Leonardo Plus
3. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Na mytické hoře Blaník s popularizátorem vědy Václavem Cílkem

Popíše fenomén oblasti Středočeského masivu z mnoha kulturně-historických, ale také přírodovědných úhlů pohledu. A řeč bude také o bájích a pověstech, která jsou s horou Blaník spojené. S mikrofonem ho doprovází Tereza Hrstková

50:05

Leonardo Plus

Vydává: Český rozhlas

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

Web

Před pěti dny 49:42

Teoložka: Za pokračující sekularizaci Západu může kromě jiného brutální individualizace společnosti

Čím dál více obyvatel Západu ustupuje od přinejmenším formální příslušnosti k církvím a náboženským společnostem. Co stojí za tímto trendem, rozkrývá v pořadu Leonardo Plus teoložka a farářka Církve československé husitské Ivana Noble z Evangelické teologické fakulty UK.

Před týdnem 48:38

Sedláček: Svobodu si bereme sami. Přišli jsme o ni třeba tím, že jsme se nechali zatahovat na východ

O svobodě se v poslední době mluví častěji než dříve. Příčin je několik: válka na Ukrajině, ale i odeznívající pandemie covidu-19 nebo globální snahy o řešení klimatické krize. Často spoléháme na stát, že nám svobody zaručí či vrátí, ale je tu skutečně od toho?

Před 2 týdny 49:18

Konvalinka: Pandemie posledních staletí přešly ze zvířat

Jak se věda poučila z téměř tří let boje s novým koronavirem SARS-CoV-2 a jeho variantami a mutacemi? Jaké nové mechanismy a strategie by mohly pomoci při léčbě chřipky a dalších virových infekcí?

Před 3 týdny 49:23

Jaké to bylo žít jako poddaný, popisuje etnolog Šimša

Řemeslo bylo historicky zásadním lidským kapitálem, ale sloužilo také jako prostředek sociální mobility, zejména pro venkovské obyvatelstvo. Vyučit se a stát se z tovaryše mistrem se ale poštěstilo jen málokomu. S jakými překážkami zápasili naši předci při snaze o lepší živobytí?

6. listopad 2022 49:58

Zdravý vztah nestojí na toleranci nebo kompromisech, ale na respektu, tvrdí párový terapeut Vojtko

Tolerance ve 21. století už nemá místo, tvrdí párový terapeut Jan Vojtko. Ten v pořadu Leonardo Plus hovoří nejen o tom, co je ve vztahu dvou osob potřeba, aby byl pevný, obohacující a především odolal času.

30. říjen 2022 49:45

Buňka je jako katedrála

Viry se ale dokáží chovat, jako protiletecké střely vůči nim. O etických otázkách CRISPRu, čili metodě, jak se dají editovat, stříhat geny mluví Lucie Vopálenská s biologem, etikem a knězem Markem Váchou.

23. říjen 2022 49:06

V Praze se tento týden sešli přední odborníci na letectví nad tématem budoucnosti autonomní dopravy z celého světa

Na konferenci IFAR diskutovali mimo jiné o překotně se rozvíjející technologii samořiditelných dronů, které by nám už za pár let měly vozit zásilky, balíčky z e-shopů nebo fungovat dokonce jako letecké taxíky. V Leonardu Plus expert na drony Jakub Karas popíše, jestli jsou dnešní města na autonomní drony připravená. A vývojář dronů Ján Zakucia prozradí, kdy se budeme moci svézt prvním českým dronem pro osobní dopravu. Připravil Ondřej Novák.

16. říjen 2022 48:49

Strach z budoucnosti ohrožované energetickou krizí mění náladu nejen v české společnosti

Ta za poslední dekádu prošla několika krizemi. Jak závažné byly a jak vážná je ta současná? V Leonardu Plus odpovídá historička ekonomie Antonie Doležalová a ptá se Václav Pešička.

9. říjen 2022 48:48

Čtvrtá, posilující dávka není zklamáním

Hrozilo, že pandemie bude trvat mnohem déle a že vakcíny proti Covidu budou účinné tak, jako proti chřipce. Ale to ne. Podařilo se je totiž vyvinout mimořádně rychle a jsou účinnější  o pár desítek procent. Říká biochemik Jan Konvalinka, který nás na ČRo Plus provázel složitým obdobím pandemie. V Leonardu Plus nejen o tom s ním mluvila Martina Mašková.

2. říjen 2022 49:32

Lidé snili odjakživa o tom, že budou létat jako ptáci, ovšem nikdy nedokázali ptáky napodobit v jejich přirozenosti a vznést se jen pomocí vlastní síly

Pouhá křídla totiž k létání nestačí. Je zapotřebí adaptace celého organizmu, včetně tvaru kostí, velikosti mozku i schopností plic. Létání obratlovců je pro vědce stále záhada a rozebere ji Markéta Ševčíková s biologem Jaroslavem Petrem.