• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Na zámku v Opočně pokračují restaurátorské práce, pojďte se podívat do zatím nepřístupných míst

Po letošním premiérovém otevření druhého patra zámku v Opočně na Rychnovsku by se mohlo zdát, že už není co objevovat, opak je ale pravdou. Letos jsou si poprvé v historii pro veřejnost přístupné bývalé hostinské pokoje, ne všechny prostory druhého patra ale můžou návštěvníci vidět. Aktuálně je totiž v péči odborníků ještě byt kastelána a dětský pokoj.

02:28

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 03:33

Láká vás objevovat místa, která před vámi vidělo jen několik lidí? Vydejte se na opočenský zámek

Kdy jindy poznávat památky než o prázdninách. Zavedeme vás do Státního zámku Opočno na Rychnovsku, kde si od letošního roku můžete prohlédnout poprvé v historii interiéry druhého patra.

Dnes 02:32

Bylinková zahrada v Žirči je nově osázená. Kompletní obnovou prošly i záhony v centrální části

Skončila obnova hlavní části bylinkové zahrady v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Ta je součástí barokního areálu Domova svatého Josefa, který využívají lidé nemocní roztroušenou sklerózou. Na obnově se podíleli i oni sami, zahradníci měli pak na starost osázení a úpravu všech záhonů. Celkem zasadili na 1400 nových rostlin.

Včera 01:53

Ovocnáři na Královéhradecku a Jičínsku sklízejí první rané odrůdy jablek. Dozrávají také švestky

Na Královéhradecku a Jičínsku začínají ovocnáři se sběrem jablek a dalšího pozdně letního ovoce. Úroda by podle oslovených pěstitelů měla být vydařená. Někde ale sběr komplikuje nedostatek pracovníků.

Před dvěma dny 02:04

Ochránci odchovali novou generaci jasoně červenookého. Příští rok by se motýl mohl vrátit do Krkonoš

Ochráncům přírody se podařilo odchovat v zajetí novou generaci v Česku kriticky ohroženého motýla jasoně červenookého. Toho se snaží vrátit zpět do krkonošské přírody, kde v minulosti vyhynul. Chov je základem pro další generaci, kterou ochranáři příští rok vypustí do dvou vytipovaných lokalit.

Před dvěma dny 02:01

Na Novém Hrádku mají novou křížovou cestu s Nadějí. Vymysleli a vyrobili ji žáci středních škol

Nový Hrádek na Náchodsku nabízí nový turistický cíl. Pod místní rozhlednou totiž začíná a vlastně i končí unikátní křížová cesta, kterou přímo pro tuto oblast vymysleli a vyrobili žáci několika středních škol v regionu.

Před třemi dny 01:47

Zájem o takzvané pelety roste. Důvodem jsou zvyšující se ceny energií

Zájem o takzvané palivové pelety roste. Druh alternativního paliva ale z trhu rychle mizí. Navíc výrazně podražilo.

Před třemi dny 02:56

Africké dny! Největší přehlídka kultury, gastronomie a umění černého kontinentu široko daleko

Safari parkem Dvůr Králové teď znějí rytmy bubínků, vznikají zajímavé speciality, na tržišti jsou k vidění originální ozdoby a všude vládne letní pohoda. Africký týden, který se tam koná až do neděle, nabídne i maraton ve čtení afrických pohádek s Lenkou Vágnerovou, setkání s ochranáři zvířat nebo miniškolu afrických hudebních nástrojů.

Před třemi dny 02:39

Vydejte se na dobrodružnou výpravu a poznáte, jak žili na konci doby bronzové lidé na Jičínsku

Zdánlivě obyčejné pšeničné placky byly vítanou součástí jídelníčku našich dávných předků v době bronzové. Vyzkoušet si jejich přípravu a ochutnat je mohli v Galerii Regionálního muzea v Jičíně účastníci workshopu „Co se jedlo v době bronzové“.

Před pěti dny 02:31

Zámek v Adršpachu bude opět vypadat jako nový, s původní žlutou fasádou z dob barona Nádherného

Na zámku v Adršpachu finišují práce na obnově čelní fasády. Obec za ni zaplatila necelých 5 milionů korun. Zámek měl v minulosti několik barevných odstínů. Zastupitelé spolu s památkáři se nakonec domluvili, že bude mít znovu svou původní světle žlutou barvu z doby barona Nádherného.

Před pěti dny 03:21

Řada měst a obcí ještě nemá uzavřené smlouvy na dodávky energií v příštím roce. A budou muset šetřit

V Česku výrazně rostou výdaje za energie. Víc než doteď zaplatí i Královéhradecký kraj a řada měst a obcí. Přesná čísla zatím chybí, nové smlouvy totiž často ještě nejsou uzavřené. Už teď ale zástupci jednotlivých institucí odhadují, že za provoz úřadů, škol, domovů pro seniory nebo nemocnic zaplatí několikrát víc než doteď. Téma pro reportéra Václava Plecháčka.