Dopolední host
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Na svém pozemku si mohu dělat, co chci, ale… Sousedské soužití má daná pravidla, připomíná advokát

Práva jednoho končí tam, kde začínají práva druhého. To je obecné pravidlo, platné ovšem i pro sousedské soužití. Jestliže máme pocit, že nás sousedé svým chováním omezují, vznikají sousedské spory. Těmi se zabývá advokát a stavební inženýr Martin Matějka.

22:57

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Dnes 26:18

Děti, které hrají na hudební nástroj, bývají chytřejší, říká s malou nadsázkou kytaristka a učitelka

Maminka chtěla, aby dcera uměla zahrát Okoř a Stánky. Dnes je z Karolíny Vobořilové koncertní umělkyně, učitelka na hudebním gymnáziu a zakladatelka Jihočeského kytarového festivalu. Spolu s kytarovou virtuoskou, metodičkou výuky a lektorkou festivalových masterclass kurzů Taťánou Klánskou mluvily ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mimo jiné o tom, kdy, jak a proč vést děti k hudbě.

Včera 28:20

Na člověku si nepochutná, ale kachnu by si dal. Největšího predátora českých vod představí vědci

„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Těmito slovy zvou pořadatelé na letošní Noc vědců. Uskuteční se po celé republice v pátek 6. října mezi 17 a 22 hodinou. V Českých Budějovicích se k ní připojí Biologické centrum Akademie věd, Jihočeská univerzita, Vysoká škola technická a ekonomická a také hvězdárna a planetárium.

Před čtyřmi dny 34:08

Místo odstraňování slabin se radši zaměřte na své silné stránky a rozvíjejte je, radí psycholog

Psychologie pro každý den aneb Co nás ve škole nenaučili. To je název knížky Jana Urbana, psychologa, lektora osobního rozvoje a také pedagoga Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Jak uspět v práci i v životě, radí v osmi kapitolách. Za základ považuje sebepoznání. Úspěšní jsou podle něj obvykle ti z nás, kteří dobře rozpoznali své silné stránky a umějí je využít. Ale jak se to dělá?

Před pěti dny 42:21

Byl jsem totální herecký antitalent, k založení Semaforu mě donutil Šlitr, vzpomíná Jiří Suchý

Jiří Suchý zasvětil svůj dlouhý život vesměs hudbě, divadlu a lidem. Na sklonku léta 2023 byl hostem jedné z večerních besed na jihočeském hradě Rožmberk. Český rozhlas České Budějovice rozhovor zaznamenal a nabízí ho k poslechu.

Před týdnem 22:49

Hokej se hraje i pod vodou. Je to úžasně kolektivní sport, „sólíčkářům“ dojde vzduch, říká kapitán

Z tréninkových vod britských armádních potápěčů, kteří si chtěli zpestřit volný čas, do zemí Commonwealthu a odtud do celého světa se za posledních sedmdesát let rozšířil sport, jemuž se dříve říkalo Octopush (protože se hrál v osmi lidech). Dnes je to jednoduše podvodní hokej a dobývá i české bazény.

Před týdnem 22:02

Jablko, které spadne ze stromu na vedlejší pozemek, už patří sousedovi, upozorňuje advokát

Přímé a nepřímé imise – to je velká kapitola sousedských sporů. Platí, že přímé imise jsou zakázané, nepřímé se posuzují individuálně podle míry obtěžování a místních zvyklostí. O co jde? Jestliže vám soused na pozemek například svádí vodu ze svého okapu, pak se jedná o protiprávní jednání, takzvanou imisi přímou. Jestliže pálí listí na svém pozemku a k vám jde kouř, mluvíme o imisi nepřímé.

Před týdnem 19:09

Se srpy a kladivy tam nikdo neběhá, dekor je geometrický. Lidé si prohlédnou socialistické bytovky

Den architektury pomůže i letos lidem objevit krásy a pozoruhodnosti budov, které jindy možná míjejí bez povšimnutí. Jihočeši se mohou blíž seznámit se stavbami ve Veselí nad Lužnicí, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Slavonicích, Vimperku, Volyni, Písku, Týně nad Vltavou, Strakonicích i Českých Budějovicích.

Před týdnem 19:10

Zbývající jídlo z restaurací i supermarketů zachraňuje Nesnězeno. Balíčky nabízí přes aplikaci

„Zachraň jídlo a navíc ušetři peníze.“ To je heslo, kterým se řídí Jakub Henni a jeho platforma Nesnězeno. Vznikla před covidem v Brně, postupně se rozšířila do Prahy a teď do Českých Budějovic. Iniciativu chce zakladatel přenést i do menších měst a pracuje také na expanzi do zahraničí.

Před 2 týdny 21:34

Namazat si chleba vlastním medem je kouzelné, usmívá se mladá vítězka včelařských soutěží

33. ročník soutěže mladých včelařů Zlatá včela, kterou pořádá Český svaz včelařů pod záštitou ministra zemědělství, vyhrála letos českobudějovická studentka Adéla Brodská. Tím postoupila na mezinárodní setkání mladých včelařů IMYB ve Slovinsku a zvítězila tam taky!