Větrník - Host ve studiu
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Na křivdy z dětství člověk nezapomíná, říká pedagožka a výtvarnice Helena Peštuk-Sedláčková

Dětská duše je křehká a pamatuje si mnohé. To dobře ví Helena Peštuk-Sedláčková, výtvarnice, učitelka anglického jazyka, oblíbená pedagožka gymnázia Čajkovského v Olomouci.

31:58

Větrník - Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Hodinová talk show, do které si zveme výjimečné osobnosti ze všech oblastí života.

Web

Před čtyřmi dny 28:40

Jako jediný žijící Evropan má Olomoučan Petr Hamal titul Japan Master Walker

V zemi vycházejícího slunce dva roky pracoval, jako aktivní turista tam ale také absolvoval sérii pochodů ve všech osmi oblastech Japonska, včetně ostrova Okinawa. „Japonci chodí strašně moc, ale turistika je tam jiná než u nás,“ vzpomíná MUDr. Petr Hamal s tím, že jejich značení šipkami mu dělalo potíže.

Před šesti dny 28:31

Nemyslel jsem si, že se zhroutí celý systém, vzpomíná na listopad 89 historik Jiří Pernes

Revoluční události ho zastihly ve Slavkově u Brna, kde pracoval v tamním Historickém muzeu. „Založili jsme Občanské fórum, které sídlilo na zámku, a provedli takovou malou Sametovou revoluci,“ vzpomíná Jiří Pernes, který se mj. věnuje dějinám Komunistické strany Československa a komunistického režimu.

Před týdnem 26:43

Občas je to detektivní práce, říká o své profesi člen Horské služby Jeseníky Roman Fišnar

Činností, které záchranáři provádějí, je hodně. Zvládnout musejí lezecké techniky, zdravotnický výcvik, místopis, vyhledávání v lavinách, lyžování, lezení na ledu nebo základy meteorologie. A každý rok projít fyzickými prověrkami.

Před týdnem 26:03

Syn se teď do hokeje doslova zbláznil, nemůžu končit, usmívá se útočník HC Olomouc Lukáš Nahodil

Umí nájezdy, v zápase s Vítkovicemi proměnil střední útočník Mory tři ze čtyř. Navíc dává důležité góly a ve 34 letech se řadí mezi tahouny týmu.

Před 2 týdny 29:01

Snažíme se být skálou, o kterou se rodiny můžou opřít, říká Němečková ze Společnosti pro ranou péči

Provázejí rodiny, do kterých se narodí dítě s postižením. Přistupují k nim s velikým respektem a empatií. „Vždycky se uklidní, ukotví. Uvědomí si, že v tom nejsou a nebudou sami,“ zdůrazňuje Veronika Němečková. Důležité je, aby se ozývali včas.

Před 2 týdny 33:58

Větrník - Host ve studiu: Ředitel olomoucké základky vypráví o pěší pouti do Santiaga de Compostely: Vracel jsem se ke kořenům

Ředitel základní a mateřské školy Svatoplukova v Olomouci Jiří Vymětal vzpomíná na svoji prázdninovou, už druhou pěší pouť do Santiaga de Compostely. Tentokrát nejstarší a nejnáročnější trasou, Camino Primitivo.

Před 3 týdny 30:46

Pocit, když vám v ringu zvednou ruku nahoru, je k nezaplacení, shodují se boxeři Tótová a Matuška

Oba patří k velkým nadějím olomouckého boxu. V juniorských kategoriích získali řadu úspěchů. Claudie je mistryní České republiky a vicemistryní Evropy, Milan skončil na letošním republikovém mistrovství na třetím místě.

27. říjen 2022 30:58

Nebýt úrazu, nejsem dnes tím, čím jsem, je přesvědčený handicapovaný sportovec Rostislav Pohlmann

Rostislav Pohlmann z Litovle je jeden z našich historicky nejúspěšnějších handicapovaných sportovců. „Možná bych zůstal tuctovým člověkem bez životních cílů,” dodává.

26. říjen 2022 26:53

Vítězka soutěže Babička roku 2022 Blanka Vrbková se celý život pohybuje mezi mladými lidmi

U Vrbkových mají v rodině pět generací kantorů. Blanka Vrbková 36 let učila na Slovanském gymnáziu v Olomouci. I po odchodu do důchodu zůstala se svými studenty v kontaktu.