Vlna
27. duben 2023

Poslechněte si podcast: Na Zeměploše je nejlepší začít od Smrtě. Pratchettovi vyšla biografie Život v poznámkách pod čarou

Před nástupem Harryho Pottera byl komerčně nejúspěšnějším britským spisovatelem Terry Pratchett. Jeho čtyřicetisvazkovou fantasy sérii Úžasná Zeměplocha zná dodnes mnoho čtenářů po celém světě. V češtině také právě vyšla Pratchettova biografie Život v poznámkách pod čarou od Roba Wilkinse. V našich rozhlasových poznámkách pod čarou se věnujeme nejen nové knize, ale celé sérii Zeměplocha.

29:07

Vlna

Vydává: Český rozhlas

Vlna je publicistický podcast Radia Wave zaměřený na témata z kultury, popkultury, společnosti a lifestylu. Redaktoři a redaktorky s Hanou Řičicovou, která podcastem provází, rozebírají fenomény jako Beyoncé, fast fashion nebo horoskopy, trendy a zajímavosti jako užívání OpenAI ve vzdělávání nebo nestory jako Quentin Tarantino.

Web

Před třemi dny 30:15

Vodní lůzr Hana Řičicová nabírá body na hnoji. Radio Wave se účastní projektu Udrž to!

Moderátorka Vlny Hana Řičičová se zúčastnila projektu Českého Rozhlasu Udrž to!. Jejím úkolem bylo najít tři způsoby, jak změnit své každodenní návyky, aby byly ekologičtější. Ukázalo se, že kromě kompostování a procházek po přírodě ji nejvíce pálí spotřeba vody.

Před týdnem 35:31

Dohoda patří do všech vztahů. Věci se totiž strašně rychle mění, říká terapeut Honza Vojtko

„Bylo by fajn, kdyby lidi žili ve všech svých vztazích, nejen v těch intimních, s tím, že mají potřebu dělat dohody. Všechno má svůj kontext a věci se rychle mění. To, co platilo před týdnem, nemusí fungovat dneska. A nastupující generace žije pod velkým nátlakem toho, jak moc je to rychlé a jak rychle se všechno mění,“ říká párový terapeut Honza Vojtko v rámci debaty Inspiral Garden.

Před 2 týdny 33:18

Na stopě zločinožroutům a murderinos: Proč žánr true crime válcuje žebříčky?

U nás se označují jako zločinožrouti, v zahraničí jako murderinos nebo crime junkies. Jsou to fanoušci a fanynky nejúspěšnějšího podcastového žánru vůbec – žánru true crime. Kritici ale občas pochybují, jestli je takové podání tragických zkušeností etické. Proč jsou skutečné zločiny i v podcastech tak populární? Existuje spojitost mezi feminismem a true crime? A vydělavá žánr na lidských traumatech?

Před 2 týdny 53:27

Česká romantická komedie není ani vtipná, ani o lásce. Kdy se to změní?

„Někteří si na takové filmy prý chodí do kina odpočinout, já z nich většinou odcházím naprosto vyčerpaný,“ říká na účet převládajícího žánru domácí filmové a televizní tvorby režisér a scenárista Tomáš Pavlíček. Proč nejsou české romantické komedie vtipné a často ani romantické? Co se musí změnit, aby to bylo jinak? A kde hledá castingová režisérka Maja Hamplová nové talenty? Poslechněte si debatu podcastu Vlna Anety Martínkové a Hany Řičicové z LFŠ v Uherském Hradišti.

Před 3 týdny 30:36

Velryby jsou prastará kultura, kterou jsme téměř zničili. Nový výzkum chce porozumět jejich jazyku

Tom Mustill je původně zoolog a biolog ochrany přírody, který se postupem času stal také filmovým dokumentaristou divočiny, spisovatelem a milovníkem velryb. Napsal knihu How to speak whale (Jak mluvit velrybsky), která vyšla v minulém roce. Cestuje po různých místech na Zemi, natáčí, naslouchá a vypráví příběhy a během toho prožívá velrybí písně taky sám na vlastní kůži.

Před 3 týdny 29:49

Ferraty zpřístupňují prudké štíty hor všem. V tom je jejich krása i skrytá hrozba

Ferraty zvyšují dostupnost lezení pro širokou veřejnost. Za starých časů si takovou trasu se zábradlím mohl zbudovat pasáček, který měl vysoko v Alpách stádo krav, ke kterým docházel, anebo armáda, která z horských štítů informovala o dění na frontě. Letos je to 180 let od první turistické ferraty na rakouském vrcholu Hoher Dachstein. V současnosti jde o čím dál oblíbenější aktivitu, která zpestřuje trasy turistům a vede na místa, kam by se bez železného lana dostal málokdo.

24. srpen 2023 23:42

Vražedné kombinaci soli, tuku a křupnutí není snadné odolat. Brambůrky slaví 170 let

Legenda o prvních brambůrkách praví, že je jako první usmažil kuchař George Crum 24. srpna 1853 v luxusní restauraci Moon's Lake House v městečku Saratoga Springs ve státě New York. Chtěl se tak prý pomstít hostu Corneliu Vanderbiltovi, který několikrát vrátil opečené brambory, protože mu připadaly příliš tlusté a mastné.

21. srpen 2023 35:54

„Mám díru ve zdi. Majitel to neřeší, nemá důvod.“ Jaké je být dnes v Česku nájemníkem?

Vlastnictví nemovitosti je v Česku nejnedostupnější v Evropě a s tím se obrací pozornost k dalším formám bydlení. Druhou nejběžnější tu je to nájemnické. Nová epizoda podcastu Vlna hledá jeho slabá místa. Proč jsou české podnájmy tak drahé a nejisté?

17. srpen 2023 31:20

Tlapková patrola je jako neštovice. Prodělají si to všechny dnešní děti a rodiče

Už 10 let „stačí štěknout o pomoc“. Seriál Tlapková patrola se vysílá už 10 let. A brzy bude v kinech druhý celovečerní film. Nová epizoda podcastu Vlna odpovídá na otázku, čím Tlapková patrola působí na děti a proč je to úspěšný miliardový byznys.

10. srpen 2023 27:48

Chci lidem ukázat, že je nás hodně. Influencerka Sophie Šarlak mluví o psychických poruchách

Teprve 21letá influencerka Sophie Šarláková se na svých sociálních sítích zabývá především destigmatizací psychických poruch a osvětou v oblasti duševního zdraví. Svou otevřeností a autenticitou si na TikToku získala statisíce sledujících a z letošních Czech Social Awards si odnesla ocenění v kategorii Rising Star. Proč se sdílením svých zkušeností s depresí vlastně začala? A jak došla k rozhodnutí nechat se hospitalizovat do psychiatrické léčebny?