21. červen 2022

Poslechněte si podcast: Na pražských náplavkách můžete navštívit unikátní kobky. Jsou v nich kavárny, galerie i knihovna

V nábřežních zdech pražských náplavek Rašínova a Hořejšího nábřeží můžete navštívit galerie, ateliéry, dílny, pobočku knihovny, kavárny nebo veřejné toalety. Pozoruhodně řešeným prostorám se říká kobky. Vznikly ve zrekonstruovaných klenutých průchodech a bývalých skladech. Kromě toho nabízejí náplavky příjemnou procházku podél řeky s výhledem na historické dominanty hlavního města.

03:06

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Od 4. července do 3. září 2022 poběží letní projekt Cesta okolo Česka >>.

Web

Dnes 02:59

Židovské město v Třebíči jen o vlásek uniklo zbourání. Dnes je zapsané na seznamu UNESCO

Město Třebíč na Vysočině má od roku 2003 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsanou Baziliku svatého Prokopa a celé Židovské město. To vypadalo ještě poměrně nedávno jako Foglarova Stínadla a dokonce bylo určené k asanaci. Dnes tam dům po domu doslova vstává z popela a zájemci tak mohou nahlédnout do života třebíčské židovské komunity konce 19. století.

Včera 03:38

Zámek Kunštát se pyšní druhou největší sbírkou portrétů rytířů Řádu zlatého rouna ve střední Evropě

Výjimečný zážitek nabízí prohlídky Státního zámku Kunštát na jižní Moravě. Veřejnosti byl zpřístupněn teprve v roce 2005, pro mnohé výletníky je tak nově objeveným skvostem. Tři prohlídkové okruhy kladou důraz především na příběhy majitelů zámku, než jen na holá historická fakta. Návštěvníky tak doslova vtáhnou do děje.

Před dvěma dny 03:24

Do horského sedla Pustevny se můžete nechat vyvézt nejstarší sedačkovou lanovkou v Evropě

Horské sedlo Pustevny v Moravskoslezských Beskydech se nachází na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje. K jeho nejznámějším turistickým cílům patří hora Radhošť, socha Radegasta a dvě stavby architekta Dušana Jurkoviče, chaty Maměnka a Libušín. Na Pustevny se můžete vydat pěšky z Prostřední Bečvy. Pokud si ale rádi vychutnáte pohled na krajinu z ptačí perspektivy, přijeďte z opačné strany Pusteven lanovkou.

Před pěti dny 03:07

Zámecký areál v Hradci nad Moravicí tvoří zcela odlišné zámecké budovy. Liší se slohem i barevností

Zámecký areál se rozkládá ve členitém a místy skalnatém terénu v bezprostřední blízkosti náměstí v Hradci nad Moravicí ve Slezsku. Tvoří jej rozlehlý přírodně krajinářský park s řekou Moravicí a dvěma zámky, které už na první pohled zaujmou svou naprosto odlišnou architekturou.

Před šesti dny 03:45

V Račím údolí najdete nejen krásnou přírodu, ale i půvabnou secesní Tančírnu plnou kulturních akcí

Přezdívá se jí Perla Rychlebských hor. Řeč je o secesní Tančírně, která stojí v malebné lesní krajině přírodní rezervace Račí údolí. Kdysi bývala centrem společenského života: výletní restaurací, místem pro tanec a zábavu, sloužila i jako dětský tábor. V 90. letech minulého století začala chátrat. O její záchranu místní usilovali několik let. Podařila se až novému majiteli, obci Bernartice.

Před týdnem 03:13

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je jedním z nejstarších na světě. Je zapsán i na seznamu UNESCO

Koně a Kladruby nad Labem v Pardubickém kraji patří k sobě, a to už víc jak polovinu tisíciletí. V roce 2019 byl Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál hřebčína, okolní pastviny a kulturní krajina, po staletí utvářená člověkem, je velkým návštěvnickým magnetem.

Před týdnem 03:35

Kotelní jámy v Krkonoších představují úchvatné horské scenérie

Ledovcové kary Velkou a Malou kotelní jámu v západních Krkonoších může návštěvník obdivovat z turistické stezky Horní Mísečky – Dvoračky. Cestou narazí na pozůstatky kdysi slavné Kotelské boudy, na mrtvé stromy, které jsou základem nového života, krásné bukové smrčiny nebo takzvaný křivoles. Spatří i Kotelský potok, probuzený z téměř neviditelných pramínků.

Před týdnem 03:15

Nejstarší rozhlednou Jizerských hor je Štěpánka. Na dokončení si ale musela počkat téměř půl století

Většina rozhleden, které obdivujeme v Jizerských horách, vznikla na přelomu 19. a 20. století. Ovšem už o půl století dříve, roku 1847, nechal kníže Camill Rohan, známý především jako majitel zámku Sychrov, zahájit stavbu rozhledny na vrchu Buchstein, dnes známém jako Hvězda, který se tyčí nad obcí Příchovice.

Před týdnem 03:20

Skalní město v Tisé na Ústecku si můžete celé prohlédnout z nové naučné stezky Selské cesty

Skalní město v Tisé na Ústecku na severu Čech je součástí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Každý rok přiláká tisíce turistů z celého světa a je také velmi oblíbeným cílem horolezců. Pokud byste ho chtěli vidět v celé jeho kráse, je ideální se posadit na vyhlídkovou lavičku na nové naučné Selské stezce mezi rybníky Kačák a Cihlák.

Před týdnem 03:14

Lázně Jáchymov zaměstnávají i horníky. Léčebný zdroj pochází totiž z dolu Svornost

Jáchymov je malé krušnohorské město s bohatou historií. Bylo založeno v 16. století jako hornické město, v němž rod Šliků z nedalekého Ostrova těžil stříbro a razil tolary. Díky tomu byl Jáchymov svého času druhým nejlidnatějším městem hned po Praze. S Jáchymovem je také nerozlučně spojeno jméno vědkyně Marie Curie Sklodowské. Ta z jáchymovského smolince izolovala radioaktivní prvek radium.