Host Lucie Výborné
23. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Na šelmy znám finty. Naučil jsem si je tak, že jsou poslušní jako slepičky v kurníku, říká medvědář

Českokrumlovský medvědář Jan Míša Černý měl k medvědům vztah od dětství a k práci s nimi se dostal už jako kluk. „Začínám v poslední době více rozumět zvířatům než lidem,“ zamýšlí se. Co má na medvědech rád? „Tu zvířecí důstojnost, hrdost. Tak hrdé zvíře jsem málokdy neviděl. Je to jeden z pánů lesa. Nejhorší je, když mu člověk hrdost vezme,“ říká Jan Míša Černý.

23:09

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Včera 22:52

Z vrahů a zločinců se dělají celebrity, přiznává autor knihy o sériovém vrahovi Roubalovi

V 90. letech nebylo možné se v médiích nepotkat se jménem Ivana Roubala, mimořádně krutého a chladnokrevného sériového vraha, který byl obviněn z osmi vražd. Zasvěcení lidé si jsou jistí, že jich spáchal ještě mnohem víc. Publicista Ondřej Krotil, autor knihy Zabiju tě pro pár stovek, věnoval bádání o tomto tématu půl roku života. „Dozvěděl jsem se mnoho informací, které jsou nové,“ vysvětluje, proč se rozhodl případ sériového vraha znovu připomenout ve své knize.

Před čtyřmi dny 31:07

Papírové noviny přečtu od A do Z. Donutí mě to číst i obory, které nesleduju, říká Doktor Vševěd

V civilu je Jiří Martínek geograf, kartograf a vysokoškolský učitel, který pracuje také v Historickém ústavu Akademie věd. Širší veřejnosti je však známý jako Doktor Vševěd z televizní vědomostní soutěže Na lovu, kde udivuje diváky svými všeobecnými znalostmi. „Škola mě vždycky bavila,“ usmívá se. Dobrý učitel je podle něj zásadní. „Dokáže přitáhnout i odradit. Měl jsem v životě kliku i na tělocvikáře,“ usmívá se Jiří Martínek alias Doktor Vševěd.

Před pěti dny 29:56

Mám talent na jazyky, ale jsem lenivá, směje se Zuzana Kronerová. Kdy upřednostňuje češtinu?

Zuzana Kronerová o své rodině mluví jako o rodině požehnané talentem. Divadelní geny se projevují po generace. Herečka sama vyniká také pěvecky či jazykově. „Otec měl schopnost se domluvit bez toho, že by ovládal jazyk,“ vzpomíná s úsměvem. Oblíbená herečka se pravidelně účastní projektu Noc literatury, kde posluchačům předčítá. „Dělá mi to velkou radost. Literaturu miluju.“

Před šesti dny 32:06

Teď máme 28 embryí a hledáme ověřenou proceduru, říká Rabas. Podaří se zachránit nosorožce bílého?

Když se řekne safari park ve Dvoře Králové, umí i laická veřejnost jedním dechem dodat nosorožec bílý severní. Teď už jsou z celé původní světové populace tohoto druhu na živu jenom dvě samice, obě jsou narozené v Zoo Dvůr Králové. „Nosorožcům dal na planetě prodloužený čas Josef Vágner. Kdyby je tehdy nedovezl, tak by dneska byli vyhubení,“ vyzdvihuje roli zakladatele královédvorské zoo její současný ředitel Přemysl Rabas.

Před týdnem 31:16

Počet lidí s demencí se může za 30 let zdvojnásobit. Přijetí nemoci je zásadní, říká psycholožka

V České republice žije 156 tisíc lidí s demencí a do roku 2050 by se mohl tento počet zdvojnásobit. „Čím dříve je léčba indikovaná, tím lépe,“ vysvětluje psycholožka Eva Jarolímová z České alzheimerovské společnosti, proč je důležité nechat si otestovat paměť. V těchto dnech to mohou lidé udělat ve vestibulu budovy Českého rozhlasu na Vinohradské 12 v rámci Týdne paměti. Proč lidí s demencí přibývá? Jak ji poznat a co dělat potom? Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 25:56

Emil byl fantasticky chytrej, naučil se šest řečí, vzpomíná přítel manželů Zátopkových Zdeněk Fator

Dlouholetý atletický trenér a funkcionář Sparty Praha Zdeněk Fator svůj život svázal se Spartou a byl přítelem Emila a Dany Zátopkových. Poprvé Emila Zátopka viděl běžet v roce 1946 nebo 1947 na Memoriálu Evžena Rosického. „Emil skončil třetí. Bouchly ve mně saze, utíkali jsme ze Strahova dolů a hráli jsme si na Zátopka,“ vzpomíná.

Před týdnem 32:38

Sporák, kamna nebo krb? „Otevřený krb je dnes už jen estetická záležitost,“ radí kamnář

Jan Vodenka jako venkovský kluk vždycky tíhnul k ohýnkům, také doma měli kamna, ve kterých se topilo. „Lidem říkám, že každá chalupa nebo dům má srdce a to jsou kamna. Jestliže kamna hučí a bliká přes to oheň, tak se člověk cítí dobře. Vytváří to pohodu. Člověk má k ohni vztah dvacet tisíc let nebo ještě déle,“ poznamenává kamnář Jan Vodenka. Které pojmy si veřejnost v tomto oboru plete? A věděli byste, k čemu sloužil na chalupě kamnovec?

Před týdnem 29:58

Michal Prokop: Když jsem začínal, byl jsem arogantní a namyšlený vyznavač R’n’B. Pop jsem neuznával

V hudební skupině Framus five, tehdy však ještě pod jiným názvem, hrál Michal Prokop nejdříve na kytaru, až roku 1967 se postavil za mikrofon. Je tomu již 55 let. „Na jevišti jsem šťastný. Myslím si, že to je moje role v životě,“ říká zpěvák a hudebník Michal Prokop. Jak vzpomíná na své začátky? Čeho se bál při comebacku? A proměnil se jeho pohled na pop?

Před týdnem 34:29

Brněnská bohéma 60. let. „Některé historky nelze do knihy dát,“ smějí se autoři knihy Bůh je z Brna

Vychází kniha o brněnské bohémě Bůh je z Brna. Rozhlasovému publicistovi Jiřímu Kamenovi v ní historky ze svého mládí vypráví televizní režisér Karel Fuksa. Jaký byl život umělců v Brně v 60. letech? A jsou historky pravdivé? „Od Franty Kocourka jsem se naučil, že není pravda a lež. Pochopil jsem, že pravda reálná není. Můžete k tomu něco přidat, ale nesmíte úplně lhát,“ vypráví Karel Fuksa. Jaké je jeho celoživotní přátelství s Arnoštem Goldflamem? Poslechněte si rozhovor.

Před 2 týdny 24:02

Olga Havlová se snažila pomoc nabízet tak, aby to nebyla charita, vypráví šéfka Výboru dobré vůle

Je litevského původu a po studiu práv se rozhodla pracovat v neziskovém sektoru, dnes je ředitelkou Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Monika Granja mluvila s Janem Pokorným nejenom o aktivitách nadace a Běhu dobré vůle, ale také o tom, jak žádá bohaté lidi o příspěvek. V čem se současná nadace snaží rozvíjet odkaz své zakladatelky Olgy Havlové?