19. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Nejkrásnější moravské lidové písně II. – Okolo Hradišťa

Druhý díl z trilogie Nejkrásnější moravské lidové písně nese podtitul Okolo Hradišťa. Bude se věnovat repertoáru uherskohradišťského Dolňácka a blízkého moravskoslovenského pomezí.

25:18

Na pěknú notečku

Vydává: Český rozhlas

Lidové písně z Moravy pro každý den, k poslouchání i zazpívání. Stálice z archivu i současné nahrávky z regionů.

Web

Před třemi dny 24:43

Břeclavan, koncert - 20 let. Historickou nahrávku ze slavnostního koncertu 20

let založení Břeclavanu z roku 1974 představí Jan Kosík.

Před čtyřmi dny 24:03

Iva v kalendáři i na rozhlasových vlnách. První prosincový den slaví svátek

všechny Ivy. Pojďme jim společně popřát a poslechnout si k tomu písně jedné z nich - zpěvačky a houslistky Ivy Bittové. Připravila Marie Hvozdecká.

Před pěti dny 24:46

CM Ženičky z Hluku oslavily 20. výročí. Čas letí jako voda a jen těžko lze

uvěřit, že Cimbálová muzika Ženičky z Hluku vyhrává pro radost už dvacet let. Připravil Jan Káčer.

Před šesti dny 24:33

Přání všeho dobrého k Hofmanům na Soláň

Marcela Vajceová-Hofmanová slaví 80. narozeniny. O Soláni, Karlu Hofmanovi, biografu i muzice si tato výtvarnice, keramička a galeristka popovídá s Jaroslavem Kneislem. Slova jubilantky doplní hudební ukázky v podání CM Jasénka s primášem Zdeňkem Kašparem, CM Technik z Ostravy či ženský pěvecký sbor Karlovjanky.

Před týdnem 24:40

Instrumentální Duo GraŽ

Lubomír Graffe a Jaromír Žižka v rozhlasových nahrávkách. Duo GraŽ přistupuje k muzice tvárně – někde se dokážou stylově držet tradice, jinde autorsky vynalézají. Berou si do reperotáru jak lidové písně Moravy, Slovenska či Rumunska, tak francouzské valčíky či jazz.

Před týdnem 25:31

Nové rozhlasové nahrávky Muziky Luďka Běťáka

V rámci letošní folklorní prvovýroby Českého rozhlasu vzniklo několik snímků také v provedení Muziky Luďka Běťáka. O oživených i stále nezapomenutých písních i muzikantech, kteří je nahráli, a také o vlivu lidové hudby na lidskou psychiku, popovídá Luděk Běťák. Z nových snímků, které vznikly pod režijním dohledem Bronislava Šmída, vybral a pořad připravil Jaroslav Kneisl.

Před 2 týdny 25:05

Nové CD Muzikanti, co děláte

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů natočil společně s Dětským pěveckým sborem Českého rozhlasu CD s názvem Muzikanti, co děláte. O pražsko-brněnské spolupráci si s redaktorem Jaroslavem Kneislem pohovoří dramaturg a upravovatel BROLNu Pavel Trkan.

Před 2 týdny 25:06

Na pěknú notečku s Boženou Baťkovou-Hrubou

Hostem pořadu Na pěknú notečku je zpěvačka ze známé pěvecké dvojice Sourozenci Baťkovi – Božena Baťková-Hrubá. Zavzpomíná na své pěvecké začátky i na strýčka, hudebního skladatele Františka Třetinu.

Před 2 týdny 24:52

V Kužełově sú děvčata, jak tá malina...

Představíme vám nové album horňáckého dívčího sboru Kužełovské zpěvulky. K rozhovoru si Marie Hvozdeká přizvala jednu z členek uskupení Kláru Kostelanskou.

Před 2 týdny 24:00

Dětské lidové písně z Uherskobrodska

Představení nového zpěvníku Dětské lidové písně z Uherskobrodska z pera nedávno zesnulého primáše a uměleckého vedoucího Olšavy Lubomíra Málka.