• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Na vysokých školách v Královéhradeckém kraji chtějí studovat desítky studentů z Ukrajiny

Přihlášku na vysokou školu v Královéhradeckém kraji podaly desítky studentů z Ukrajiny. Zájem mají o studium prakticky na všech fakultách Univerzity v Hradci Králové. Podrobnosti zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

03:09

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:01

Na Novém Hrádku mají novou křížovou cestu s Nadějí. Vymysleli a vyrobili ji žáci středních škol

Nový Hrádek na Náchodsku nabízí nový turistický cíl. Pod místní rozhlednou totiž začíná a vlastně i končí unikátní křížová cesta, kterou přímo pro tuto oblast vymysleli a vyrobili žáci několika středních škol v regionu.

Včera 01:47

Zájem o takzvané pelety roste. Důvodem jsou zvyšující se ceny energií

Zájem o takzvané palivové pelety roste. Druh alternativního paliva ale z trhu rychle mizí. Navíc výrazně podražilo.

Včera 02:56

Africké dny! Největší přehlídka kultury, gastronomie a umění černého kontinentu široko daleko

Safari parkem Dvůr Králové teď znějí rytmy bubínků, vznikají zajímavé speciality, na tržišti jsou k vidění originální ozdoby a všude vládne letní pohoda. Africký týden, který se tam koná až do neděle, nabídne i maraton ve čtení afrických pohádek s Lenkou Vágnerovou, setkání s ochranáři zvířat nebo miniškolu afrických hudebních nástrojů.

Včera 02:39

Vydejte se na dobrodružnou výpravu a poznáte, jak žili na konci doby bronzové lidé na Jičínsku

Zdánlivě obyčejné pšeničné placky byly vítanou součástí jídelníčku našich dávných předků v době bronzové. Vyzkoušet si jejich přípravu a ochutnat je mohli v Galerii Regionálního muzea v Jičíně účastníci workshopu „Co se jedlo v době bronzové“.

Před třemi dny 02:31

Zámek v Adršpachu bude opět vypadat jako nový, s původní žlutou fasádou z dob barona Nádherného

Na zámku v Adršpachu finišují práce na obnově čelní fasády. Obec za ni zaplatila necelých 5 milionů korun. Zámek měl v minulosti několik barevných odstínů. Zastupitelé spolu s památkáři se nakonec domluvili, že bude mít znovu svou původní světle žlutou barvu z doby barona Nádherného.

Před třemi dny 03:21

Řada měst a obcí ještě nemá uzavřené smlouvy na dodávky energií v příštím roce. A budou muset šetřit

V Česku výrazně rostou výdaje za energie. Víc než doteď zaplatí i Královéhradecký kraj a řada měst a obcí. Přesná čísla zatím chybí, nové smlouvy totiž často ještě nejsou uzavřené. Už teď ale zástupci jednotlivých institucí odhadují, že za provoz úřadů, škol, domovů pro seniory nebo nemocnic zaplatí několikrát víc než doteď. Téma pro reportéra Václava Plecháčka.

Před třemi dny 02:43

Letní lázeňská sezóna v kraji je zatím úspěšná. Ohrozit ji mohou ještě covid a vysoké ceny energií

Jak zatím vypadá podle provozovatelů lázeňských služeb sezóna v Královéhradeckém kraji? Letní pobyty mají z velké většiny obsazené. Je tomu tak i díky pacientům, kteří do lázní cestují na doporučení lékaře. Podrobnosti zjišťoval reportér Jakub Vik.

Před třemi dny 01:58

Na rybníku Kačák ve Vrchlabí seká a hrabe trávu „obojživelný tank“. Díky tomu má být voda čistější

Rybník Kačák ve Vrchlabí by měl být čistší. Pracuje na něm speciální stroj. Odstranit má co nejvíce trávy, kvůli které je koupání a plávání obtížné. Trávu seká a hrabe 24 hodin denně a zůstat by tu měl nejméně do zítřejšího večera.

Před čtyřmi dny 03:11

Do Josefova u Jaroměře míří milovníci metalu. Na festivalu Brutal Assault zahraje 150 interpretů

Do Jaroměře - Josefova na Náchodsku začínají přijíždět účastníci letošního hudebního festivalu Brutal Assault. Akce zaměřena na heavy metal začíná zítra, už dnes se ale otevírají kempy pro návštěvníky. Na jednotlivých pódiích zahraje 150 kapel, ty poslední v noci ze soboty na neděli. Aktuální informace nabízí reportér Václav Plecháček.

Před čtyřmi dny 02:47

Provoz hradeckého KACPU končí. Ukrajinští uprchlíci před válkou ale bez pomoci nezůstanou

Ubývá lidí, kteří do Česka utíkají před válkou na Ukrajině. Krajská asistenční centra pomoci tak už nejsou tolik vytížená jako v minulých měsících a některá proto úplně zavírají. A dneškem ukončí činnost i hradecké asistenční středisko.