Omeletky
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: „Na škole jsem netušila, že se vyhýbám Kusturicovi.“ Omeletky Haliny Pawlowské o kariéře

V Omeletkách si dnes budeme povídat o kariéře. Na FAMU, mne pořád oslovoval takový zvláštní člověk. Mluvil špatně česky, tvářil se divně. Pořád říkal, abych mu dala něco přečíst, že by to rád natočil. Já se mu mistrně vyhýbala. Asi za pět let jsem zjistila, že to byl režisér Emir Kusturica, který právě v Cannes vyhrál hlavní cenu. Uslyšíte povídku Stanislava Jugy ‚Schody‘. A Halina Pawlowská přidá recept na kuřecí stehýnka Raniery, a švestkový dezert.

26:43

Omeletky

Vydává: Český rozhlas

Víkendová popolední show s Halinou Pawlowskou. Pořad, který chutná.

Web

Před dvěma dny 28:35

„Rozloučila jsem se s myšlenkou, že dcera bude spisovatelkou.“ Omeletky Haliny Pawlowské o loučení

Musela jsem se rozloučit s myšlenkou, že Natalka bude spisovatelkou. Jako malá si rýmovala pro sebe, vymýšlela docela originální pohádky. Když ale měla ve třetí třídě popsat, jak se měla o prázdninách, napsala: „Maminka přinesla kbelík borůvek a pak jsme z ní uvařili marmeládu.“ Herec Vašek Šanda nabídne filmy o loučení. Uslyšíte povídku Amálky Zahradníčkové Jeden jazyk navíc. Halina Pawlowská přidá recept na mexickou lahůdku Chilly com feijao preto.

Před třemi dny 24:43

„Ani hluboké znalosti při pěstování květin nepomohou.“ Omeletky Haliny Pawlowské o hlubinách

Někdy ani teoretická hluboká znalost moc nepomůže. Třeba moje maminka milovala květiny. Věděla o nich všechno, ale jakmile začala doma něco pěstovat, uvadlo to. Jednou tatínek, když uviděl skupinku květináčů s novými rostlinami, které maminka rozestavěla k oknu, poznamenal: „Podívejme, čekárna na smrt!” V Omeletkách uslyšíte povídku Dana Pazdírka Makabrózní párátko. Halina Pawlowská přidá svoji povídku Lepší úchyl, nežli nic a také recept na Křupavé pikantní olivy.

Před týdnem 25:47

„Když na prvním rande mluvíte jen o sobě, tak druhé nebude.“ Omeletky Haliny Pawlowské o knize Rande

Autor, který právě odevzdal svůj rukopis do vydavatelství, si připadá jako hrdina, že to dokázal. Zároveň se třese jako ratlík, co mu ve vydavatelství řeknou, a co tomu řeknou čtenáři. V Omeletkách bude Halina Pawlowská vyprávět o své nové knize s názvem Rande. Uslyšíte zážitky, které v rukopisu popsala. Jsou rande, která dopadla skvěle a pak ta strašná, že na ně nejde zapomenout.

Před týdnem 26:21

„Pomluvila mě osoba, kterou jsem považovala za kamarádku.“ Omeletky Haliny Pawlowské o drbech

V Omeletkách se pustíme do drbů a pomluv. Doslechla jsem se, že mě ve společnosti zkritizovala osoba, kterou jsem do té doby považovala za kamarádku. Líčila jsem to další kamarádce. A ta mě utěšila: „Nic si z toho nedělej, ta nemá vlastní názor a jenom papouškuje, co říkají všichni!" O pomluvách si budeme povídat s Vaškem Šandou. Uslyšíte povídku Aleny Němcové Jak jsem potkala veksláka. A Halina Pawlowská přidá recept na zeleninovou mísu.

Před 2 týdny 27:19

Omeletky Haliny Pawlowské se spouští na všechny možné způsoby

Spoušť způsobili včera naši psi. A někdo má občas v duši spoušť anebo v hlavě. A taky zemětřesení a vlny tsunami způsobují spoušť a taky, když chce někdo někoho zastřelit, tak musí zmáčknout spoušť. A slovo spoušť mi připomíná poušť a na poušti je vše vyprahlé a já jsem taky často vyprahlá a mám pocit zmaru a že je všude spoušť. Uslyšíte prázdninový příběh posluchače Oldřicha Faměry Doufám, že jedeme na Horažďovice a Halina Pawlowská přidá recept na pomazánku z ančoviček.

Před 2 týdny 31:56

Jak se dá chápat slovo velikán? Omeletky Haliny Pawlowské

Dvojka smaží Omeletky a naplnila jsem je dnes velikány. Slovo velikán se dá chápat všemožně, má maminka hledala velikány zásadně v lese. Vždycky, když jsme vyrazili na houby, tak volala: Velikáne, velikánoviči, ukaž nám svou velkou hlavu, uctíme pak tvoji slávu! Dále uslyšíte příběh Reginy Krchňákové Královna trapasů, báseň Věry Zikanové a o velikánech promluví Vašek Šanda. Halina Pawlowská přidá nakonec recept na Pikantní Halinu.

Před 3 týdny 27:57

„Proč se mnou chodíš? Odpověď: mám to při cestě, sebevědomí nepřidá.“ Omeletky Haliny Pawlowské

Omeletky jsou naplněné sebevědomím. Bylo mi asi čtrnáct, když mi navrhl spolužák, že bychom spolu mohli chodit. Taková nabídka podporuje sebevědomí. Když jsem se ovšem zeptala, proč chce chodit zrovna se mnou, tak upřímně pravil: „ No, protože bydlíš blízko. Mám to prakticky při cestě.“ V Omeletkách uslyšíte příběh Heleny Jílkové Reparát. O sebevědomí bude vyprávět zpěvačka Hanka Křížková. Halina Pawlowská přidá recept na meruňkový krém a Ladislav Šobíšek povídku Kouzlo ženy.

3. září 2023 22:12

„Srdce je v písničkách nejčastějším slovem.“ Omeletky Haliny Pawlowské o srdci

V Omeletkách dnes budeme mluvit o srdci. Podle starých kultur sídlí v srdci vědomí, cit, myšlení, vůle, duše a intuice. Víte, že lidské srdce vytváří takový tlak, že by krev mohla stříkat až do 10 metrové výšky? A že slovo srdce je v písničkách jedno z nejvíc užívaných? Vašek Šanda vás pozve na srdceryvný film. Halina Pawlowská přečte povídku Jiřího Čutky s názvem Kdo nemiluje s námi, miluje proti nám. A prozradí recept na italskou antipastu s lilky.

2. září 2023 27:10

„Rčení o sto šest prý vzniklo kvůli sázce.“ Omeletky Haliny Pawlowské za tajemstvím českých rčení

V Omeletkách se vydáme za tajemstvím českých rčení. Často je vyslovujeme, ale nevíme, jak vznikla. Taky používáte výraz, že pracujete o sto šest? Znamená to dělat věci naplno. Vše prý začalo sázkou dvou přátel uzavřenou v roce 1880. Jeden z nich byl zamilovaný do dívky a chtěl ji získat do svátku sv. Jana Nepomuckého. Zbývalo do něj 106 dní. Dále se dozvíte, jak vznikla rčení: jdi do háje, jsem z toho jelen, houby s octem, oslí můstek, kout pikle, je to v čudu a chytat lelky.