- Podcasty
- Pas a pusu
Poslechněte si podcast: Na skok v nejchudší zemi Evropy. Šeď a vodka na každém kroku
Moldavsko není ani v nejmenším tradiční turistickou destinací. V roce 2016 do země zavítalo jen něco málo přes 100 000 návštěvníků. Jaké je hlavní město Kišiněv? Jak se tam dá trávit čas a je tam pro našince levno? O tom všem si povídáme s kolegou novinářem Jakubem Štěpánkem.
Pas a pusu
Cestovací příběhy z dob, kdy to ještě šlo, pro inspiraci v dobách, až to zase půjde. O svých zážitcích z cest vypráví fotograf a redaktor Jakub Kynčl.
V Bruselu alespoň jednou za život okradou každého
O Bruselu se nejčastěji hovoří ve spojitosti s institucemi Evropské unie. Život za jejich branami je však pro řadového obyvatele Belgie diametrálně odlišný. Dvojí daňový systém, dvojí politika a několik jazyků často způsobují v zemi chaos a třenice mezi Valony a Vlámy. O dalších specifikách místního života, zvycích, bezpečnosti, častých krádežích i gastronomii vypráví v novém díle podcastu Pas a pusu novinářka Kateřina Farná.
V Laponsku jako polární průvodce? Zima, sauny i turisté v sandálech
Finská provincie Laponsko proslula oficiální úřadovnou Santy Klause. Řídce osídlený region má ovšem mnohem pozoruhodnější lákadla, a to zejména v podobě divoké přírody. Neobvyklým způsobem, jak tuto destinaci poznat, je stát se polárním průvodcem. A jde to i bez předchozích zkušeností, jak potvrzuje Čech Martin Vlk, který tu strávil už tři sezony.
S dědou komunistou na Kubě? Jedna patálie za druhou
Rodinná dovolená může být občas náročná. Obzvlášť, když vyrazíte na Kubu s dědou, který je zatvrzelý komunista. Své o tom ví Michaela Janečková, která o patáliích v této rumem nasáklé zemi vypráví ve své knize Třešně v rumu. Je Kuba opravdu taková, jak ji známe z pohlednic? Která místa stojí za návštěvu? A dokáže rum zachránit každou situaci?
Divoká Austrálie žije vlastním životem. Nadchne hlavně přírodou
Klokani, koalové, ale i jedovatí pavouci a hadi. Austrálie má pověst divokého kontinentu, kde je nebezpečné snad každé druhé zvíře. Kdo však najde odvahu se k protinožcům vydat, bude odměněn krásnými plážemi, národními parky a pulzujícími městy. A i taková cesta přes půlku planety jde uskutečnit s omezeným rozpočtem.
Hygge i krádeže kol. Dánsko umí pořádně překvapit
Dánsko není jen Kodaň se sochou malé mořské víly, Legoland a hygge. Tato malá skandinávská země dokáže překvapit i svéráznými obyvateli, častými krádežemi kol nebo zvyky, nad kterými byste nejspíš zakroutili hlavou. Věděli jste například, že pokud oslavíte 25. narozeniny za svobodna, přivážou vás Dánové k pouliční lampě a zasypou hromadou skořice?
Léto 2022 ve jménu Makarské a Turecka
Po bezmála dvou letech života s covidem vyhlížíme všichni už letní sezónu, ač nikdo pořádně neví, jak bude probíhat. Cestovkám se skvěle prodává Turecko, ale návrat do doby předcovidové vyhlíží i Chorvatsko.
Paříž je náročná, ale má jedinečnou atmosféru
Paříž pravidelně okouzluje turisty svou architekturou, světoznámými památkami či řadou muzeí a galerií. Jak se však v dvoumilionové metropoli žije? O tom ví své Čech Jindřich Oukropec, který v ní čtyři roky bydlel. Jaká místa vyhledávají obyvatelé a v čem se zásadně liší od Pražanů? A jaké stereotypy o Francouzích a Pařížanech jsou založené na pravdě?
Barcelona jako místo pro život? Každý si tam najde to svoje
Barcelona jako místo pro život? Každý si tam najde to svoje Barcelona není pro turisty žádná velká neznámá. Katalánská metropole proslula zejména kolosálním chrámem Sagrada Família a dalšími stavby architekta Gaudího. Češka Kristina Andonov však druhé největší španělské město poznala i pohledem místní obyvatelky, když v něm strávila čtyři roky života. Jaké má na Barcelonu vzpomínky a co doporučuje k vidění?
Jedno z nejhezčích evropských měst vás finančně zruinuje
Dánská Kodaň je ideální destinací na prodloužený víkend. Nemá sice tolik památek jako třeba Řím, Paříž či Vídeň, zato ale nadchne příjemnou a vřelou atmosférou. A taky množstvím oceněných restaurací. Připravte si však peněženky, protože levný výlet to nebude. Poslechnout si o tom můžete v prvním letošním dílu cestovatelského podcastu Pas a pusu.
Pacifická hřebenovka je královnou mezi traily
Pacific Crest Trail má pověst jedné z nejhezčích dálkových tras světa. A také jedné z nejnáročnějších. Kompletní trek, dlouhý téměř 4300 kilometrů, totiž dokončí pouhých pět procent lidí. V roce 2018 se mezi ně zařadila také Češka Lucie Kutrová, které americká Pacifická hřebenovka změnila život.