Radioporadna
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Na microgreens nepotřebujete zahrádku. Lístkům se daří i na světlém okně

Řeřichu za oknem na vatičce si pěstuje kdekdo. Ale v posledních letech se tahle obyčejná činnost vykrystalizovala a pěstování mladých zelených bylin se stalo velkým hitem.

15:59

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 14:58

Nebojte se akvarelu. Sytost barev je ideální pro zachycení jarní přírody. A budete originální

Výtvarnice Kamila Havlíková studovala přírodovědu, možná proto se tak ráda pohybuje v divoké přírodě, kterou zachycuje akvarelovými barvami. Je to podle ní lepší varianta, než fotografie, které se také věnovala. Díky svému skicáku, štětci a miniaturní paletě barev nikdy nezapomene na místo, které ji v daném okamžiku okouzlilo. A netrvá to hodiny. Kamile Havlíkové zabere jeden obrázek do skicáku deset minut.

Před dvěma dny 15:41

Zbraně proti mrazu: netkaná textilie, bublinková fólie, parafínová svíce

Zahrádkáři chtějí mít navzdory ranním mrazíkům zasetou mrkev a petržel na venkovních záhonech. Do nevytápěných skleníků pro změnu sázejí zelené saláty, kedlubny nebo květáky. Jak ale zajistit pro zeleninu teploty nad bodem mrazu?

Před třemi dny 14:10

Vysokomýtští turisté se vydávají po sto let starých stopách. Přidat se může každý

Vysokomýtští turisté slaví kulatiny. 1. dubna pořádají pochod po stopách svých členů, kteří se poprvé vydali na pochod před sto lety! Trasa je dlouhá osmnáct kilometrů a povede z Vysokého Mýta do Luže. Zpříjemnit si první aprílovou sobotu turistikou se zajímavým výkladem může každý.

Před šesti dny 15:45

Darovací smlouva nebo závěť může zabránit rodinným hádkám. Ale nezapomeňte při tom na sebe!

Přemýšlíte o tom, jak rozdělit majetek, který jste za života nastřádali? Někteří lidé to neřeší a po jejich smrti dochází k hádkám v rodině kvůli dědictví. Proto je podle advokátky Anny Frantalové důležité uspořádat si majetek ještě za života.

Před týdnem 15:21

Správná výslovnost u předškoláků je dnes raritou. Může za to i příliš ruchů v domácnostech

Když dítě tzv. šišlá a komolí slova do tří let věku, je to normální. Zpozorněte ale v případě, pokud ve třech letech vůbec nemluví nebo používá jen citoslovce. A vždy mu jděte příkladem. Rozhodně nešišlejte spolu s dítětem. Učí se tím, že vás poslouchá.

Před týdnem 15:44

Střídavou péči po francouzsku si může dovolit málokdo. Ale funguje

Jak to udělat, aby děti mohly zůstat dětmi a oba rodiče zůstali rodiči svých dětí i po rozvodu? V době, kdy jsou vztahy rodičů napjaté k prasknutí, může pomoct k rozumné domluvě schopný mediátor.

Před týdnem 15:25

Česnek medvědí, kopřiva, bršlice. Jarní bylinky, které nakopnou a pomůžou hubnout

Přebytečná kila řešíme nejvíc asi začátkem jara. Snížit váhu nelze bez pohybu a změny stravovacích návyků. Některé byliny ale mohou urychlit metabolismus, pomoci s nedostatečnou činností žlučníku nebo zbavit organismus nadbytečné vody.

Před týdnem 14:21

IQ Park Pardubice není lepší ani horší. Je úplně jiný

V pardubickém výstavním a společenském centru Ideon už skoro rok a půl funguje IQ Park. Místo, kde si dospělí i děti užijí spoustu legrace, místo které také rozvíjí motoriku i vědomosti.

Před 2 týdny 15:41

Laser není jen o zkrášlování. Pomáhá i při inkontinenci nebo zánětu

Oblast pánevního dna patří k problémům, které často řeší rehabilitační zdravotníci. Mnoho žen má problémy v oblasti pánevního dna. Ve starším věku je trápí stresová inkontinence, po porodu suchost, a s tím související opakované záněty pochvy.

Před 2 týdny 15:40

Tlak při vyšetření rakovinu nezpůsobí, bolest se dá vydržet. Nepodlehněte mýtům kolem mamografie

Obava z ozáření, z velké bolesti, z tlaku, který může nastartovat rakovinotvorné bujení, to jsou obavy některých žen z vyšetření mamografem. Přitom prevence rakoviny prsu je velmi důležitá. Je to nejčastější ženské nádorové onemocnění.