Hospici sv. Kleofáše z Třeboně. Organizace žádala město o dotaci, zastupitelé ji ale nepřiznali v plné výši.

Včera 02:44

Lahve trpělivosti, malovaná vejce nebo řehtačky ukazuje nová velikonoční výstava v Jihočeském muzeu

Řehtání neodmyslitelně patří ke svátkům vítání jara. Potvrzuje to i nová velikonoční výstava Jihočeského muzea.

Před dvěma dny 02:37

Zámek v Jindřichově Hradci otevřel svoje brány s předstihem

Jako jediná státní památka na jihu Čech pustila návštěvníky do zámeckých prostor už o víkendu. Zavedeme vás tam i my, na stanici Český rozhlas České Budějovice.

Před třemi dny 02:51

Zřícenina Vítkův Hrádek u Lipenské přehrady je bez správce, Přední Výtoň hledá nového provozovatele

Přes 30 tisíc turistů ročně se odtud kochá pohledem na Alpy a Lipenské jezero. Nejvýše položená česká zřícenina Vítkův Hrádek je teď ale bez správce a zahájení hlavní sezony je tak nejisté. Spolek přátel Vítkova Hrádku, který se o ni 25 let staral, dostal od Přední Výtoně výpověď z nájmu kvůli chybějícímu stavebnímu povolení na obnovu vyhlídkové plošiny. Obec vypsala výběrové řízení na nového provozovatele.

Před čtyřmi dny 02:58

Své 102. narozeniny oslavila Marie Heinrichová, jedna z nejstarších obyvatel města Písku

Marie Heinrichová je podle svých slov zdravá jako rybička. A nechybí ji ani optimismus. Velkolepou oslavu jí připravili zaměstnanci Domova pro seniory Diakonie, kde žije.

Před čtyřmi dny 03:04

Puklý gotický zvon Svatá Barbora z Vojslavic na Pelhřimovsku dostal zpátky svůj jasný hlas

V bavorském Nördlingenu se v továrně na svařování zvonů podařilo zachránit prasklý zvon z roku 1510, který ulil pražský zvonařský mistr Bartoloměj.

Před čtyřmi dny 02:53

Atmosféra tropických krajin zaplnila sály Jihočeského muzea

Vzácné orchideje nebo tropické plazy mohou návštěvníci obdivovat na výstavě, na které se podíleli významní pěstitelé rostlin. Zapojila se také ZOO Hluboká nad Vltavou a Protivín. A tak mezi pestrobarevnými květy mohou návštěvníci narazit třeba na hlavu krokodýla.

Před pěti dny 04:01

Loni porušila zákon na ochranu zvířat téměř stovka chovatelů. Letos už téměř padesát

Krajská veterinární správa Jihočeského kraje zaznamenala v meziročním srovnání rekordní počet týraných zvířat. Jde nejenom o psy, ale taky o hospodářská zvířata.

Před pěti dny 02:29

Tisíce tun směsi denně, takové jsou parametry chystané výrobny asfaltu na okraji Českých Budějovic

Poblíž bývalé slévárny na okraji Českých Budějovic u dálnice D3 má vzniknout výrobna asfaltu. Záměrem soukromého investora se teď znovu začne zabývat Jihočeský kraj. Areál zabere více než dva hektary plochy v katastru Úsilného. Některé okolní obce mají k projektu výhrady.

Před šesti dny 01:53

Jednou z nejčastějších příčin slepoty je zelený zákal. Lékaři kladou důraz na preventivní vyšetření

Zvýšit povědomí lidí o zeleném zákalu a vnuknout jim myšlenku na preventivní vyšetření. To jsou hlavní cíle Světového týdne glaukomu. Nemocnice po celém Česku v těchto dnech nabízí bezplatné prohlídky, připojila se i ta českobudějovická.