Bourání
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Sahejte na vodu. Pokud není u dna šedivá. S projektantem o vodních stavbách pro lidi i zvířata

Projektant vodních staveb Tomáš Havlíček z Atelieru Fontes dává prostor vodě. Rozšiřuje koryta řek, aby se k nim dostali lidé, a ptákům umí navrhnout ptačník. A také tůňky a meandry.

40:43

Bourání

Vydává: Český rozhlas

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Web

Před šesti dny 41:36

Jak funguje čtvrť bez aut? Byt bez podzemní garáže může být až o milion levnější

Květoslav Syrový je dopravní inženýr, ale nenavrhuje dálnice. Spíše opatření pro chodce a cyklisty. Podílí se také na nové čtvrti bez aut v Liberci. K čemu je to dobré? A kam jezdí autem on?

Před týdnem 40:11

Příroda pracuje, člověk odpočívá. Zahrady podle krajinářské architektky Terezy Rapsové

Zahrady, navržené v souladu s okolní přírodou, se o sebe starají tak trochu samy. Jak si ovšem přenést do vlastní zahrady ty správné druhy? Mluvili jsme o tom s krajinářskou architektkou Terezou Rapsovou z ateliéru YYYY.

23. srpen 2023 47:13

Jak pracoval nejvýkonnější poválečný architekt? Sto let od narození Karla Pragera

Architekt Karel Prager změnil podobu centra Prahy i dalších míst. Jsou jeho stavby smělé, nebo arogantní? A jaký byl on? Letos by se dožil právě sta let, a tak na něj v Bourání vzpomínal jeho kolega Zbyšek Stýblo.

16. srpen 2023 37:56

Šlechtici sbírali rostliny, jako dnešní boháči sbírají auta. Růže byla trendy už ve středověku

Kamila Krejčiříková se zabývá navrhováním historických zahrad. Podle starých kronik, dopisů i fotografií ví, co se tam pěstovalo. A něco z toho je pořád v módě.

26. červenec 2023 43:18

Hřbitov, kde můžete mít svatbu. Navštívili jsme nejnovější pražské pohřebiště v Suchdole

Je tu barokní kaple se zahradou, hrobová místa a sad. Vše je přístupné a průchozí. „Líbí se mi, že tady není cítit tíživá atmosféra. Hraje si to s krajinou,“ říká architekt Jakub Červenka ze studia OBJEKTOR.

19. červenec 2023 41:35

Barvy, pyramidy a klidně nevkus. Devadesátky v architektuře. Čím nás baví?

Architekti Alžběta Žabová a Petr Bureš mají rádi architekturu 90. let a natočili o ní podcast Mluvící objekty. „V té době byla architektura zábavná,“ říkají. Pak přišla větší kvalita a taky trochu nuda.

12. červenec 2023 45:24

Dlouhé dny na lešení. O dobrých a špatných rekonstrukcích hradů s architektem Václavem Girsou

Hrady a zámky jsou oblíbené kulisy českých prázdnin. Za socialismu se často rekonstruovaly tak, že se do nich „nalilo hodně betonu“. Jak se to dělá dnes?

28. červen 2023 43:46

Pivovar v Libni? Lidé o něm neví. Pozvánka do zapomenuté industriální stavby, kde bude divadlo

Haly, tančírna a obrovské prostory pod zemí. To je Zámecký pivovar v Libni. Divadelní studio ALTA ho otvírá pro veřejnost a rekonstruuje podle návrhu ateliéru 22:22 architekti. Přímo v pivovaru jsme si povídali nejen o něm, ale i o bílé stodole a o andělích.

21. červen 2023 43:31

„Ukázalo se, že jsem docela zručnej.“ Jak bohemista rekonstruoval stodolu podle architektů z BYRA

Studio BYRÓ architektů Jana Holuba a Tomáše Hanuse vytvořilo dva projekty, které se všem líbí a internet je miluje. Je to chata v Sušici a stodola pod Šumavou. Tam jsme se společně vypravili a povídali si s výhledem na louku.