Vybrali jsme pro vás
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Na zřícenině hradu Trosky se uhnízdili sokoli, ale ruší je drony. Přesto, že hrozí pokuta

Ve znaku Českého ráje je zřícenina hradu Trosky a sokol. Na Pannu se sokol stěhovavý vrátil v roce 2019 po 65 letech. Klid ptáků ale narušují drony a ohrožují jejich hnízdění. Správa chráněné krajinné oblasti se obává, že by o sokola přišli.

02:10

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Před čtyřmi dny 03:29

S výzkumy libereckého Severočeského muzea pomáhá speciální dron, využít ho můžou i záchranáři

Severočeské muzeum v Liberci má k dispozici na míru postavený speciální dron. Muzejníci tak mohou dokumentovat geologické jevy a archeologická naleziště a stroj by mohl pomáhat i při záchraně lidských životů.

Před čtyřmi dny 04:19

Jak nebylo na krok vidět, režisér a producent byli nadšení, vzpomíná na Poslední závod Kryštof Hádek

24. března 2023 uplynulo 110 od úmrtí Hanče a Vrbaty. Česká televize uvede v neděli 26. března v premiéře film Poslední závod. Bohumila Hanče v něm ztvárnil herec Kryštof Hádek. Zavolali jsme mu.

Před pěti dny 02:07

Liberecká univerzita se snaží zpřístupnit výuku i nevidomým studentům

Počet hendikepovaných studentů na liberecké univerzitě se každoročně zvyšuje. Patří mezi ně i nevidomí a slabozrací, kterým univerzita pomáhá například převodem tištěných učebnic do digitální podoby.

Před týdnem 02:49

Forma zavinovacího oděvu se objevovala už ve slovanských oděvech, říká tvůrce pánských sukní

S jarem se začínáme ohlížet po novém oblečení. Ženy si pořizují třeba sukně. Tento oděv ale nemusí být nutně jen součástí dámského šatníku…

Před týdnem 02:08

Krystaly ve službách technického pokroku. Turnovské muzeum představuje jejich průmyslovou výrobu

Už od roku 1943 se v Turnově vyrábějí syntetické krystaly. Používají se například v mikroskopech, rentgenových kamerách i osvětlovací technice. Jsou ale i v detektorech urychlovačů částic Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN.

Před týdnem 02:45

Trénování paměti. Jak „rozhýbat mozek“, poradí například kurzy v libereckém Kontaktu

Poruchy paměti trápí nejen seniory. Jak a kde paměť trénovat, se redaktorka Jana Švecová ptala lektorky trénování paměti v libereckém středisku Kontakt Dagmar Hajflarové.

Před týdnem 05:01

Letadlo z roku 1957, stoletá svářečka. Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce chystá novinky

Osm metrů na délku, dva metry na výšku a rozpětí deset metrů má nový exponát Jizerskohorského muzea v Bílém Potoce. Pokud tipujete, že jde o letadlo, máte pravdu. Nejen éro, ale také stoletou svářečku si s majitelem muzea Pavlem Šerclem prohlédl redaktor Jaroslav Hoření.

Před týdnem 03:34

Vlákenné mikroplasty z oblečení mohou být dlouhodobě zátěží. Jak vznikají a čím člověku škodí

Na liberecké univerzitě zkoumají vlákenné mikroplasty, které se při oblékání nebo usazení v křesle uvolňují do ovzduší. Z dlouhodobého hlediska mohou představovat pro organismus zátěž. Profesor Jakub Wiener zatím zjistil, jak se jednotlivé textilie chovají, a jak úlomky vznikají.

Před 2 týdny 02:30

Lidé mají pocit, že na dávku nedosáhnou. Pak to spočítáme a jsou překvapeni, říká dluhová poradkyně

Hodně lidí se dostává do finančních problémů kvůli stoupajícím zálohám a doplatkům za energie. Mnozí nevědí, že mohou stát požádat o pomoc. Jiní se třeba stydí. Doplatek na bydlení je přitom lepší volba, než půjčka s vysokým úrokem, nebo snaha se před dluhy schovat.