Momenty
14. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Na smích z obecenstva už někdy čekám, je to krásná odezva, říká herečka a dabérka Libuše Švormová

Herečka a dabérka se zamýšlí nad mladou generací herců, nad tím, co pro ni znamená civilní herectví a popisuje, jak správně ‚placírovat fóry‘.

11:17

Momenty

Vydává: Český rozhlas

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi českého kulturního života přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co má v životě smysl, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje. Podcast Českého rozhlasu Vltava vysíláme v odpolední Mozaice.

Web

Před dvěma dny 01:22

Momenty. Mimořádné osobnosti v podcastu Vltavy o tom, co je naplňuje i znepokojuje

Poslouchejte osobnosti českého kulturního života, které hovoří z nadhledu svého věku o tom, co prožili, s čím se vyrovnali a o tom, s čím se v dnešním světě těžko smiřují.

18. květen 2023 12:52

Nejkrásnější je, když herec v roli předčí režisérovu představu, říká Markéta Jahodová

Rozhlasová režisérka mluví o tom, proč má ráda nářečí, co jí dávají studenti z Vyšší odborné školy Publicistiky, kde učí. A vzpomíná také na dětství, kdy byl rozhlas jedním z členů jejich domácnosti.

17. květen 2023 12:03

Rozhlas je nenasytné zvíře a novináři mu musí dodávat stravu, říká Pavla Jazairiová

Spisovatelka, cestovatelka a někdejší rozhlasová novinářka vypráví o tom, jak se ve dvaceti letech dostala do rozhlasu díky skvělé francouzštině. Popisuje, že se v životě často cítila jako bílá vrána a mluví také o svém poznání, že lidé jsou všude na světě stejní.

16. květen 2023 13:17

U mikrofonu má člověk pocit, že to je ucho, do kterého něco povídá, říká Hana Kofránková

Rozhlasová režisérka vzpomíná na svoji touhu po rozhlase, na zvukovou jednoduchost v jejich hrách i „na mluvení na vařečku.“

6. duben 2023 13:18

Zvuk je vlastně taky ticho, proto si rád nahrávám přírodu, říká rozhlasový mistr zvuku Tomáš Zikmund

Špičkový expert mluví o tom, jak se změnila práce se zvukem, nakolik stále dokonalejší technika ovlivňuje výkony hudebníků a z čeho má největší radost.

5. duben 2023 12:03

Kriminální příběhy můžou vypovídat o společnosti víc než ty politické, říká režisér Jiří Svoboda

Český režisér vypráví o vlivu Dostojevského, mluví o různorodosti názorů, o tom, proč by se chtěl podívat do Izraele.

4. duben 2023 11:02

Nemám povahu na to být šťastný, říká divadelník Arnošt Goldflam

Divadelník a spisovatel mluví o tom, jaký je režisér, jak ho v tvorbě inspirují zlé sny a co pro něj znamenala Brněnská bohéma.

3. duben 2023 12:59

Je úžasné pracovat s mladými lidmi, kteří myslí pořád dopředu, říká architektka Eva Jiřičná

Světoznámá architektka vypráví, jak ji sklo ohromilo už v dětství. Vysvětluje, v čem se současná témata architektury liší od těch z doby, kdy přijela do Velké Británie a vzpomíná i na svůj rodný Zlín.

31. březen 2023 12:22

Historii a naši každodennost dělají lidé, z nichž mnozí jsou velmi problematičtí, říká Robert Kvaček

Významný český historik vypráví, jak se stalo jeho osudem 19. století a mluví o tom, že je v našich městech a vesnicích čím dál méně osobností, kterým bychom mohli věřit a vložit do jejich rukou náš osud.

6. leden 2023 11:24

Velcí umělci své řemeslo vždy dokonale ovládali, totéž by mělo platit pro herce, říká Jiří Štěpnička

Český herec vypráví o momentech, které s ním v životě otřásly, o tom, co pro něj znamená Národní divadlo a že opravdová herecká osobnost se vychovat nedá.