Host Dopoledne pod Ještědem
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Co má společného klapačka a syrečky? Kouzlo starých časů v bílokosteleckém Minimuzeu másla a chleba

V místnosti bývalé prádelny v Bílém Kostele nad Nisou před lety založili manželé Vlastimil a Jiřina Hyškovi Minimuzeum másla a chleba. Podívat se tam byla redaktorka Iveta Kalátová.

17:15

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Před dvěma dny 19:15

Vznikla před 70 lety na místě bývalého koncentračního tábora. Výročí liberecké univerzity

Technická univerzita v Liberci a její nejstarší Fakulta strojní slaví výročí 70 let od svého založení v roce 1953. Od té doby se věnuje vědecko-výzkumným projektům a rozrostla se o dalších šest fakult. V čem je TUL výjimečná, se přímo tam vydala zjistit redaktorka Iveta Kalátová.

Před třemi dny 17:35

Babička vám neřekne „Ostříhej mi nehty“, sama to ale už nezvládne, upozorňuje pedikérka

Jak pečovat o nohy nejen seniorům, ale i dětem, a proč si diabetik nesmí stříhat nehty na nohou sám, vysvětlila pedikérka a podoložka Petra Vlasová Vejvodová.

Před čtyřmi dny 17:34

Prioritou je nakládání s vodou v krajině, přibližuje Nadaci Ivana Dejmala ředitel Ondřej Petrovský

Podnětem k založení Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která v roce 2023 slaví 30 let, byl neutěšený stav Jizerských hor, včetně odlesnění jejich vrcholových partií.

Před týdnem 17:45

Jan Havelka, předseda spolku Dubáci

Téma: Příběh podještědské obce. Když Jan Havelka před lety se školním výletem navštívil Podještědí, kraj mu natolik učaroval, že tam zapustil kořeny a začal se věnovat historii tohoto regionu a obnově jeho památek. Na svém kontě má úspěšnou knížku Příběh podještědské obce I. V současné době mu vychází druhý díl, který věnoval Petrašovicím, Bohdánkovu a dalším vesnicím v Podještědí. Jak se kdysi lidem žilo v tomto kraji, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem.

Před týdnem 17:25

Ondřej Tichota, poradce pro komunikaci Evropského spotřebitelského centra

Téma: Reklamace dovolené. Jsou dovolené v zahraničí, po kterých se vracíme domů spokojeni a odpočinutí. Jsou ale bohužel i případy, kdy ještě i po návratu řešíme ztracené zavazadlo, nebo nekvalitní služby, které jsme si zaplatili. Co v současné době turisté nejčastěji reklamují, a jaký je správný postup. To jsou témata, na která se zaměříme s Ondřejem Tichotou z Evropského spotřebitelského centra hodinu před polednem.

Před týdnem 17:47

Zooterapie se potýká se spoustou mýtů, říká canis a felinoterapeutka Petra Konečná

Canis a felinoterapeutka Petra Konečná byla hostem Ivety Kalátové. Její leonbergeři a mainské mývalí kočky pomáhají při terapiích v liberecké nemocnici.

Před týdnem 19:48

Živý přenos z Jiráskova divadla v České Lípě

Po necelých třech letech se 15. září otevírá veřejnosti zrekonstruované Jiráskovo divadlo v České Lípě. Jakou proměnou toto divadlo prošlo, kam až sahá jeho historie, a na co se návštěvníci v prvních dnech zahájení můžou těšit, to vše se dozvíme hodinu před polednem.

Před 2 týdny 17:46

Za 13 let jsem ušel asi 14 500 kilometrů, a to je zážitků…, říká muž, který obešel Česko a Slovensko

Bývalý horník a programátor Petr Ozogán z Liberce si v penzi splnil svůj sen. S batohem na zádech se mu podařilo za 48 dnů obejít dokola Českou a Slovenskou republiku. Na konci své cesty měl v nohách neuvěřitelných 2 500 kilometrů a za sebou dvoje prošlapané boty..

Před 2 týdny 16:47

Zdeněk Okleštěk: lektor vědomé komunikace

Téma: Zpátky do lavic. Prázdniny utekly jako voda a před dětmi jsou dlouhé měsíce školy a zájmových kroužků. Proč bychom neměli děti přehlcovat volnočasovými aktivitami, nebo jak funguje spolupráce rodič, dítě, učitel? To jsou témata, na která se zaměříme hodinu před polednem se Zdeňkem Oklešťkem, lektorem vědomé komunikace.