Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Na Petříně můžete strávit celý den. Narazíte tam na rozhlednu, bludiště, hvězdárnu i parky a zahrady

Na 327 metrů vysoký pražský vrch Petřín můžete vystoupat pěšky nebo vyjet lanovkou. A pak se můžete procházet 70 hektary zahrad, obdivovat mnoho různých plastik, políbit se pod tou Máchovou, dalekohledem ve Štefánikově hvězdárně pozorovat planety, vystoupat na rozhlednu, bavit se v zrcadlovém bludišti a kochat se nádhernými výhledy na hlavní město. Je to zkrátka výlet na celý den.

03:27

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Od 4. července do 3. září 2022 poběží letní projekt Cesta okolo Česka >>.

Web

Dnes 03:04

Letohrádek Hvězda stojící ve stejnojmenné pražské oboře má unikátní půdorys šesticípé hvězdy

V sousedství věhlasné Bílé Hory v Praze se rozkládá Obora Hvězda. Ve 30. letech 16. století ji založil král Ferdinand I. Protože sloužila pro královské honitby, slavnosti i diplomatické návštěvy, byla obehnána zdí. Ferdinand Tyrolský, mladší syn Ferdinanda I. a rakouský arcivévoda, místodržitel v českých zemích a tyrolský hrabě z rodu Habsburků, v ní roku 1555 započal s výstavbou letohrádku.

Včera 03:24

V Koněpruských jeskyních si můžete zblízka prohlédnout jedinečné kalcitové růžice

Koněpruské jeskyně v Chráněné krajinné oblasti Český kras ve Středočeském kraji jsou nejdelším známým jeskynním systémem na území Čech. Třípatrový jeskynní systém ukrývá jedinečné geologické útvary. Najdete v něm hned několik generací mimořádně cenné krápníkové výzdoby. Mezi největší rarity patří koněpruské růžice s opálem.

Před dvěma dny 02:59

Židovské město v Třebíči jen o vlásek uniklo zbourání. Dnes je zapsané na seznamu UNESCO

Město Třebíč na Vysočině má od roku 2003 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zapsanou Baziliku svatého Prokopa a celé Židovské město. To vypadalo ještě poměrně nedávno jako Foglarova Stínadla a dokonce bylo určené k asanaci. Dnes tam dům po domu doslova vstává z popela a zájemci tak mohou nahlédnout do života třebíčské židovské komunity konce 19. století.

Před třemi dny 03:38

Zámek Kunštát se pyšní druhou největší sbírkou portrétů rytířů Řádu zlatého rouna ve střední Evropě

Výjimečný zážitek nabízí prohlídky Státního zámku Kunštát na jižní Moravě. Veřejnosti byl zpřístupněn teprve v roce 2005, pro mnohé výletníky je tak nově objeveným skvostem. Tři prohlídkové okruhy kladou důraz především na příběhy majitelů zámku, než jen na holá historická fakta. Návštěvníky tak doslova vtáhnou do děje.

Před čtyřmi dny 03:24

Do horského sedla Pustevny se můžete nechat vyvézt nejstarší sedačkovou lanovkou v Evropě

Horské sedlo Pustevny v Moravskoslezských Beskydech se nachází na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje. K jeho nejznámějším turistickým cílům patří hora Radhošť, socha Radegasta a dvě stavby architekta Dušana Jurkoviče, chaty Maměnka a Libušín. Na Pustevny se můžete vydat pěšky z Prostřední Bečvy. Pokud si ale rádi vychutnáte pohled na krajinu z ptačí perspektivy, přijeďte z opačné strany Pusteven lanovkou.

Před týdnem 03:07

Zámecký areál v Hradci nad Moravicí tvoří zcela odlišné zámecké budovy. Liší se slohem i barevností

Zámecký areál se rozkládá ve členitém a místy skalnatém terénu v bezprostřední blízkosti náměstí v Hradci nad Moravicí ve Slezsku. Tvoří jej rozlehlý přírodně krajinářský park s řekou Moravicí a dvěma zámky, které už na první pohled zaujmou svou naprosto odlišnou architekturou.

Před týdnem 03:45

V Račím údolí najdete nejen krásnou přírodu, ale i půvabnou secesní Tančírnu plnou kulturních akcí

Přezdívá se jí Perla Rychlebských hor. Řeč je o secesní Tančírně, která stojí v malebné lesní krajině přírodní rezervace Račí údolí. Kdysi bývala centrem společenského života: výletní restaurací, místem pro tanec a zábavu, sloužila i jako dětský tábor. V 90. letech minulého století začala chátrat. O její záchranu místní usilovali několik let. Podařila se až novému majiteli, obci Bernartice.

Před týdnem 03:13

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je jedním z nejstarších na světě. Je zapsán i na seznamu UNESCO

Koně a Kladruby nad Labem v Pardubickém kraji patří k sobě, a to už víc jak polovinu tisíciletí. V roce 2019 byl Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsaný na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál hřebčína, okolní pastviny a kulturní krajina, po staletí utvářená člověkem, je velkým návštěvnickým magnetem.

Před týdnem 03:35

Kotelní jámy v Krkonoších představují úchvatné horské scenérie

Ledovcové kary Velkou a Malou kotelní jámu v západních Krkonoších může návštěvník obdivovat z turistické stezky Horní Mísečky – Dvoračky. Cestou narazí na pozůstatky kdysi slavné Kotelské boudy, na mrtvé stromy, které jsou základem nového života, krásné bukové smrčiny nebo takzvaný křivoles. Spatří i Kotelský potok, probuzený z téměř neviditelných pramínků.

Před týdnem 03:15

Nejstarší rozhlednou Jizerských hor je Štěpánka. Na dokončení si ale musela počkat téměř půl století

Většina rozhleden, které obdivujeme v Jizerských horách, vznikla na přelomu 19. a 20. století. Ovšem už o půl století dříve, roku 1847, nechal kníže Camill Rohan, známý především jako majitel zámku Sychrov, zahájit stavbu rozhledny na vrchu Buchstein, dnes známém jako Hvězda, který se tyčí nad obcí Příchovice.