- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Na Šancích u Markvartic objevíte trosky největší keltské svatyně v Čechách i původní květnaté louky
U Markvartic na Sobotecku v Královéhradeckém kraji můžete objevit působivé místo. Jihozápadním směrem, nalevo od Markvartic, rostou dva pásy stromů, které udávají obrys lichoběžníku. Prostor, kterému se říká „V šancích“, ohraničují zachovalé valy. Místo je jedinečné z astronomického hlediska, východy a západy slunce v osách valů udávají termíny rovnodennosti, slunovratů a keltských svátků.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Arcibiskupským palácem v Olomouci kráčely dějiny. Císař František Josef I. tu usedl na rakouský trůn
Při procházce historickým centrem Olomouce byste určitě neměli minout Arcibiskupský palác. Dodnes je živým sídlem olomouckého arcibiskupství, které vykonává duchovní správu na území střední a severní Moravy. Arcibiskupský palác je významným příkladem barokní palácové architektury. Jeho interiéry zdobí štuková výzdoba, vzácné obrazy, dobový nábytek a také sbírky skla nebo porcelánu.
Naše národní řeka Vltava pramení v šumavských lesích. Z Černé hory vyvěrá několik menších pramenů
Naše národní řeka Vltava je dlouhá 430 kilometrů a je tak nejdelší řekou na území naší republiky. Když se vydáte proti proudu Vltavy, můžete se dostat až k Černé hoře nedaleko šumavské Kvildy, kde řeka v lesích pramení. V tomto místě má pozdější mohutný tok podobu studánky a tenkého čůrku vody.
Obří sud na Javorníku má vídeňské kořeny. Dnešní replika je součástí výletního areálu
Možná jste to už také zažili, že vás na výletě něco zaujalo natolik, že jste to zkrátka museli mít. Na konci 19. století se to přihodilo Wilhelmu Hueblovi z Dlouhých Mostů u Liberce při návštěvě Vídně. Uviděl tam sud obřích rozměrů a o pár let později stál ten samý na Javorníku, na 684 metrů vysokém kopci Ještědsko-kozákovského hřbetu.
Čertův kámen u Provodova má dle pověstí otisky čertích kopyt a červenou barvu od obětovaných zvířat
Dominantou kopce Rýsov v Provodově na Zlínsku je velký skalní monolit, kterému místní neřeknou jinak než Čertů kámen. Je opředený řadou legend a pověstí. A rozhodně ho není možné přehlédnout. Je to mohutný skalní blok vysoký deset a půl metru, který je tvořen slepenci a pískovci. Zvětrávání ve skále vymodelovalo rozličné pukliny a dutiny. Právě kvůli nim je útvar přírodní památkou.
Rudrův mlýn v Ratibořicích je jedním z dějišť románu Babička. Ukrývá fortel předků i hastrmana
Rudrův nebo také Ludrův či Panský mlýn v Babiččině údolí v Ratibořicích v Královéhradeckém kraji je neobyčejný. A to nejen proto, že je spojený s románem Babička od Boženy Němcové, která ho použila jako jedno z dějišť svého románu. Zároveň patřil i k těm nejvěhlasnějším díky kvalitě mletí. Navíc v něm i dnes žije hastrman.
Na pražském Proseku vyrostla vyhlídka. Jméno dostala podle blízkých Proseckých skal
Přírodní památka Prosecké skály s rozsáhlým labyrintem přírodních i umělých jeskyní leží na severovýchodě Prahy. Spodní, světlejší vrstvu skal, tvoří bílý pískovec, který se usazoval ve sladkých vodách. Horní vrstva, to jsou hrubozrnné pískovce rezavé barvy, které se ukládaly v mořském prostředí. Z vyhlídky vybudované v blízkosti skal přehlédnete velkou část metropole.
Zámek Linhartovy se pyšní jedinečným českým rekordem. Papírovým světem hraběte Sedlnického
Zámek Linhartovy na Krnovsku v Moravskoslezském kraji se bohužel nemůže pyšnit původním mobiliářem ani portréty jeho majitelů. O to víc ho ale milují děti. Kastelán Jaroslav Hrubý pro ně totiž při prohlídkách chystá nejedno překvapení. Naposledy dokonce rekordní. Pro zámeckou expozici vyrobil víc než sto papírových figurín v životní velikosti.
Rozhledna na Varhošti slaví padesátiny. Z jejího vrcholu krásně přehlédnete České středohoří
Rozhledna Varhošť na Litoměřicku v Ústeckém kraji slaví v září 2023 padesátiny. Slavnostně byla otevřena 22. září 1973. Ve skutečnosti je to ale na vrchu Varhošť už historicky třetí rozhledna. První tam postavili v roce 1891, druhou roku 1927 a třetí, současnou v roce 1973. Vidět je z ní prakticky celé České středohoří a také osm, zákrutů Labe.
Historickým centrem Pardubic vás provede Stezka Viléma z Pernštejna. Ukazuje i moderní architekturu
Pernštejnové zanechali v Pardubicích nesmazatelnou stopu. Na začátku 16. století vybudovali honosné renesanční sídlo a dali novou tvář celému městské jádru – s náměstím, uličkami a Zelenou bránou. O všem se můžete dozvědět na místní naučné stezce. Jmenuje se Stezka Viléma z Pernštejna a vede pardubickou památkovou rezervací. Na trase dlouhé dva a půl kilometru vás čeká deset zastavení.
Muzeum železné opony ve Valticích mapuje historii střežení státní hranice v době totality
Železná opona. Tak se nazývala neprostupná hranice mezi východním a západním blokem za dob studené války v letech 1947 a 1991. Muzeum železné opony v jihomoravských Valticích se věnuje zejména období mezi lety 1951 až 1989. Mapuje výstroj a výzbroj pohraniční stráže, k vidění jsou dobové uniformy i originál ostnatého drátu.