25. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Na návštěvě ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova

Na začátku stála obyčejná sázka, která odstartovala založení zvonařské dílny. Letos oslavila sedmdesáté výročí a už ve třetí generaci ji v Brodku u Přerova vedou ženy. Odlily už tisíce zvonů, které je slyšet z věží chrámů a kostelů po celém světě.

25:05

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před 2 týdny 36:49

Relax mezi palmami, kaktusy a citrusy. Taková je procházka ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora

Do olomouckých sbírkových skleníků se vchází portálem od sochaře Julia Pelikána. Ten je také autorem nedalekého pomníku prvního ředitele olomoucké české reálky a významného botanika – pedagoga Františka Polívky. Urny pana profesora jeho ženy Filomény jsou pochovány v soklu sochy uprostřed magnoliové zahrady.

10. červenec 2022 28:03

Trať ze Zábřeha do Sobotína byla postavena už před 150 lety

Železnice vedoucí ze Zábřeha do Sobotína přivedla pod Jeseníky poprvé možnost rychlé a poměrně levné přepravy osob i nákladu. Ne náhodu za její výstavbou stáli jedni z největších stavitelů železnic v tehdejší monarchii, bratři Kleinové.

3. červenec 2022 25:00

Výprava do zlatých časů ve Zlatých Horách

Muzeum, skanzen, staré štoly a další stavby a místa připomínají hornickou minulost Zlatých Hor. Tvrdou práci, těžký život horníků i vodou poháněné velké stroje představí průvodci reportáží Přímo z místa.

19. červen 2022 24:41

Zámek v Hranicích

Zámek v Hranicích, který je sídlem úředníků, patří k dominantám města už pěkných pár století. Do obnovených prostor, kde i dnes najdete unikátní stopy historie, se lidé podívají jen při výjimečných příležitostech.

15. červen 2022 29:15

Před 280 lety došlo k rozdělení Slezska. V mnoha aspektech přetrvávají důsledky dodnes

Právě před 280 lety byla vratislavským mírem uzavřena první etapa tzv. slezských válek. Kvůli prohře rakouských vojsk byla Marie Terezie nucena tehdejšímu pruskému králi Fridrichu II. odstoupit velkou část Slezska. Důsledky této události jsou dodnes znatelné zejména na Jesenicku, Osoblažsku ale i v dalších částech země, které se od té doby říkalo Rakouské a později i české Slezsko.

2. květen 2022 41:31

AFO s nadějí a Porozuměním. Jaký byl 57. ročník mezinárodní festivalu populárně-vědeckých filmů?

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc si letos vetkl do štítu nápis NADĚJE.

2. květen 2022 34:21

KACPU sídlí za zdmi Hanáckých kasáren. Nahlédněte s námi dovnitř

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině vzniklo na počátku března. Zaměstnává řadu profesionálů a dobrovolníků, kteří pomáhají válečným uprchlíkům. Potkáme tu hasiče, policisty, úředníky, psychology, zdravotníky a samozřejmě i tlumočníky.

16. duben 2022 29:12

Ekologické zemědělství a bioprodukce potravin je stále provázena mýty, které se těžko vyvrací

Jeseníky a jejich podhůří patřily už od 15. století k centrům sklářské výroby. Kromě bukového dřena na topení pod sklářskými pecemi nabízely pohonnou sílu horských bystřin i dostatek křemene jako základní suroviny pro výrobu. Příběh těchto skláren lze najít v nedávno otevřeném Muzeu rapotínské sklárny.

11. duben 2022 28:46

Ekologické zemědělství a bioprodukce potravin je stále provázena mýty, které se těžko vyvrací

Ekologické farmy produkující biopotraviny jsou často předmětem nedůvěry ze strany zákazníků i obyvatel míst, kde sídlí. Jaké to ale ve skutečnosti je, provozovat podobnou farmu a ještě navíc v horské krajině pod Králickým Sněžníkem?

4. duben 2022 35:03

Jak vypadá olomoucký Červený kostel 120 let od vzniku? Pojďte s námi do ateliéru i na lešení

V současné době probíhá rekonstrukce prvního evangelického chrámu postaveného ve městě na takzvané okružní třídě po zbourání olomouckých hradeb. Jeho štíhlá věž je pohledovou dominantou bulváru.