Dobrovský & Šídlo
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: „Na Slovensku to dopadne špatně. Jde jen o to jak moc“

Hostem 60. dílu našeho podcastu je šéfredaktor webu Aktuality.sk Peter Bárdy. Proč se na Slovensku pravidelně vrací k moci populisté? Čeká Roberta Fica další comeback? Co přinesla vláda politického eléva Igora Matoviče? A proč volby většinou rozhodne poslední silná emoce?

01:03:55

Dobrovský & Šídlo

Vydává: Paměť národa

Dobrovský & Šídlo. Váš oblíbený podcast z produkce Paměti národa. Pravidelná dávka názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost. Čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Politika a historie v unikátním mixu. Poslouchat nás můžete na všech podcastových aplikacích a také na magazin.pametnaroda.cz.

Web

Před 3 týdny 01:29:36

Máme ještě rádi Ameriku? A  Amerika nás?

Dětská láska, pubertální vzdor a dospělé partnerství aneb tři fáze našeho vztahu k Americe. Jak se vyvíjely naše vztahy s klíčovým spojencem od revoluce po dnešek? Kdo koho podrazil v kauze radar? Kdo z českých politiků byl v Bílém domě jako doma a kdo čeká na pozvání dodnes? Další díl podcastu Dobrovský a Šídlo jsme natočili s publikem na Den vítězství 8. května v Plzni.

27. duben 2023 01:07:16

Vláda národního zklamání?

Proč jsou výkony Fialovy vlády v mnoha ohledech tak matné a často problematické - i pro její příznivce? Proč si tolik lidí i v průzkumech myslí, že vládne špatně? A naopak - dá se u nás vůbec efektivně vládnout? A chceme vůbec od svých vlád, aby prováděly nějakou reformu?

14. duben 2023 01:34:22

Umění protestovat

Když menšina protestuje, musí to většinu bolet? Dokážeme prosadit víc, když svým protestem budeme někoho jiného vydírat nebo si ho brát za rukojmí? Jaké jsme po revoluci zažili demonstrace a stávky a jak nás změnily? A proč by si našich odborářských protestů Francouz ani nevšiml? Poslechněte si záznam vystoupení našeho podcastu z La Fabriky v Praze.

5. duben 2023 33:03

Speciál z Ukrajiny: lidi TADY nechtějí nic jiného, než vítězství

„Odhodlání, které tady vidíme na každém kroku, je obrovské. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Člověku z toho jde mráz po zádech.“ říká Jan Dobrovský ze své z cesty na jižní Ukrajinu.

31. březen 2023 01:26:09

PROČ MÁME RÁDI ÚSTAVNÍ SOUD

Na co všechno ho potřebujeme? Jak ovlivnil českou demokracii za třicet let své existence? Které důležité kauzy řešil a které jeho nálezy nasměrovaly českou politiku úplně jinam, než strany a jejich šéfové předpokládali? 55. díl jsme natočili s exkluzivním hostem, ústavním právníkem profesorem Janem Kyselou.

17. březen 2023 01:25:15

Pozóór! Cenzúra!!

Je to rok od vypnutí webů, jejichž cílem nebylo informovat, ale šířit válečnou propagandu nepřítele namířenou vůči Česku i Západu jako takovému. Za tu dobu náš stát neudělal nic, aby se posunul ve schopnosti reagovat na informační válku. Stále nemáme koncepci, jak bojovat se zjevným lhaním konspirátorů, s dezinformacemi šířenými proruskou scénou a spikleneckými teoriemi všeho druhu. Aniž bychom si podříznuli větev svobody projevu...

10. březen 2023 01:00:08

Jsem tu novej...Politický odkaz porevolučních prezidentů a a Petr Pavel na startu

S každým novým prezidentem přichází jiná éra a zásadní zlom. Jaký otisk ve výkladu ústavy a v politickém životě Česka zanechali Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman? A proč by Petr Pavel neměl říkat, že jedno funkční období je až až?

24. únor 2023 01:42:28

Rok poté. A co to s námi udělalo...

Přesně před rokem Rusko napadlo Ukrajinu. Tehdy jsme sedli a ve studiu natočili nepřipravený syrový rozhovor, mimořádné vydání našeho podcastu. V čem jsme se tehdy trefili a kde se naopak ukázalo, že jsme se mýlili? Jak nás ruská válka na Ukrajině změnila a co nás čeká dál? O tom byla řeč při našem živém vystoupení v kině Kotva v Českých Budějovicích.

17. únor 2023 01:04:35

Když média fandí. Prezidentovi či vládě

Prezidentská volba opět rozvířila debatu, na čí straně stála média. Měli by novináři tajit svůj politický názor? Jak je možné při práci v médiích dosáhnout rovnováhy mezi vlastním názorem a objektivitou nebo nepředpojatostí? Jak se na začátku devadesátých let u nás vytvářela média veřejné služby a co znamenal termín „daň z nezájmu“? A budou do budoucna politici vůbec potřebovat média, nebo si vystačí se sociálními sítěmi?